استاد دانشگاه عراق : غرب تلاش می کند اخلاق اسلامی را خدشه دار کند

سبزوار- ایرنا - استاد تاریخ دانشگاه کوفه عراق یکی از مهمترین ابعاد حکومت سربداران را اخلاق مداری سران و حاکمان این نهضت تاریخی دانست و گفت: اخلاق از مهمترین ویژگی های مسلمانان است و امروز شاهد هستیم که غرب سعی دارد اخلاق اسلامی را خدشه دار کند.

به گزارش ایرنا ، دکتر عمار نصار جمعه شب در حاشیه برگزاری کنگره بزرگداشت قیام سربداران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز نیازمند ترویج اخلاق اسلامی در بین سایر ملت های مسلمان و غیر مسلمان هستیم ، گفت : حتی کسانی که در تاریخ سعی دارند تا حرکت سربداران را ضعیف جلوه دهند به ابعاد مهم اخلاقی این قیام و نهضت توجه ویژه ای داشتند.
استاد تاریخ دانشگاه کوفه عراق گفت : امروز باید صفت های مهمی مانند اخلاق مداری در جهان اسلام مورد توجه جدی باشد.
وی با اشاره به اینکه تفکر حاکم بر قیام سربداران در اتحاد جهان اسلام موثر است ،گفت: اسلام آیین مهربانی و صلح است و مذهب شیعه به این دو عنصر زیبا آراسته شده است.
استاد تاریخ دانشگاه کوفه عراق با بیان اینکه امروز مهربانی و صلح در نوع حکومت جمهوری اسلامی ایران مشاهده می شود ، یادآورشد: در جمهوری اسلامی ایران همه مذاهب اسلامی و غیر اسلامی دارای آزادی بیان و اندیشه هستند و این مهمترین خصیصه یک نظام اسلامی است.
وی بابیان اینکه سربداران نخستین بذر های تشکیل حکومت ولایت فقیه را در جهان اسلام کاشتند گفت : حکومت سربداران به عنوان نخستین حکومت شیعی دو قرن زودتر از حکومت صفویان در ایران تاسیس شد و آنها در نخستین گام های خود از فقیه دوران خود یعنی شهید اول خواستند تا رساله ای فقهی را برای آنان تهیه کند.
این استاد دانشگاه افزود: عملکرد حکومت سربداران نشان می دهد که آنها قصد داشتند تا حکومت را با نظرات فقیهی عادل اداره کنند .
کنگره بین المللی سربداران از صبح روز پنجشنبه به مدت روز در دانشگاه حکیم سبزواری بر گزار شده بود.
جمعی از میهمانان این کنگره از کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی بودند .
نهضت سربداران حرکت مردمی و آزادیبخش شیعیان خراسان در قرن هشتم هجری و در پی 120 سال چیرگی قوم تاتار و مغول بر ایران و بسیاری از مناطق آسیا، از 'باشتین' در منطقه تاریخی سبزوار علیه ستم بیگانگان مغول آغاز شد.
سربداران در این چارچوب موفق به تصرف سبزوار در سال 738 هجری و تشکیل حکومت مستقل و مردمی شیعه به مدت حدود 50 سال به پایتختی سبزوار و تثبیت اعتقادات و باورهای شیعیان دوازده امامی برای دورانهای بعد در این بخش از ایران شدند که دامنه حکومت آنان تا مازندران و گرگان توسعه یافت.
قیام سربداران از آن جهت در تاریخ ایران اهمیت دارد که پس از خود سبب شورش و ایستادگی مردم در برابر حکومت مغول شد. برخی از مورخان استقرار دولت مرعشیان در مازندران را از بارزترین پیامدهای حکومت سربداران می دانند.
امرای سربداران در مدت کوتاه حکومت خود دست به آبادانی زده و توانستند تا حد زیادی ویرانگری های مغولان را جبران کنند. آنان در پی ارتقای زندگی روستاییان و طبقه محروم بودند و به نوعی مساوات در تقسیم عواید و ثروت عمومی اعتقاد داشتند.
این نهضت بخاطر شعار فعالان آن مبنی بر اینکه 'اگر توفیق یابیم دفع ظلم ظالمان کرده باشیم وگرنه سر خود را بر دار ببینیم که دیگر تحمل تعدی و ظلم نداریم' با عنوان قیام سربداران معروف و در تاریخ ایران زمین ماندگار شد.
سبزوار در 237 کیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.
8144/7499/1211

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال