استاد دانشگاه اردن :

تفکر حاکم بر قیام سربداران الگویی برای مقاومت اسلامی در جهان است

سبزوار- ایرنا- استاد دانشگاه اردن گفت: تفکر حاکم بر قیام سربداران الگویی برای مقامت اسلامی در جهان است.

به گزارش ایرنا ، استاد دکتر محمد هشام سلطان جمعه شب در حاشیه کنگره بین المللی سربداران در جمع خبرنگاران اظهارکرد: این کنگره در خصوص یک موضوع تاریخی و دارای ابعاد علمی و فرهنگی مهمی است.
وی با بیان اینکه دانشگاه حکیم سبزواری با برگزاری این کنگره بزرگ سبب ایجاد یک جهش فوق العاده علمی برای صد سال آینده شده است ،گفت: موضوع قیام سربداران و اتفاقات پس از آن مهمترین مسائلی است که بایستی مورد توجه جهان اسلام قرار گیرد.
این استاد دانشگاه اردن با بیان اینکه جهان اسلام امروز با حمله وحشیانه ای مانند داعش رو به رو شده است ، افزود: داعش امروز همان مغولان دوران سربداران هستند که با هجوم خود به جهان اسلام این سرزمین را مورد هجمه قرار دادند.
وی با بیان اینکه مغولان امروز در لباس داعش سعی در تخریب چهره زیبای اسلام دارند ، گفت : در واقع برگزاری این کنگره و همایش ها سبب شناخت جهان اسلام با تفکری غنی و اصیل برای مبارزه داعش و گروه های تروریستی از این دست می شود.
وی با بیان اینکه جهان اسلام امروز با خطر حرکت های داعش گونه روبه رو است ، ادامه داد : اگر بخواهیم رفتارهای امروز داعش را بازخوانی کنیم با رفتارهایی شبیه رفتارهای مغولان در حمله به دنیای آن روز اسلام رو به رو می شود.
وی با اشاره به اینکه امروز بایستی توجه ویژه ای به تفکر حاکم بر نهضت سربداران شود ، گفت : تفکر حاکم بر این نهضت اسلامی برای مبارزه با رژیم صیونیستی و توطئه های غرب یک الگوی مناسب و با ارزش است.
کنگره بین المللی سربداران از صبح روز پنجشنبه به مدت دو روز در دانشگاه حکیم سبزواری در حال برگزاری است .
جمعی از مهمانان این کنگره از کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی هستند.
نهضت سربداران حرکت مردمی و آزادیبخش شیعیان خراسان در قرن هشتم هجری و در پی 120 سال چیرگی قوم تاتار و مغول بر ایران و بسیاری از مناطق آسیا، از 'باشتین' در منطقه تاریخی سبزوار علیه ستم بیگانگان مغول آغاز شد.
سربداران در این چارچوب موفق به تصرف سبزوار در سال 738 هجری و تشکیل حکومت مستقل و مردمی شیعه به مدت حدود 50 سال به پایتختی سبزوار و تثبیت اعتقادات و باورهای شیعیان دوازده امامی برای دورانهای بعد در این بخش از ایران شدند که دامنه حکومت آنان تا مازندران و گرگان توسعه یافت.
قیام سربداران از آن جهت در تاریخ ایران اهمیت دارد که پس از خود سبب شورش و ایستادگی مردم در برابر حکومت مغول شد. برخی از مورخان استقرار دولت مرعشیان در مازندران را از بارزترین پیامدهای حکومت سربداران می دانند.
امرای سربداران در مدت کوتاه حکومت خود دست به آبادانی زده و توانستند تا حد زیادی ویرانگری های مغولان را جبران کنند. آنان در پی ارتقای زندگی روستاییان و طبقه محروم بودند و به نوعی مساوات در تقسیم عواید و ثروت عمومی اعتقاد داشتند.
این نهضت بخاطر شعار فعالان آن مبنی بر اینکه 'اگر توفیق یابیم دفع ظلم ظالمان کرده باشیم وگرنه سر خود را بر دار ببینیم که دیگر تحمل تعدی و ظلم نداریم' با عنوان قیام سربداران معروف و در تاریخ ایران زمین ماندگار شد.
سبزوار در 237 کیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.
8144/7499/1211

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال