افزایش 250 درصدی اعتبار توسعه کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

سبزوار- ایرنا- مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: در سالجاری حدود 55 میلیارد ریال برای توسعه و تکمیل کتابخانه های این استان اختصاص یافته که نسبت به سال گذشته 250 درصد افزایش داشته است.

حسین اکبری دوشنبه شب در آئین تجلیل از خیران کتابخانه ساز سبزوار افزود: طی سالهای گذشته بطور میانگین بین 20 تا 25 میلیارد ریال در بخش توسعه کتابخانه های خراسان رضوی تخصیص می یافت.
وی اظهار کرد: با توجه به توسعه کتابخانه ها، شاداب سازی و فعال کردن بخش های کودک از ابتدای سالجاری تاکنون تعداد مراجعان به کتابخانه های نهادی و مشارکتی 20 درصد و امانت کتاب نیز 10 درصد افزایش یافته است.
اکبری با اشاره به کمبود فضای کتابخانه در خراسان رضوی ادامه داد: استاندارد این فضا در کشور وجود یک کتابخانه به ازای هر 25 هزار نفر می باشد در حالیکه هشت شهر استان و برخی روستاهای بالای پنج هزار نفر جمعیت محروم از کتابخانه است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: برای جذب خیران به موضوع کتابخانه سازی، انجمن یاوران کتاب با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه این استان برای گرایش نیات واقفان به حوزه کتاب تشکیل شده است.
اکبری ادامه داد: همچنین انجمن خیران مدرسه ساز در مرکز استان و هشت شهرستان فعال است و از ابتدای سال تاکنون بیش از یک میلیارد ریال در بخش اهدا و توسعه کتابخانه ها به نهاد کتابخانه های خراسان رضوی کمک کردند.
مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز سبزوار با اشاره به اینکه احداث کتابخانه از آسانترین و ماندگارترین کارهای فرهنگی است که جاودانه می ماند، گفت: آئین تجلیل از خیرین کتابخانه ساز این شهرستان با هدف قدردانی از این افراد و تشویق و مشارکت دیگر اقشار جامعه در کتابخانه سازی و اشاعه فرهنگ مطالعه برگزار شد.
مهدی مقصودی اظهار کرد: از 16 کتابخانه تحت حمایت نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان سبزوار تنها سه کتابخانه با اعتبارات دولتی احداث شده و سایر کتابخانه ها با حمایتهای نیکوکاران و بخش غیردولتی راه اندازی شده است.
وی با بیان اینکه ایجاد کتابخانه در پارک های حاشیه شهر پیگیری می شود، اظهار کرد: حدود یک چهارم از وسعت این شهر با جمعیت 63 هزار نفر در سکونتگاه های غیر رسمی و مناطق حاشیه نشین قرار دارد که نبود کتابخانه و کانونهای فرهنگی و هنری در این مناطق لازم است.
مقصودی ادامه داد: بر اساس مصوبه فرهنگی شورای اسلامی، در پارک های حاشیه شهر زمین رایگان به خیرین واگذار می شود تا نسبت به احداث کتابخانه با نامگذاری کتابخانه به نام خود اقدام کنند.
در این آئین از 6 خیر کتابخانه ساز و چهار خیر که کمک مالی به کتابخانه های شهرستان سبزوار داشتند تقدیر شد.
انجمن خیرین کتاب سبزوار با تشکیل هیأت موسس 13 نفره در زمستان 92 زیر نظر انجمن خیرین کتابخانه ساز ایرانیان و با هدف فرهنگ سازی در جهت جذب، ساماندهی منابع، امکانات و جلب مشارکت های مردمی در امر خیر کتابخانه سازی و توسعه فرهنگ کتابخوانی تشکیل شد.
شهرستان سبزوار دارای 9 کتابخانه عمومی نهادی و هفت کتابخانه مشارکتی است و حدود 200 هزار نسخه کتاب است.
سبزوار در فاصله 230 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.
خبرنگار:حمید دلاوری هروی**انتشار دهنده:شاهین فرشاد
8145/7495/507

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال