اجرای 300 آیین تعزیه خوانی در غرب خراسان رضوی/ سبزوار پایتخت تعزیه

سبزوار- ایرنا- رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار گفت: همزمان با دهه نخست ماه محرم 300 مجلس تعزیه با هدف ترویج فرهنگ حسینی در شهرستان های سبزوار، خوشاب و داورزن برپا می شود.

محمد علی آبادی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بیش از هزار و 700 تعزیه خوان و بازی گردان، طبال و نوازنده نی در برپایی مجالس تعزیه ایفای نقش می کنند.
وی اجرای تعزیه مسلم بن عقیل و طفلان مسلم، حضرت قاسم بن الحسن (ع)، حضرت علی اکبر (ع)، قمربنی هاشم ابوالفضل العباس (ع)، شهادت امام حسین، حضرت زینب(س) و آتش زدن خیمه ها از مهمترین مجالس تعزیه در این منطقه دانست.
علی آبادی گفت: سبزوار از کانون های اصلی تشیع در ایران است که تعزیه در آن جایگاه خاصی دارد و کتاب 'روضه الشهدا' اثر ملاحسین واعظ سبزواری که بُن مایه اصلی اشعار تعزیه کشور است خود بیانگر این موضوع است.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار، منطقه غرب خراسان رضوی را خاستگاه تعزیه ایران دانست و افزود: تعزیه خوانی در این منطقه بیش از یک هزار سال قدمت دارد و طرح ثبت سبزوار به عنوان پایتخت تعزیه ایران تدوین و به اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی ارسال شده است.
علی آبادی گفت: 110 تعزیه خوان در این سه شهرستان از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره مندند و 11 نفر نیز مستمری بگیر هستند.
وی با اشاره به اینکه نیمی از گروههای تعزیه غرب خراسان رضوی مجوز اجرا ندارند، گفت: هم اکنون 40 گروه تعزیه خوان در این خطه دارای پرونده و ساماندهی شده اند و در ایام مختلف سال نمایش تعزیه اجرا می کنند.
شهرستان سبزوار در 230 کیلومتری غرب مشهد واقع است.
خبرنگار: حمید دلاوری هروی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
8145//5132

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال