طرح مسائل سیاسی یا انحرافی در آیین اعتکاف ممنوع است

مشهد- ایرنا- مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: طرح مسائل سیاسی و جناحی در بین معتکفان یا بهره گیری از فرصت اعتکاف برای ترویج عقاید و افکار انحرافی با فلسفه این آیین در تضاد بوده و با متخلفان در این زمینه برخورد می شود.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام سیدمحمود مرویان حسینی روز شنبه در نشستی خبری با اشاره به آسیب های آیین معنوی اعتکاف اظهار کرد: اعتکاف یک فرصت معنوی و عبادی برای تهذیب نفس و برقراری یا تحکیم انس با خداوند و زدودن غبار گناه و زنگار از دلهاست لذا کسی نباید از آن به عنوان فرصتی برای طرح مباحث سیاسی و جناحی استفاده کند.
وی با بیان اینکه برخی جریان های فکری انحرافی تلاش دارند از آیین اعتکاف برای انتشارعقاید و افکار خود بهره برداری کنند، افزود: به مجریان برگزاری اعتکاف که این فرصت معنوی را با بحث های جناحی یا عقیدتی انحرافی کم اثر می کنند در ابتدا تذکر می دهیم و اگر توجه نکردند با آنان برخورد قانونی خواهیم کرد.
او اضافه کرد: سخنرانان و خطبا در مراسم اعتکاف مکلف هستند احکام شرعی و فلسفه اعتکاف، انتظاراتی که از یک معتکف وجود دارد را به شرکت کنندگان در این آیین متذکر شوند.
حجت الاسلام مرویان گفت: امسال همه آسیب های مربوط به اعتکاف و مساجدی که نسبت به طرح مسائل سیاسی یا ترویج افکار انحرافی اقدام می کنند، مورد شناسایی قرار گرفته است.
وی نامناسب بودن برنامه ریزی ها از سوی مجریان اعتکاف، خدمت رسانی نامناسب خادمان و فعالان مساجد نسبت به معتکفان، همراه آوردن تلفن های همراه و ایجاد اختلال در مراسم، عدم فراهم کردن فضا یا امکانات مناسب برای معتکفان از سوی برگزارکنندگان و اختلاط نامناسب مرد و زن را از دیگر آسیب هایی عنوان کرد که در آیین اعتکاف سالهای گذشته مشاهده شده است.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: امسال ستاد اعتکاف استان با حضور دستگاه های فعال تشکیل و دبیرخانه ستاد در این اداره کل مستقر شده است تا نسبت به برگزاری مراسم اعتکاف و جلوگیری از بروز مشکلات و آسیب های احتمالی اقدام کند.
حجت الاسلام مرویان افزود: کمیته مربوط به اعتکاف با حضور دستگاه هایی از جمله بسیج، اوقاف، آستان قدس، شهرداری، آموزش و پرورش، ارشاد، مرکز رسیدگی به امور مساجد، نیروی انتظامی، مرکز بهداشت و درمان نیز زیر نظر ستاد اعتکاف استان شکل گرفته تا نظارت های لازم را در این زمینه داشته باشد.
حجت الاسلام مرویان با اشاره به حمایت فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی از مراسم اعتکاف مساجد گفت: برگزاری 150 محفل انس با قرآن، اعزام اساتید به مساجد برای تصحیح قرائت قرآن و نماز، نصب بنرهای مربوط به اعتکاف و عرضه بسته های فرهنگی به مساجد برای معتکفان از جمله این اقدامات است.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: ستاد اعتکاف استان به رابطان برگزار کننده اعتکاف در مساجد توصیه کرده که هزینه برگزاری اعتکاف، معقول و اندک و در عین حال خدمات قابل قبول باشد و در این زمینه به برخی از مساجد که هزینه غیرمنطقی را دریافت می کنند، تذکرات جدی داده است.
وی بیان کرد: همچنین توصیه شده مساجد از انجام زیاد برنامه های عمومی مانند سخنرانی، جلسات مداحی و برنامه های ذکر و توسل عمومی در این آیین خودداری کنند و اجازه دهند معتکفین خلوت خود را داشته باشند.
حجت الاسلام مرویان خاطرنشان کرد: پارسال 60 هزار معتکف در مراسم اعتکاف 644 مسجد خراسان رضوی شرکت کردند که از این تعداد 175 مسجد در مشهد بود.
وی بیان کرد: سه چهارم از معتکفان پارسال زن و یک چهارم مرد و 25 درصد از معتکفان دارای تحصیلات بالاتر از کارشناسی بودند که بیشترین معتکفان سال گذشته به ترتیب گروه زنان خانه دار، طلبه و دانش آموز و دانشجو، کارگران و کشاورزان و سایر اقشار بودند.
وی شمار جوانان معتکف را سال به سال رو به افزایش دانست و افزود: پارسال حدود یکهزار نفر از معتکفان در مشهد را دانشجو و نزدیک به 800 نفر از معتکفان را دانش آموزان تشکیل داده بودند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه امسال 200 مسجد برای برگزاری مراسم اعتکاف پیش بینی شده است، افزود: از این تعداد 60 مسجد در حاشیه شهر مشهد قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: برخی مساجد برگزار کننده اعتکاف در خراسان رضوی ارتباطی با ستاد اعتکاف ندارند که اغلب این مساجد در روستاها هستند و روستاییان استقبال قابل توجهی از آن دارند و پارسال حدود 25 هزار و 607 نفر در روستاها معتکف شدند.
وی افزود: امسال سامانه جامع اعتکاف در اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی تشکیل شده و از معتکفان و مساجد برگزار کننده اعتکاف به صورت الکترونیکی ثبت نام می شود که این ثبت نام هنوز ادامه دارد.
حجت الاسلام مرویان با پیش بینی افزایش 10 درصدی شمار معتکفان امسال خراسان رضوی گفت: در آیین اعتکاف امسال معتکفان بار اولی، معتکفان خدمتگزار، ائمه جماعات معتکف در مساجد و مساجد نمونه مورد تجلیل قرار می گیرند.
5132/7489

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال