کارگردان سریال سربداران :

دلیل موفقیت سریال سربداران چندین سال پیشینه تحقیقاتی بود

سبزوار - ایرنا - کارگردان سریال سربداران گفت: یکی از دلایل موفقیت سریال سربداران در دهه 60 وجود چندین سال پیشینه تحقیقاتی برای فراهم شدن فیلمنامه آن بوده است.

محمدعلی نجفی که برای شرکت در کنگره بین المللی سربداران به سبزوار سفر کرده بود، جمعه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سوابق قبلی تحقیقات برای تولید اثری نمایشی درباره سربداران به قبل از انقلاب بر می گردد و اتفاقا دکتر شریعتی که خود از بزرگان خطه سبزوار است در این زمینه نقش موثری داشت.
وی ادامه داد: زنده یاد دکتر شریعتی بسیار علاقه مند بود که مبانی و مطالبی که بیان می کرد از طریق هنر مدرن و به خصوص هنرهای نمایشی به مخاطبان عرضه شود تا تأثیر بیشتری بر جای گذارد.
نجفی اظهار داشت: در آن زمان گروه تئاتری در حسینیه ارشاد تشکیل دادیم که چند نمایش از جمله نمایش های 'ابوذر' و ' سربداران' نتیجه آن بود.
کارگردان سریال سربداران افزود: وقتی نمایشنامه سربداران نوشته شد، دکتر شریعتی بسیاری از دیالوگ ها را بازنویسی کرد.
وی گفت: پس از انقلاب اسلامی ، چون شباهت های زیادی بین نهضت سربداران با انقلاب اسلامی وجود داشت که هر دو برخاسته از فرهنگ شیعی بودند و رهبری مذهبی و روحانی داشتند، از سوی دکتر خرازی در تلویزیون به ما پیشنهاد ساخت سریال سربداران داده شد.
کارگردان پیشکسوت سینما، تلویزیون و تئاتر ایران افزود: از اواخر سال 1358 شروع به تحقیقات مجدد و نوشتن فیلمنامه این سریال کردیم.
وی ادامه داد: فیلم نامه سربداران در سال 1360 آماده شد و سپس وارد مراحل تولید این سریال شدیم تا اینکه سرانجام در سال 1362 از تلویزیون پخش شد و جای خود را در میان بینندگان سیما باز کرد.
نجفی اظهار داشت: تا قبل از نمایشنامه و سپس سریال سربداران اصلا کسی قیام سربداران را نمی شناخت، اما با همکاری و تحقیقات دکتر شریعتی و همچنین با بهره گیری از کتاب تاریخ پطروشفسکی پژوهشگر روسی که کتابی درباره سربداران دارد، توانستیم این اثر هنری را بر مبنای واقعیت های تاریخی خلق کنیم.
وی افزود: از فواید دیگر سریال سربداران این بود که بازیگران جوان زیادی از طریق آن سریال به سینما و تلویزیون ایران معرفی شدند و بعدها بسیار درخشیدند .
کارگردان سریال سربداران ادامه داد: ما آن زمان روزی هشت ساعت تمرین می کردیم ، اما در حال حاضر هنرمندان می خواهند سریع فیلم برداری و پخش شود و این موضوع به کیفیت آثار تولید شده در سینما و تلویزیون ما لطمه می زند.
وی افزود: هنرمندان نباید در مسیر خود در جا بزنند و به تکرار بیافتند بلکه باید با داشتن تفکر و ایده های ناب، به موضوعات دیگری بپردازد.
نجفی درباره وجود تخیل داستانی در سریال سربداران گفت: وقتی سخن از تخیل و درام می کنیم اصل ماجرا بر پایه تخیل است.
وی گفت: من در هنگام سریال سازی بیشتر به مردم اهمیت می دهم تا افراد خاص. زیرا خواص نمی تواند پی به دلایل عکس العمل افراد خاص ببرد ولی سلیقه عموم مردم را می توان شناخت و برای پاسخ به آن به تولید اثری پرداخت .
وی افزود: همین مردم بودند که هنگام پخش سریال سربداران کوچه ها و خیابان ها را خلوت می کردند و پای تلویزیون می نشستند.
نجفی افزود: سریال سربداران با اینکه برای مردم ساخته شده بود، موضوعی سطحی نداشت و این طور نبود که کسی با ادا در آوردن بخواهد بینندگان را سرگرم کند و بخنداند بلکه موضوعی کاملا جدی بود که مخاطب را به فکر وا می داشت.
سریال سربداران از سریال های فاخر تاریخی است که بعد از انقلاب اسلامی ساخته شد.
داستان این سریال بر اساس نهضت سربداران سبزوار بود که فیلم نامه آن توسط کیهان رهگذر نوشته و توسط محمدعلی نجفی کارگردانی شد.
بازیگرانی نظیر امین تارخ، افسانه بایگان، سوسن تسلیمی، محمدعلی کشاورز، علی نصیریان و ... در این سریال نقش آفرینی کردند.
موسیقی سریال سربداران توسط فرهاد فخرالدینی ساخته شد و به یکی از آثار فاخر تاریخ موسیقی ایران تبدیل گردید.
کنگره بین المللی سربداران از روز پنجشنبه /دیروز/ در شهرستان سبزوار در حال برگزاری است .
نهضت سربداران حرکت مردمی و آزادیبخش شیعیان خراسانی در قرن هشتم هجری و در پی 120 سال چیرگی قوم تاتار و مغول بر ایران و بسیاری از مناطق آسیا، از ˈباشتینˈ در منطقه تاریخی سبزوار علیه ستم بیگانگان مغول آغاز شد.
سربداران در این چارچوب موفق به تصرف سبزوار در سال 738 هجری و تشکیل حکومت مستقل و مردمی شیعه به مدت حدود 50 سال به پایتختی سبزوار و تثبیت اعتقادات و باورهای شیعیان دوازده امامی برای دورانهای بعد در این بخش از ایران شدند. دامنه حکومت سربداران تا مازندران و گرگان توسعه یافت.
قیام سربداران از آن جهت در تاریخ ایران اهمیت خاص دارد که پس از خود سبب شورش و ایستادگی مردم در برابر حکومت مغول شد. برخی از مورخین استقرار دولت مرعشیان در مازندران را از بارزترین پی آمدهای حکومت سربداران می دانند. امرای سربداران در مدت کوتاه حکومت خود دست به آبادانی زده و توانستند تا حد زیادی ویرانگریهای مغولان را جبران کنند. همچنین سربداران در پی بهتر کردن زندگی روستاییان و طبقه محروم بودند و به نوعی مساوات در تقسیم عواید و ثروت عمومی اعتقاد داشتند.
این نهضت بخاطر شعار فعالان آن مبنی بر اینکه ˈاگر توفیق یابیم دفع ظلم ظالمان کرده باشیم وگرنه سر خود را بر دار ببینیم که دیگر تحمل تعدی و ظلم نداریمˈ با عنوان ˈسربدارانˈ معروف و در تاریخ ایران زمین ماندگار شد.
8149/7499/1211

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال