مبتکران تربت حیدریه آتلی برای مصدومان کوهستان ساختند

تربت حیدریه- ایرنا- دو کارشناس پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه موفق به طراحی و ساخت آتلی برای حفاظت بیشتر از مهره های کمر و گردن آسیب دیدگان در مناطق سخت گذر و کوهستانی شدند.

رسول قرائی که با همکاری سیدجواد موسوی، این آتل را طراحی کرده و ساخته، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: باز و بسته کردن آتل های قبلی نیاز به جابه جایی زیاد مصدوم داشت و احتمال افزایش آسیب دیدگی می رفت اما در نمونه طراحی شده نیاز به این جابه جایی ها به حداقل رسیده است.
وی با بیان اینکه این آتل در مدت 1.5 سال طراحی و ساخته شده، اظهار کرد: کارآیی و قابلیت بالاتر این آتل نسبت به نمونه های موجود، از سوی مراجع علمی مرتبط تایید و در سازمان ثبت اختراعات کشور نیز به ثبت رسیده است.
وی افزود: آتل جدید صورت تکمیل شده نمونه های موجود در بازار است که ساخت آن 20 میلیون ریال هزینه اولیه دربرداشته و در صورت رسیدن به تولید انبوه، با قیمت یک تا 1.5 میلیون ریال قابل عرضه خواهد بود.
قرائی افزود: آسیب های نخاعی از جمله آسیب های جبران ناپذیر در مصدومان ترومایی است که می تواند عوارض و ناتوانی های زیادی را به دنبال داشته باشد، لذا سعی همه امدادگران و کادر پزشکی بر آن است تا از آسیب های پس از سانحه پیشگیری شود.
آتل وسیله ای است که عمدتا به منظور پیشگیری از تشدید آسیب های نخاعی ایجاد شده در ستون مهره ها و گردن استفاده می شود و بیشتر در نقاط سخت گذر، کوهستان و یا نقاط دور از مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
مرکز شهرستان 250 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
5132/6121

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال