تولیت آستان قدس رضوی: همکاری آستان های مقدس جهان اسلام ضروری است

مشهد- ایرنا- تولیت آستان قدس رضوی گفت: همکاری و همگرایی میان آستان های مقدس جهان اسلام یک امر ضروری است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی یکشنبه شب در اجلاسیه آستان های مقدس جهان اسلام با بیان اینکه انسان تنها در پرتو آموزه های ائمه معصومین(ع) می تواند مسیر تعالی را طی کند، افزود: ائمه معصومین و امامزاده های عالیقدر نمایندگان خداوند در زمین و واسطه فیض الهی برای آدمی هستند که به بشریت چگونه زیستن را می آموزند و آدمی تنها در پرتو هدایت آنهاست که می تواند راه سعادت را طی کند.
عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: جوامع اسلامی می توانند اختلافات خود را در پرتو انوار ائمه معصومین(ع) به وحدت تبدیل کنند و امام رضا (ع) به خاطر جایگاه علمی که دارند، رمز ائتلاف میان ادیان هستند.
وی معصومین علیهم السلام را نور واحده خواند و اضافه کرد: گفتمان، سیره و راه ائمه معصومین علیهم السلام واحد است و همانگونه که در کتاب ارزشمند مقام معظم رهبری ذکر شده است می توان امامان معصوم را یک انسان 250 ساله دانست.
حجت الاسلام رئیسی با تاکید بر اینکه تولیت های عتبات عالیات به عنوان مسئولان اداره کننده بارگاه های شریف ائمه اطهار(ع) وظیفه خطیری در هدایت جامعه اسلامی بر دوش دارند، ابراز کرد: عشق و دلدادگی به این حضرات در قلب همه مسلمانان است و باید زندگی انسان معاصر با بهره از سیره و انوار طیبه این بزرگان رقم بخورد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان، در بخش دیگری درباره مشترکات تمامی عتبات عالیات، گفت: اماکن متبرکه شیعی دارای ویژگی های مشترکی هستند که از آن جمله می توان به رسالت هدایتگری، اداره مردمی، داشتن امتداد و باورهای عمیق تاریخی، برخورداری از ارادت مردمی، فرامرزی بودن و برخورداری از تنوع اقلیمی و فرهنگی اشاره کرد.
وی با بیان اینکه امروز همگرایی، هم اندیشی و همکاری میان آستان های مقدس شیعی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، به دیپلماسی زیارت اشاره و ابراز کرد: دیپلماسی زیارت تفاوت زیاد و عمیقی با دیپلماسی های رایج سیاسی دارد؛ دیپلماسی زیارت مردمی، عمیق، مستحکم و ریشه دار بوده، اما دیپلماسی سیاسی دولتی، سطحی و متغیر است.
وی با بیان اینکه دیپلماسی سیاسی نگاه به ارزش های ملی و اقلیمی دارد اما دیپلماسی زیارت نگاه به ارزش جایگاه انسانی دارد، ابراز کرد: بر این اساس ارتباطات عتبات عالیات جهان شمول، مستحکم و استوار است.
حجت الاسلام رئیسی همگرایی و وحدت آستان های مقدس را در حل بسیاری از مشکلات امروز امت اسلامی بسیار حائر اهمیت برشمرد و گفت: ترویج معارف دین و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) راهبرد اصلی آستان های مقدس است و دلدادگی و عشق مردم به این بارگاه ها ظرفیت عظیمی به شمار می رود.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه ترویج سبک زندگی اسلامی، تسهیل امر زیارت و تعمیق معارف دینی از رسالت های اصلی آستان های مقدس است، تصریح کرد: تشکیل جبهه مشترک در جهان اسلام با هدف توسعه قدرت اسلام و مقابله با چالش های پیش روی مسلمانان یک ضرورت مهم است.
وی همکاری، هم گرایی و تبادل تجربیات آستان های مقدس را از راه های موثر در سعادت جوامع مسلمان معرفی کرد و افزود: باید با کمک گرفتن از انوار اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در راستای اتحاد جوامع اسلامی تلاش کنیم.
حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه توسعه مقوله زیارت یکی از بهترین راه های مصون سازی جوامع اسلامی در برابر تهاجمات فرهنگی است، گفت: امروز اگر می خواهیم جوامع اسلامی را در برابر تهاجم ناجوانمردانه فرهنگ غرب حفظ کنیم، چاره ای جز توسعه، تعمیق و تسهیل امر زیارت نداریم.
تولیت آستان قدس رضوی ضمن بیان این مطلب که آستان های مقدس دستگاه انسان سازی هستند، بیان کرد: باید تلاش کنیم با اتحاد و بهره از ظرفیت ها و تجربیات یکدیگر، معنویت و روحانیت این مجموعه های مطهر تا حد ممکن تجلی بیشتری داشته باشند.
در این مراسم تفاهمنامه همکاری در چهارچوب نخستین اجلاس اعتاب مقدس جهان اسلام با حضور 14 تولیت این اعتاب در محل تالار آئینه حرم مطهر حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) در مشهد منعقد شد.
7498/5132

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال