مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی:

مشهد دومین شهر گرفتار کشور در چالش حاشیه نشینی

مشهد - ایرنا - مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: مشهد به لحاظ جمعیت و وسعت پس از تهران دومین شهر مواجه با چالش حاشیه نشینی است.

محمدرضا اخوان عبداللهیان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حاشیه شهر 32 درصد از جمعیت سه میلیون و 500 نفری و 13 درصد از مساحت 328 کیلومترمربعی کلانشهر مشهد را شامل می شوند.
وی گفت: خراسان رضوی مهاجرپذیر و ورودی به استان بیش از خروجی آن است و عمده تمرکز مهاجران نیز در حاشیه شهر مشهد می باشد که اغلب در 66 پهنه سکونتگاه غیررسمی مشهد به عنوان حاشیه نشین ساکن می شوند.
وی اظهار کرد: عده ای از مهاجران حاشیه نشین مشهد از استانهای همجوار و عده ای نیز از شهرهای داخل استان هستند که عمدتا از شهرهای کاشمر، نیشابور، سبزوار و تربت حیدریه می باشند.
مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: سیمای شهرنشینی در مشهد متفاوت از سایر شهرهاست به طوری که هر ساله جمعی از زائران و اتباع بیگانه افغان در حاشیه شهر ساکن می شوند.
اخوان عبداللهیان گفت: هم اینک از آنجا که تمرکز در حاشیه شهر مشهد بسیار است نمی توان جریان مهاجرت را کنترل کرد اما راهکارهایی از جمله تمرکززدایی از این شهر، تعادل در توسعه منطقه ای و افزایش درآمد سرانه خانوار را برای کاهش حاشیه نشینی در نظر گرفت.
وی اظهار کرد: 70 درصد فعالیت های صنعتی که مبنای تولید ناخالص داخلی استان می باشند در محدوده شهر مشهد واقع شده اند لذا باید برای کاهش فشار جمعیتی در مشهد واحدهای صنعتی به شهرهای دیگر منتقل شوند.
وی با تاکید بر عملیاتی شدن طرح تفصیلی در حاشیه شهر مشهد گفت: تا زمانی که این طرح در حاشیه شهر اجرا نشود، دلالان ساخت و ساز این منطقه را توسعه خواهند داد از این رو باید مدیریت در حریم شهرها اصلاح شود.
اخوان عبداللهیان با بیان اینکه پیشگیری و ساماندهی دو هدف کلی در رسیدگی به وضعیت حاشیه نشینی در شهر مشهد است، افزود: پیشگیری، ثبات در رشد کالبدی سکونتگاه ها و جلوگیری از حاشیه نشینی را باعث می شود و ساماندهی، بهبود شرایط زندگی در پهنه های موجود اسکان غیررسمی را به دنبال دارد.
وی بیان کرد: رشد فزاینده ابعاد شهرنشینی و وجود معضلی به نام سکونتگاه های غیررسمی توجه به برنامه ریزی و مدیریت شهرها با جلب مشارکت مردمی بیش از هر زمان دیگر ضروری به نظر می رسد.
وی گفت: توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی مجموعه اقداماتی است که به منظور ساماندهی بافت های غیررسمی شهری انجام می شود و شامل یک فرآیند از پایین به بالا با مشارکت همه اقشار محروم و فقیر جامعه درباره سرنوشت خودشان می باشد.
وی بیان کرد: راهبرد اصلی این طرح اعتقاد به مردم و برنامه ریزی و اجرای مشارکتی است و اعتقاد به این که مسائل می تواند به بهترین شکل ممکن به دست گروه های ذینفع حل شود.
وی اظهار کرد: تامین اعتبار و حمایت و همکاری دستگاه های موثر لازمه تحقق مشارکت مردم در مدیریت پایدار توسعه شهری است.
مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: براساس برنامه پنجم توسعه کشور و قانون حمایت از بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و سند ابلاغی هیات دولت در زمینه بازآفرینی پهنه های ناکارآمد شهری همه دستگاه های اجرایی ملزم به تامین اعتبار برای پروژه ها و طرح های ویژه بازآفرینی و توانمندسازی هستند.
اخوان عبداللهیان خواستار تخصیص حداقل سهم 30 درصدی از اعتبارات سالانه دستگاه ها برای اجرای پروژه های مزبور شد.
7489/1211

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال