استاد دانشگاه توکیو:

برپایی کنگره سربداران نشان از سطح علمی خوب ایران در عرصه جهانی است

سبزوار- ایرنا- یک استاد دانشگاه توکیو گفت: برگزاری کنگره بین المللی سربداران در سبزوار نمایانگر سطح علمی خوب ایران در عرصه جهانی است.

به گزارش ایرنا، 'کازوئو موری موتو' روز جمعه در حاشیه برگزاری کنگره بین المللی سربداران در سبزوار در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: من به عنوان یک استاد دانشگاه از مباحث علمی، تاریخی و فرهنگی مطرح شده در این کنگره استفاده های خوبی بردم.
وی ادامه داد: من مطالعات زیادی روی تاریخ مذهب تشیع داشته ام و یقینا سبزوار و دولت سربداران نقش مهمی در اشاعه و گسترش این تاریخ و فرهنگ داشته اند.
مهمان ویژه کنگره بین المللی سربداران افزود: سربداران نقش مهمی در ایجاد شبکه بین شیعیان در دوران پیش از تیموریان داشتند.
این استاد دانشگاه ژاپنی با تاکید بر ضرورت ترویج شناخت از دین اسلام گفت: متاسفانه میزان مطالعات علمی روی فرقه های اسلامی در غرب و شرق آسیا بسیار اندک است.
وی افزود: پژوهش های کمی در مورد آیین اسلام و مذهب تشیع در غرب و ژاپن صورت گرفته است.
کازوئو موری موتو با اشاره به ترجمه کتاب شیعه در اسلام از فارسی به ژاپنی عنوان کرد: برای ماندگاری تاریخ سربداران و دستاوردهای علمی این نهضت شیعی و شناساندن آن به دیگر ملل، باید کارهای علمی زیادی صورت گیرد.
وی برگزاری کنگره را یکی از کارهای موثر در این مسیر خواند و گفت: البته برپایی کنگره به تنهایی کافی نیست و ما نیاز به انجام کارهای علمی زیادی در این حوزه داریم.
کنگره بین المللی سربداران از صبح روز پنجشنبه به مدت روز در دانشگاه حکیم سبزواری گشایش یافته است.
جمعی از مهمانان این کنگره از کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی هستند.
نهضت سربداران حرکت مردمی و آزادیبخش شیعیان خراسان در قرن هشتم هجری و در پی 120 سال چیرگی قوم تاتار و مغول بر ایران و بسیاری از مناطق آسیا، از 'باشتین' در منطقه تاریخی سبزوار علیه ستم بیگانگان مغول آغاز شد.
سربداران در این چارچوب موفق به تصرف سبزوار در سال 738 هجری و تشکیل حکومت مستقل و مردمی شیعه به مدت حدود 50 سال به پایتختی سبزوار و تثبیت اعتقادات و باورهای شیعیان دوازده امامی برای دورانهای بعد در این بخش از ایران شدند که دامنه حکومت آنان تا مازندران و گرگان توسعه یافت.
قیام سربداران از آن جهت در تاریخ ایران اهمیت دارد که پس از خود سبب شورش و ایستادگی مردم در برابر حکومت مغول شد. برخی از مورخان استقرار دولت مرعشیان در مازندران را از بارزترین پیامدهای حکومت سربداران می دانند.
امرای سربداران در مدت کوتاه حکومت خود دست به آبادانی زده و توانستند تا حد زیادی ویرانگری های مغولان را جبران کنند. آنان در پی ارتقای زندگی روستاییان و طبقه محروم بودند و به نوعی مساوات در تقسیم عواید و ثروت عمومی اعتقاد داشتند.
این نهضت بخاطر شعار فعالان آن مبنی بر اینکه 'اگر توفیق یابیم دفع ظلم ظالمان کرده باشیم وگرنه سر خود را بر دار ببینیم که دیگر تحمل تعدی و ظلم نداریم' با عنوان قیام سربداران معروف و در تاریخ ایران زمین ماندگار شد.
سبزوار در 237 کیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.
8144/7499/5132

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال