رویکرد مطلوب شهرداریهای خراسان رضوی به پرداخت سهم کتابخانه ها

مشهد- ایرنا- مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی گفت: شهرداری های این استان در سال جاری رویکرد مطلوبی نسبت به پرداخت نیم درصد از درآمد حاصل از عوارض شهری به کتابخانه ها داشته اند.

سید کمال الدین حسینی عصر دوشنبه در نشست اعضای انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در مشهد افزود: پرداخت نیم درصد عوارض از سوی شهرداری های استان به کتابخانه های عمومی طی چهار ماه ابتدای امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 400 درصد افزایش داشت.
وی اظهار کرد: سه میلیارد تومان از نیم درصد عوارض شهری پرداخت شده به کتابخانه های عمومی در مدت یاد شده به ساخت کتابخانه مرکزی مشهد اختصاص یافت.
وی گفت: در شوراهای اسلامی و شهرداری های خراسان رضوی نگاه فرهنگی ایجاد شده و پیگیر برنامه های فرهنگی بویژه در حوزه کتاب و کتابخوانی هستند و این در حالی است که شهرداری ها بویژه شهرداری مشهد با تنگناهای مالی نیز مواجهند.
حسینی افزود: باید در بودجه سال 97 سازمان شهرداری ها و دهیاری های استان اعتبارات بخش نیم درصد از عوارض شهری شهرداری ها پیش بینی شود.
وی همچنین توجه به برنامه های خانواده محور در حوزه کتاب و کتابخوانی، ارتقای فرهنگ کتابخوانی، بهره گیری از تشکل های مردم نهاد برای گسترش نهضت کتابخوانی و عضویت 30 درصد دانش آموزان در کتابخانه ها را مورد تاکید قرار داد.

* کمبود تجهیزات 100 کتابخانه عمومی در مشهد
مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی خراسان رضوی نیز در این نشست با اشاره به کمبود تجهیزات کتابخانه های عمومی استان گفت: هم اکنون 100 کتابخانه عمومی در مشهد با کمبود تجهیزات مواجه هستند و در روستا های این شهرستان نیز یک کتابخانه سیار نیاز پنج روستای اطراف را تامین می کند.
حسین اکبری افزود: در خراسان رضوی 200 کتابخانه عمومی در قالب کتابخانه نهادی یا مشارکتی وجود دارد که از این تعداد 110 کتابخانه نهادی هستند و بقیه با جلب مشارکت اشخاص حقیقی یا حقوقی ایجاد شده اند.
وی با اشاره به کمبود کتابخانه در خراسان رضوی اظهار کرد: استاندارد این بخش در کشور وجود یک کتابخانه به ازای هر 25 هزار نفر جمعیت است اما دست کم هشت شهر استان و برخی نقاط مشهد فاقد کتابخانه عمومی هستند و برخی روستاهای استان با 10 هزار نفر جمعیت کتابخانه ندارند.
وی گفت: امسال 2 هزار و 500 عنوان کتاب جدید برای کتابخانه های عمومی استان معرفی شده و پنج هزار نفر در نشست های کتابخوانی خراسان رضوی شرکت کردند.
اکبری با اشاره به شرکت 73 هزار نفر از مردم خراسان رضوی در هشتمین مسابقه ملی کتابخوانی امسال افزود: هرچند این استان سهم 12 درصدی از کل شرکت کنندگان در مسابقه مزبور را داشت اما سهم ثبت نام اینترنتی شرکت کنندگان در این مسابقه بسیار کم بود که باید در این زمینه تدبیری اندیشیده شود.
وی، تبلیغات محیطی مورد نیاز کتابخانه ها توسط شهرداری ها، توجیه سازمان های مردم نهاد نسبت به مشارکت در ترویج کتابخوانی و ابلاغ مصوبات شورای فرهنگ عمومی کشور به دستگاه های اجرایی را خواستار شد.
وی همچنین به همکاری استانداری و فرمانداری های استان برای راه اندازی پویش کتابخانه گردی تاکید کرد.
خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم
7489 / 6053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال