اثر تاریخی میل کرات در شهر تایباد مرمت شد

مشهد- ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تایباد گفت: با پایان مرحله نخست مرمت میل کرات شامل محوطه سازی و ترمیم بدنه مراحل ایجاد مسیر دسترسی به این بنای تاریخی آغاز شد.

مجید حسینی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون برای مرمت و بهسازی این بنای تاریخی 210 میلیون ریال هزینه شده است.
وی ادامه داد: یکی از ویژگیهای کنونی میل کرات با ارتفاع 25 متر قابل رویت بودن آن با چشم غیرمسلح از مسافت هشت کیلومتری است.
میل کرات که سال 1310 به شماره 123 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده با ۲۵ متر ارتفاع و 20 متر محیط قاعده، ساختاری دو قسمتی شامل بخش زیرین به شکل هشت ضلعی و بخش بالایی به صورت استوانه ای و از آثار دوره سلجوقی است.
این برج یا میل آجری به عنوان علامت راه در مسیر کاروانهایی قرار داشت که از ایالات قهستان به سمت شرق حرکت می کردند.
تزئینات معماری این میل شامل گره چینی آجری و بقایایی از یک کتیبه معقلی است. این مناره صدها سال پیش بر اثرزمین لرزه کج شد اما هنوز پابرجاست.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تایباد در ادامه اعتبار مورد نیاز سالانه برای نگهداری و مرمتهای اضطراری بناهای تاریخی این شهرستان را پنج میلیارد ریال اعلام کرد.
وی افزود: 88 اثر تاریخی تاکنون در تایباد شناسایی شده که از این 44 اثر به ثبت فهرست آثار ملی رسیده اند.
حسینی ادامه داد: 100 درصد بناهای تاریخی تایباد هم اینک نیازمند مرمت و بازسازی است و امسال از محل اعتبارات تملک دارییهای سرمایه ای یک میلیارد و 900 میلیون ریال به این حوزه تعلق گرفت.
مزار مولانا زین الدین ابوبکر، رباط عباس آباد، مزار شاه قاسم انوار و دست نوشته های مزار مولانا از مهمترین بناهای تاریخی تایباد هستند.
تایباد در فاصله 225 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.
7494/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال