رئیس پیشین دانشگاه فردوسی و نماینده سابق مشهد در مجلس درگذشت

مشهد- ایرنا- دکتر علی سرافراز یزدی، رئیس پیشین دانشگاه فردوسی مشهد و یکی از نمایندگان مردم این شهر در دور هفتم مجلس شورای اسلامی، دار فانی را وداع گفت.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد امروز با انتشار اطلاعیه ای درگذشت نماینده پیشین مردم و رئیس قبلی دانشگاه را به دانشگاهیان و مردم مشهد تسلیت گفته است.
علی سرافراز یزدی، در سال 1329 در مشهد و در خانواده ای دیندار و متوسط از نظر مالی چشم به جهان گشود؛ وی دوره ابتدایی و متوسطه را در مشهد به اتمام رساند و پس از کسب مدرک لیسانس شیمی از دانشگاه فردوسی، در سال 1354 برای ادامه تحصیل در دانشگاه بیرمنگام راهی انگلیس شد و در سال 1359 با کسب مدرک دکتری شیمی به ایران بازگشته و ریاست دانشگاه ارومیه را عهده دار شد.
وی که از سال 1374 به عنوان دانشیار در دانشگاه فردوسی مشهد به تدریس مشغول شده بود، چند سال به عنوان رئیس دانشکده علوم و معاون آموزشی این دانشگاه خدمت کرد و از سال 75 تا 77 ریاست این دانشگاه را برعهده گرفت.
آن مرحوم در کنار فعالیت های علمی به کارهای فرهنگی، دینی، مذهبی و سیاسی هم می پرداخت و در چند نوبت که برای گذراندن فرصت های مطالعاتی به آمریکا سفر کرده بود جلسات قرآن، دعای کمیل و نماز جمعه برگزار می کرد و معتقد بود این کارهای فرهنگی ارتباط فرهنگی خوبی را بین وی و دانشجویان دیگر کشورها برقرار می کرده است.
وی همچنین در سال 1383 به عنوان نماینده مردم مشهد و کلات به مجلس شورای اسلامی راه یافت.
'روشهای میکرو استخراج' و 'کروماتوگرافی گاز و مایع در شیمی تجزیه' عنوان 2 کتاب علمی است که در رشته شیمی توسط مرحوم سرفراز یزدی تالیف شده است.
1922/5132
خبرنگار: کامیار اسماعیل پور ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال