مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام میزبان شخصیتهای فرهنگی کشورهای اسلامی خواهد بود

مشهد - ایرنا - معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری مشهد گفت: این کلانشهر در سال 2017 میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام میزبان شخصیتهای فرهنگی کشورهای اسلامی خواهد بود.

محمدمهدی برادران دوشنبه شب در مراسم پایانی کارگاههای انجمن کلانشهرهای جهان(متروپلیس) در مشهد افزود: بر این اساس مشهد هر هفته از سال 2017 میلادی رایزنان و شخصیتهای فرهنگی یکی از کشورهای اسلامی را با مضامین فرهنگی میزبانی می کند.
وی گفت: اجرای برنامه می تواند زمینه ساز اعتلاء فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و توسعه مبانی دینی در بین کشورهای اسلامی شود.
آیسسکو(ISESCO) سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی با عضویت 57 کشور اسلامی کلانشهر مذهبی مشهد را برای سال 1396 مصادف با سال 2017 میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در آسیا انتخاب کرده است.
مشهد علاوه بر برخورداری از عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 میلادی میزبان اجلاس جهانی آیسسکو نیز خواهد بود.
به همین منظور سه ستاد اصلی و 10 کمیته با شرح وظایف مشخص در مشهد تعیین شده و موضوعات و برنامه های برای رسیدن به اهداف از این طریق پیگیری می شود.
معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری مشهد در ادامه پیرامون کارگاههای سازمان جهانی متروپلیس نیز گفت: برگزاری این همایشها در مشهد می تواند بسیاری از مشکلات موجود شهری را حل کند.
وی افزود: موضوع حاشیه نشینی، عدالت در شهرهای مختلف و حمل نقل با تاکید بر پردازش مسائل پیرامون قطار شهری نیز از مباحث بسیار مهمی است که در کارگاه بعدی متروپلیس طی آبان ماه آتی مورد بررسی قرار می گیرد.
رییس شبکه جوانان انجمن کلانشهرهای جهان(متروپلیس) نیز در این مراسم گفت: مشهد دفتر منطقه ای متروپلیس است که هر ساله به ارائه دو موضوع مختلف در کارگاههای آموزشی خود می پردازد.
حسین کشیری اضافه کرد: نخستین موضوعی که در کارگاههای جوانان متروپلیس مطرح شد 'چیستی و چرایی مشارکت جوانان، بررسی امکان تاثیرگذاری و تصمیمات و اقدامات انجام شده مدیریت شهری توسط جوانان' بوده است.
وی بررسی الگوهای مختلف شهرها برای مشارکت جوانان، توسعه اجتماعی با همراهی جوانان، بررسی تغییرات اجتماعی موضوعات شهری، رویکردهای دولت محور و بازارمحور با موضوع جوانان، روابط اجتماعی مثبت، کاهش مخاطرات محلی و فعالسازی فضاهای بلااستفاده توسط جوانان را از مواردی دانست که در این کارگاهها مورد بررسی قرار گرفت.
انجمن جهانی کلانشهرهای جهان (متروپلیس) با هدف ارائه راه حل برای مشکلات گریبانگیر کلانشهرها سال 1984 به ابتکار شهرداری پاریس بنیانگذاری شد و در سال 1985 در مونترال کانادا آغاز بکار کرد.
مشهد به عنوان دومین کلانشهر مذهبی جهان علاوه بر سه و نیم میلیون نفر جمعیت ثابت سالانه پذیرای 25 میلیون نفر زائر و مسافر از اقصی نقاط ایران و جهان است.
7498/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال