طرح کتابخانه گردی در خراسان رضوی اجرا شد

مشهد- ایرنا- طرح کتابخانه گردی همزمان با سراسر کشور روز پنجشنبه 17 اسفند در سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی در تمامی کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اجرا شد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی در همین چارچوب با حضور در کتابخانه عمومی دکتر علی شریعتی مشهد در جمع خبرنگاران گفت: نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی و مطالعه نقش مهمی در ارتقاء شاخصهای فرهنگی و زیست فرهنگی جامعه دارد.
سیدکمال حسینی افزود: سرمایه های اجتماعی، فرهنگی، نمادین و اقتصادی از سرمایه های مهم هر جامعه هستند که باید همواره پاسداری شوند. توجه به کتاب و کتابخوانی نقش مهمی در پاسداشت این سرمایه ها ایفا می کند بطوری که با افزایش سرانه مطالعه میزان آگاهی افراد و ذخیره دانایی جامعه افزایش می یابد.
وی ادامه داد: مطالعه و کتابخوانی می تواند بسترساز ارتقاء جایگاه شخصیتهای نمادین جامعه شود و در کیفیت بخشی نظام فرهنگی نقش شایسته ای ایفا کند. افزایش سطح آگاهی از طریق مطالعه در کنشهای اقتصادی جامعه نیز تاثیرگذار است و می تواند بسترساز داشتن اقتصاد پویا در جامعه شود.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: :در باورهای دینی و مذهبی نیز مطالعه و کتابخوانی جایگاه ویژه ای دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز گفت: اصل موضوع کتابخوانی با فرهنگ عمومی جامعه گره خورده و هر اقدامی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی گامی فرهنگی محسوب می شود.
سید سعید سرابی افزود: رخدادهای گوناگونی نظیر پویش کتابخانه گردی، نمایشگاه کتاب و برگزاری مسابقات کتابخوانی زمینه انس بیشتر جامعه را با کتاب فراهم می کند.
17 اسفند 1382 با تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان 'نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور' به عنوان نهادی عمومی آغاز بکار کرد. همه ساله در این مناسبت 'طرح کتابخانه‌گردی' در سراسر کشور اجرا و از عموم مردم و تمامی مدیران اجرایی کشور دعوت به عمل می آید از کتابخانه های عمومی بازدید کنند و با تلاشهای ارزنده کتابداران از نزدیک آشنا شوند. همچنین در این روز کتابخانه های عمومی به صورت رایگان عضو می پذیرند.
115 کتابخانه عمومی نهادی و 88 کتابخانه عمومی مشارکتی با 2 میلیون و 500 هزار نسخه کتاب در سطح استان خراسان رضوی فعالیت دارند.
1922/7505/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال