استاندار خراسان رضوی:

مشارکت مردم در بهسازی کشف رود این طرح را ماندگار می کند

مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی گفت: مشارکت مردم و بخش خصوصی در بهسازی یک هزار و 300 هکتار اراضی حریم رودخانه 'کشف رود' مشهد ماندگاری این طرح را تثبیت می کند.

علیرضا رشیدیان روز جمعه در بازدید از اقدامات انجام شده در حاشیه رودخانه مزبور افزود: آنچه در پاکسازی بستر و حریم این رودخانه انجام گرفته، اقدامی بزرگ و صدقه جاریه ای است که به همت بلند دستگاه های اجرایی و بخش های مختلف استان و همدلی و همراهی آنها محقق شده است.
وی اظهار کرد: ورود فاضلاب های خانگی و واحدهای صنعتی مانند واحدهای آبکاری و قالیشویی و فاضلاب های جاری در معابر به 'کشف رود'، این رودخانه را به رودخانه ای از فاضلاب تبدیل کرده بود که بسیاری از مزارع سبزی و صیفی این محدوده را نیز آبیاری می کرد و عامل شیوع بیماری های پوستی از قبیل سالک در حاشیه شهر شده بود.
وی با اشاره به سفر هیات دولت به این استان در شهریور سال 1393 گفت: در این سفر دو تصمیم اساسی برای مشهد گرفته شد که یکی احیای کشف رود و دیگری کمربند سبز مشهد بود.
استاندار خراسان رضوی افزود: با توجه به وضعیت کشف رود پیش بینی می شد آزادسازی بستر و حریم این رودخانه بزرگ و تاریخی سه سال به طول انجامد اما همت مسئولان دستگاه های مختلف اعم از شرکت آب منطقه ای استان، شهرداری مشهد، دادگستری، نیروی انتظامی و دیگر دستگاه های ذیربط موجب شد این عملیات سریعتر از تصور انجام شود.
وی با بیان اینکه زمانی این محدوده مکانی برای معتادان متجاهر، توزیع مواد مخدر، محل فسق و فجور و درگیری بود، اظهار کرد: تصور آنکه پاکسازی این بستر و حریم آن در زمان کوتاه انجام شود غیر ممکن به نظر می رسید اما با کمترین مساله، به سرعت و با کیفیت مطلوب انجام شد.
وی گفت: این امر که در سطح ملی و فرا ملی قابل ارائه و افتخار است آثار خود را در آینده بلند مدت به خوبی نشان خواهد داد.
رشیدیان افزود: اجرای بخش های بعدی این طرح نیز باید با همین سرعت ادامه یابد و کانال کشف رود و مسیرهایی که آبهای سطحی و پسابها به آنها می ریزد نیز باید پاکسازی شوند ضمن آنکه ایجاد ظرفیت های تصفیه خانه ای در مسیر ورود این پساب ها بسیار ضروری است.
وی از اقدام شهرداری برای ایجاد فضای سبز در این حاشیه نیز که در حال انجام است قدردانی کرد.
وی ادامه داد: در این اراضی برای ایجاد اشتغال و محیط سالم و زیبا باید طرح های مناسب که منطبق با شرایط آب و هوایی و زیست محیطی منطقه و برنامه ریزی های کلان شهری باشد با مشارکت مردم و بخش خصوصی اجرا شود.
شعبه ای از 'کشف رود' از کوههای هزار مسجد و شعبه دیگر آن از کوههای بینالود سرچشمه گرفته و از شمال شهر مشهد می گذرد.
این رودخانه 290 کیلومتری که پرآبی آن تنها در خاطره ها باقی مانده، از غرب به شرق جریان دارد و پس از ادامه مسیر در محل پل خاتون به رودخانه هریرود می پیوندد و از آنجا به بعد 'رود تجن' نام گرفته و به سوی ترکمنستان ادامه می یابد و در ریگزارهای کشور همسایه فرو می رود.
1906 / 6053 خبرنگار: فاطمه یوسفی ** منتشر کننده: محمد حسین علی مقدم

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال