تولید مداد از کاغذ باطله

مشهد – ایرنا – یک واحد تولیدی در چناران در طرحی ابتکاری با بهره گیری از بازیافت روزنامه ها و کاغذهای باطله و ایجاد اشتغال خانگی اقدام به تولید مداد سیاه و مداد رنگی کرده است.

ابتکار این واحد تولیدی به نوعی مصرف بهینه از منابع طبیعی و بازیافت زباله به عنوان طلای کثیف را ترویج می دهد بویژه زباله ای که براساس آمار رسومی برای هر تولید هر یک تن کاغذ، 17 درخت تنومند قطع می شوند و از بین می روند.
روزنامه هایی که ما براحتی پس از خواندن مطالب آنها بلافاصله به سطل آشغال منتقل می کنیم را یک کارآفرین طی یک فرآیند بازتولید دوباره به چوب تبدیل کرده و به عنوان نوشت افزار بادوام و قابل مصرف در مدارس روانه بازار می کند.
اقدام مهم دیگر این واحد تولیدی استفاده از افراد فاقد شغل در خانه ها و به نوعی اشتغال خانگی برای افراد نیازمند است، طرحی که چینی ها سالها قبل برای رونق اقتصاد خود بهره گرفتند و اینک گوی رقابت را در بین کشورهای جهان در اقتصاد پیشرو و رو به توسعه ربوده اند.
شرکت بیکا استدلال توس واحد کارآفرین نمونه استانی واقع در یکی از مناطق محروم و کمترتوسعه یافته خراسان رضوی به لحاظ برخورداری از زیرساخت های صنعتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی راه اندازی شده و مدیریت آن تنها با اراده و دغدغه ناشی از بهره وری در تولید و مصرف منابع نشات می گیرد بدون کمترین سهم از حمایت مسوولان ، تولیدی ارزشمند و اشتغالی ثمربخش رقم زده است.
مدیرعامل شرکت بیکا استدلال توس در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: این واحد با یک طرح ابتکاری در زمینه بازیافت کاغذ باطله برای نخستین بار در کشور در سال 1387 راه اندازی شد و ملاک کار را بر اشتغالزایی در منازل گذاشت.
سعید محتشم افزود: کاغذها و روزنامه های باطله پس از بازیافت به این کارخانه منتقل شده و در اختیار افراد متقاضی شغل در خانه ها گذاشته می شود تا نخستین مرحله تولید مداد را در منزل انجام دهند.
وی بیان کرد: در مرحله نخست افراد در منازل مغز مداد را به یک سمت کاغذ می چسبانند و آن را به کارخانه ارسال می کنند، این کاغذ در کارخانه با موادی ترکیب شده و تبدیل به خمیر می شود.
وی اظهار کرد: خمیر کاغذ دور مغز پیچیده می شود تا شکل اولیه مداد تشکیل گردد، در مرحله بعد مدادهای خام در کوره پخته و سپس به لحاظ اندازه، رنگ و قد مناسب سازی می شوند تا برای چسابندن برچسب بر روی آنها آماده گردند.
وی ادامه داد: چسابندن برچسب بر روی مداد توسط شاغلین در منازل انجام می گیرد، در مرحله آخر مداد به کارخانه بازگشته و برای عرضه به بازار با برند '20' بسته بندی می شود.
محتشم درباره میزان تولید و اشتغال در این کارخانه گفت: روزانه بالغ بر 130 هزار عدد مداد در این واحد تولید می شود، این در حالیست که هم اینک به دلیل مشکلات مالی و کمبود نقدینگی با 40 درصد ظرفیت اسمی خود تولید می کند.
مدیرعامل شرکت بیکا استدلال توس اظهار کرد: این واحد برای 95 نفر از اقشار مختلف جامعه بویژه نیازمندان، زنان سرپرست خانوار، مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) در چناران شغل خانگی ایجاد کرده و به ازای هر مداد تولیدی 30 هزار ریال به هر نفر دستمزد می دهد.
محتشم افزود: قیمت و کیفیت مداد تولیدی این کارخانه بالاست زیرا مغز مداد از بالا تا پایان در یک محور قرار گرفته و بدون آنکه سرش بشکند تا انتها تراشیده می شود، از سوی دیگر متقاضی بسیار و بازار خوبی در کشورهای همسایه بویژه افغانستان دارد.
وی با بیان اینکه یک سوم تولیدات این کارخانه به خارج از کشور صادر می شود، افزود: هم اینک بازار افغانستان در مهرماه همزمان با شروع مدارس پذیرای این محصول است و از هم اکنون برنامه ریزی برای تولید انبوه مداد برای صادرات انجام گرفته است.
وی اظهار کرد: به منظور فرهنگ سازی و آموزش به کودکان برای حفظ محیط زیست و بهره برداری درست از منابع بویژه آب بر روی جعبه های مداد رنگی و مداد سیاه تولیدی این کارخانه شعارهایی درج شده است.
مدیر عامل شرکت بیکا استدلال توس ادامه داد: با توجه به توسعه فناوری و جایگزین شدن رایانه به جای کاغذ و قلم در مدارس، امکان کاهش تولیدات این کارخانه وجود دارد اما در چشم انداز 10 ساله این واحد توسعه تولید مدادهای رنگی که از اقبال بیشتری در بین کودکان و نوجوانان برخوردار است، قرار دارد.
محتشم گفت: اکنون افزون بر مداد سیاه و قرمز، جعبه مدادهای رنگی شش تایی در این کارخانه عرضه می شود که تا پایان مردادماه جعبه مدادهای رنگی 24 تایی و 36 تایی نیز به آن افزوده می گردد.
وی در پایان از مسوولان خواست به لحاظ رفع مشکلات مالی و تسهیل امور به این واحد کارآفرین که در سال 1390 نیز به عنوان کارآفرین نمونه خراسان رضوی معرفی شده است، توجه بیشتری نمایند.
شهرک صنعتی چناران در 45 کیلومتری غرب مشهد واقع شده که دارای 178 واحد صنعتی فعال است که عمدتا صنایع غذایی هستند.
7489/1211

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال