تردد 130هزار مسافر از پایانه مرزی دوغارون/ لزوم توسعه دروازه طلایی تجارت کشور

مشهد- ایرنا- مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی گفت: در 9 ماهه امسال بیش از 130هزار نفر با ملیت های مختلف از پایانه مرزی دوغارون در شرق این استان تردد کرده اند.

ابراهیم نصری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد مسافر که عمدتا اتباع افغانستان هستند با بیش از 2 هزار و900 دستگاه ناوگان مسافری شامل اتوبوس، سواری و ون از این مرز زمینی گذر کرده اند.
وی گفت: در بخش مسافری روزانه بیش از سه هزار و 500 نفر شامل رانندگان و مسافران از این پایانه مرزی تردد دارند که در ایام پایانی ماه صفر و اربعین حسینی بیش از 25 هزار نفر مسافر تحت عنوان زائران امام رضا (ع) و اربعین حسینی از این پایانه مرزی وارد کشور شده اند.
نصری اضافه کرد: روزانه حدود هزار و 500 نفر با عنوان اتباع طردی نیز از این پایانه مرزی به کشور افغانستان فرستاده می شوند.

** لزوم توسعه دروازه طلایی ترانزیت و تجارت ایران
وی پایانه مرزی دوغارون را دروازه طلایی برای تجارت و ترانزیت کالا و یکی از پرترددترین معبرهای زمینی کشور در بخش کالا و مسافر دانست و گفت: با توجه به حجم بالای تردد مسافر از این پایانه مرزی و عدم گنجایش سالن مسافری موجود، ساخت سالن با بودجه ای بالغ بر 180 میلیارد ریال در دستور کار قراردارد و اقدامات مقدماتی مربوط به آزمایش خاک و تخریب معارض های این محل آغاز شده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گفت: این اداره کل با توجه به نیازهای موجود در منطقه و سیاست های اقتصاد مقاومتی مبتنی بر افزایش درآمدهای غیرنفتی اقدام به بهسازی سالن تجاری و نصب سامانه تهویه مطبوع در این پایانه مرزی با اعتباری بالغ بر 12 میلیارد ریال نموده است تا بتواند امکاناتی مناسب و شایسته کشور عزیزمان را برای مترددین و تجار فراهم و آرامش و امنیت برای انجام مبادلات ترانزیتی و صادراتی در این مسیر فراهم سازد.
نصری خاطرنشان کرد: در9 ماهه سال جاری یک میلیون و 321 هزار تن کالا به وسیله بیش از 61 هزاردستگاه کامیون و تریلر از طریق مرز دوغارون جابه جا شده است.
وی با اشاره به ترانزیت قابل ملاحظه کالا در این پایانه مرزی خاطر نشان کرد: ترانزیت خروجی و ورودی از این پایانه مرزی در مقایسه با مدت مشابه پارسال به ترتیب 28 و 7 درصد رشد داشته است.
مرز دوغارون در 18 کیلومتری تایباد و این شهر در 225 کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.
استان خراسان رضوی با چهار پایانه مرزی لطف آباد، دوغارون، سرخس و باجگیران در سال 95، رتبه سوم بخش صادرات، رتبه پنجم واردات، رتبه سوم ترانزیت ورودی و رتبه نخست بخش ترانزیت خروجی کالای کشور را از آن خود کرده است.
خراسان رضوی 20 هزار و 574 کیلومتر راه دارد که 6 هزار و 422 کیلومتر آن بین شهری و 14 هزار و 152 کیلومتر راه روستایی است.
خبرنگار:ناصراسدزاده هروی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
3221/5132

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال