رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی:

ایران رتبه 16 جهان را در مقالات آی اس آی دارد

مشهد - ایرنا - مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی گفت: سهم ایران از مقالات آی اس آی در 20 سال گذشته (1997تا 2017) 1.4 درصد است و کشورمان در سالهای 2016 و 2017 رتبه شانزدهم دنیا را در تولید این مقالات به دست آورده است.

به گزارش ایرنا وحید احمدی، سه شنبه در آیین گشایش بیست و ششمین همایش مهندسی برق ایران در دانشگاه صنعتی سجاد مشهد افزود: این در حالی است که سهم ایران از مقالات آی اس آی سال 2017 به 1.9 درصد رسیده و کشورمان در طول 20 سال گذشته روند رو به رشدی را در تولید مقالات طی کرده است.
وی گفت: از مجموع 40 میلیون مقاله آی اس آی ثبت شده در 20 سال گذشته توسط ایران، 2 میلیون و 500 هزار مقاله، معادل 6 درصد مربوط به مهندسی برق بوده و سهم مهندسی برق در بین 15 دانشگاه برتر دنیا از مقالات تولید شده آی اس آی 6.15 درصد بوده است.
احمدی ادامه داد: جهت گیری رشد علمی کشور در شرایط کنونی، پیگیری و تحقق دانشگاه نسل سوم و کارآفرین و ایجاد دانشگاهی است که در تحقق ارتباط با صنعت بتواند در توسعه پایدار کشور اثرگذار باشد.
وی افزود: باید میزان تاثیر مهندسی برق در دانشگاه نسل سوم، تولید فناوری و ایجاد رشته های بین رشته ای یا فرارشته ای، دیپلماسی علمی و نظام نوآوری مشخص شود.
مشاور وزیر علوم گفت: در شرایط کنونی ورود به شبکه مهندسی در کشور کاهش یافته و گرایش دانش آموزان در مقطع متوسطه به سمت رشته های تجربی است که باید برای این موضوع چاره ای اندیشید.
وی افزود: باید تلاش کرد، خروجی دانشجو از شبکه مهندسی برق دانشگاه های کشور، ماهر و کارآفرین باشد و بتواند با نوآوری مشکل بخش صنعت کشور را حل کند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

* 20 هزار روستا زیر پوشش شبکه دیتا قرار دارند
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این همایش گفت: هم اینک نزدیک به 20 هزار روستای کشور زیر پوشش شبکه دیتا قرار دارند و امید است تا پایان فعالیت این دولت همه روستاها زیر پوشش این شبکه قرار گیرند.
نصرالله جهانگرد با تاکید بر اهمیت آی.سی.تی در دنیای امروز، اظهار کرد: افزایش عملکرد و دستاوردهای مالی – اقتصادی مربوط به تاثیر آی.سی.تی است و از ترکیب این حوزه با حوزه های صنعت و خدمات، ادبیات جدیدی با عنوان انقلاب صنعتی چهارم خلق می شود که به ما اجازه می دهد در لبه تحولات، ارزش افزوده های بزرگی را به دست آوریم.
وی بیان کرد: شبکه ارتباطی و دیتای کشور، شبکه پوشا و پلتفرم مناسبی است که هر روز عمق کیفیت آن بیشتر می شود و اکنون در تمام هزار و 246 شهر کشور نسل 3 و 4 دیتا و شبکه موبایل قابل دستیابی است و در دسترس همگان قرار دارد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تاثیر فناوری دیجیتال در صنعت برق کشور گفت: اثر ترکیبی فناوری در صنعت برق هزینه ها را کاهش می دهد و باعث پاسخ دهی هوشمند به تقاضای برق، یکپارچه سازی منابع متنوع انرژیهای تجدیدپذیر و به کارگیری شارژ هوشمند برای خودروهای برقی می شود.
وی اضافه کرد: استفاده از فناوری دیجیتال در صنعت برق باعث می شود که استرس بر روی شبکه کنترل شود، پنج سال عمر سرمایه گذاری در صنعت برق افزایش یابد و باعث حدود 80 میلیارد دلار صرفه جویی در 25 سال آینده شود.
وی با بیان اینکه هوشمندسازی صنعت برق باعث کاهش مصرف می شود، تاکید کرد: باید مشخص شود که برای هوشمندسازی شبکه برق چه در سطح تولید و ایجاد ارزش افزوده و بهره وری در نهاده ها و چه در حوزه مصرف، چه پارامترهایی باید تعیین کرد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: چالشی که در مسیر هوشمندسازی بخش های مختلف در کشور وجود دارد، این است که به دلیل تاخیر در تخصیص و تامین منابع مالی، دچار تغییر سریع فناوری ها می شویم.
جهانگرد افزود: معمولا اجرای پروژه ای که آغاز می شود به دلیل اینکه بیش از حد طول می کشد، در زمان اجرا، فناوری به کاررفته در آن مرده است و ارزش افزوده اقتصادی ندارد.
وی تاکید کرد: باید مکانیزم های تامین سرمایه برای تغییر و دگردیسی در فناوری کشور به نحوی محاسبه شود که زمان بندی مناسب برای این کار رعایت شود.

*نصب 27 هزار شمارشگر هوشمند در خراسان رضوی
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی نیز در این آیین گفت: مشهد با نصب مولد برقی به قدرت 12 اسب بخار، نخستین شهر کشور بود که از برق برخوردار شد و هم اینک این استان با تولید پنج هزار و 200 مگاوات برق شرایط مطلوبی دارد.
محمد مقدوری اظهار کرد: هم اینک نیز همه روستاهای بالای 20 خانوار کشور و همه روستاهای بالای 10 خانوار خراسان رضوی از نعمت برق بهره مند هستند، این در حالی است که 1.5 میلیارد نفر در دنیا و 100 هزار نفر در خاورمیانه برق ندارند.
وی بیان کرد: از سوی دیگر ایران 1.5 برابر متوسط مصرف انرژی برق در جهان و 3.6 برابر متوسط مصرف انرژی برق کشورهای پیشرفته، مصرف دارد و دهمین مصرف کننده انرژی برق دنیا و چهارمین مصرف کننده گاز جهان است و سالانه 600 میلیون تن دی اکسید کربن تولید می کند.
وی تاکید کرد: در فرهنگ مصرف باید برنامه ریزی اساسی داشت و باید در نوع مصرف و تنوع دادن به سبد مصرفی اهتمام ورزید.
معاون استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه در افق 25 ساله این استان برنامه تولید و مصرف انرژی برق تدوین شده است، افزود: در این راستا پنج نیروگاه مولد برق با حجم تولید 2 هزار و 180 مگاوات ساعت در استان نصب و راه اندازی شده است.
مقدوری، هوشمندسازی شبکه انتقال و توزیع در مشهد و تبدیل شبکه ضعیف با کابل مسی به کابل های خودنگهدار، نصب 27 هزار شمارشگر هوشمند در خراسان رضوی و کسب رتبه کمترین تلفات برق کشور را از شاخص های این استان برشمرد.
به گزارش ایرنا بیست و ششمین همایش مهندسی برق ایران که از امروز در مشهد آغاز شده تا 20 اردیبهشت ماه ادامه دارد.
5132/7489

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال