یک مسئول در نهاد کتابخانه های عمومی: سرانه پایین مطالعه شایعه است

مشهد- ایرنا- مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: آمار دقیقی از سرانه مطالعه در ایران وجود ندارد بنابراین آنچه در ارتباط با میزان سرانه پایین مطالعه کشور مطرح می ‌شود بیشتر شایعه است تا نقل از واقعیت.

سید باقر میرعبداللهیان روز یکشنبه در مراسم پایانی هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در مشهد افزود: در آمارهای مطرح در خصوص سرانه پایین مطالعه در ایران معمولا محاسبه را بر مبنای افرادی می گیرند که بسیار کم کتاب می‌ خوانند هرچند گروهی با این نظریه مخالف هستند اما متاسفانه این نقل مشهور است.
وی به مولفه های تاثیرگذار بر کار فرهنگی اشاره و بیان کرد: باید چند موضوع از جمله برداشتن محدودیت سنی و محدودیت در خصوص دستگاههای اجرایی مدنظر قرار گیرد که این امر در جشنواره کتابخوانی رضوی به خوبی رعایت شد.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: باید به بحث کتابخوانی به‌ صورت زنجیره‌ ای نگاه کرد زیرا این چرخه از نویسندگی به ‌عنوان پدیدآورنده شروع می‌ شود و تا به دست خواننده برسد ادامه دارد لذا نویسنده ای که بخواهد خوب بنویسد باید مطالعه زیادی داشته باشد.
سید جواد حسینی افزود: برای اینکه بتوان سرانه مطالعه را افزایش داد باید شان و منزلت نویسنده، مترجم، خواننده، کتابدار، کتابفروش و سایر دست اندرکاران را حفظ کرد.
وی همچنین گفت: سالانه چهار هزار عنوان کتاب در خراسان رضوی تولید و چاپ می شود. میانگین سرانه چاپ کتاب در کشور هزار و 500 جلد است در حالی این رقم در ترکیه 50 هزار جلد می باشد. این موضوع نشان می‌ دهد ما در حوزه نشر وضعیت مناسبی نداریم زیرا وقتی فروش کتاب بیشتر شود سرانه مطالعه هم افزایش می یابد.
معاون استاندار خراسان رضوی بر تلاش برای مشارکت نظامند مردم در زمینه فرهنگ کتابخوانی تاکید و بیان کرد: مشارکت 54 درصدی کودکان و نوجوانان در جشنواره کتابخوانی رضوی نشان می ‌دهد راه درستی در بحث حرکت نظامند برای مطالعه در پیش گرفته ایم.
مدیرکل کتابخانه‌ های عمومی خراسان رضوی نیز در این مراسم از حضور 640 هزار نفر در جشنواره کتابخوانی رضوی این استان خبر داد و گفت: هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با هدف ترویج فرهنگ و سبک زندگی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌ های عمومی جزو برنامه‌ های موضوعی جشنواره بین‌المللی و هنری امام رضا(ع) است.
حسین اکبری افزود: در این جشنواره مضمون و محتوای کتابهای '10 قصه از امام رضا (ع)' اثر مژگان شیخی، 'ماه غریب من' اثر مجید ملامحمدی، 'مهارتهای زندگی در سیره رضوی' اثر محمدرضا شرفی، 'بانوی ملکوت' اثر علی کرمی جهرمی، 'چلچراغ شیراز' اثر جلیل عرفان منش و 'امام رضا و زندگی' اثر مهدی غلامعلی برای علاقه مندان به مسابقه گذاشته شد.
وی گفت: در مجموع حدود 640 هزار نفر در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند که 11 درصد آنها از خراسان رضوی بودند. از این تعداد 68 هزار 918 نفر به صورت مکتوب، سه هزار و 774 نفر به صورت آنلاین و مجازی، 62 هزار و 540 نفر به صورت انفرادی و هفت هزار و 378 نفر به‌ صورت خانوادگی شرکت کردند. همچنین 2 هزار و 236 اتباع خارجی به صورت خانوادگی و 2 هزار و 732 نفر به صورت انفرادی در این چشنواره کتابخوانی مشارکت کردند.
وی همچنین حضور زندانیان را از نکات بسیار خوب این جشنواره ذکر و بیان کرد: 828 زندانی، 631 نفر از دستگاه‌های اجرایی و پنج هزار و 135 نفر از کتابخانه‌ های عمومی در این مسابقه کتابخوانی شرکت کردند.
خبرنگار: میترا عبداللهی **انتشار: حسین کریم زاده
7489/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال