موزه های سبزوار پذیرای مسافرین نوروزی هستند

سبزوار - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار گفت: موزه های مردمشناسی، شهدا، وقف، نفت و حیات وحش این شهرستان برای بازدید مسافران و گردشگران نوروزی فعال هستند.

حسنعلی حبیب پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: موزه مردمشناسی سبزوار با چندین غرفه شامل مشاغل سنتی، آداب و رسوم و هنرهای دستی در محل ضلع غربی میدان کارگر این شهر واقع است.
وی گفت: بخشی از غرفه های موزه مردمشناسی مربوط به آداب و رسوم این منطقه نظیر شب چله، تحویل سال نو، اتاق عقد سنتی و هنرهای دستی شامل فرشبافی، فرت بافی، گلیم و پلاس بافی، جاجیم بافی و مشاغل سنتی مثل رنگرزی، آهنگری، سفالگری، عطاری و خراطی است.
دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر سبزوار افزود: همچنین در موزه مردمشناسی غرفه ای به معرفی آیین اسب چوبی به عنوان یکی از هنرهای آیینی این شهرستان اختصاص دارد.
وی گفت: موزه مردمشناسی سبزوار اواخر سال 86 در بخش بارانداز و غرفه های اطراقگاه شرقی کاروانسرای فرامرزخان سبزوار دایر شد.
حبیب پور افزود: بنای کاروانسرای فرامرزخان نیز خود به عنوان اثری تاریخی از بناهای چهار ایوانی سبزوار است که در عهد قاجار ساخته شده است.
وی ادامه داد: نمایشگاه شهدا هم در بخشی از موزه مردمشناسی سبزوار دایر شده و شامل وصیتنامه، عکس و آثاری از شهدای عزیز دوران دفاع مقدس می باشد.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار گفت: موزه وقف هم در قسمتی از موزه مردمشناسی تصاویر بخشی از اسناد و وقفنامه های قدیمی و ظروف مساجد را به نمایش گذاشته است.
وی افزود: موزه حیات وحش سبزوار نیز در حاشیه اداره حفاظت محیط زیست و موزه نفت سبزوار نیز در محل شرکت نفت قدیم این شهرستان برای بازدید عموم دایر شده است.
سبزوار در 237 کیلومتری غرب مشهد و مسیر اصلی زمینی زائران بارگاه منور امام رضا(ع) از مرکز و غرب کشور قرار دارد.
7499/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال