تدبیری متفاوت از مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری /

پیک هایی از امید؛ میهمانانی ناخوانده اما آشنا

مشهد - ایرنا – هشتمین سفر کاروان تدبیر و امید به سرزمین خورشید هشتم با طرحی نو و اضافه شدن بخش ˈپیک امیدˈ در سامانه سامد، عملکردی متفاوت داشت.

شب میلاد امام علی ابن موسی الرضا (ع) است، شهر غرق در رنگ و نور است و شادی همه جا موج می زند.
این حس شاد و چراغ های رنگی و ریسه های نور در کوچه پس کوچه های این منطقه محروم یعنی توس، محله ای از محلات محروم مشهد، البته کم فروغ تر است.
در نیمه باز است، زنگ که می زنیم، مردی میانسال با چهره ای تکیده و لاغر درچارچوب در ظاهر می شود.
وقتی درمی یابد میهمانان ناخوانده، از طرف نهاد ریاست جمهوری است تعجب و خوشحالی برای لحظه ای در چهره اش ظاهر می شود و بعد از مکثی کوتاه آنان را به داخل دعوت می کند.
فضای خانه تقریبا خالی است و جز فرش و چند پشتی چیزی ندارد. زن با چادر رنگی مندرسی در گوشه اتاق، دور از میهمانان بی صدا می نشیند و شوهرش در مقابل ما.
مرد در پاسخ سوالات می گوید: مدت هاست گرفتارم، همسرم نزدیک 30 سال است هپاتیت نوع B دارد و سه فرزندم هم در سنین 16 تا 22 سال گرفتار این بیماری هستند و فقط فرزند آخرم که 15 سال سن دارد، ظاهراً سالم است.
وی افزود: بیماری همسر و پسر بزرگم حادتر از بقیه و در حال پیشروی و تخریب کبد است و هزینه داروی آنها ماهانه 200 هزار تومان می شود ضمن آنکه هر شش ماه یکبار هم باید همه آنها آزمایشات مربوطه را انجام دهند که به دلیل نداشتن بضاعت مالی، برایم مشکل است.
وی گفت: تا سه ماه پیش کارگر کارخانه کیک و کلوچه بوده و الان بیش از سه ماه است که به دلیل ورشکستگی کارخانه بیکار شده است.
وی ادامه داد: به دلیل واریزنشدن حق توسط مسؤولان کارخانه مزبور از پنج ماه قبل، امکان استفاده از بیمه بیکاری را هم ندارم.
وی افزود: همچنین تا زمانی که تکلیفم در این مجموعه کاملا روشن نشده است، نمی توانم به سراغ کار دیگری بروم و برای حق و حقوق خود به همراه تعدادی دیگر از کارگران هر روز از طریق سازمان صنعت و معدن گرفته تا اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیر هستم.
وی گفت: در میان همه معضلات، از دو سال قبل دختری را به عقد پسرم درآوردیم که به دلیل ناتوانی مالی و نداشتن سرپناه، نمی توانند ازدواج کنند.
علاوه بر آن، دو پسر کوچک او هم به دلیل نداشتن توان مالی، ترک تحصیل کرده و با وجود بیماری در تراشکاری شاگردی می کنند.
ماجرا از ظهر همان روز شروع می شود، وقتی از تلویزیون تیزر مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری 'سامد' پخش می شود، به ناگاه در میانه استیصال، ناچاری و اعصاب درهم ریخته اش، امیدی جوانه می زند و در تماس با شماره 111 مشکل خود را طرح می کند.
ساعتی نمی گذرد که موضوع مطرح شده توسط او در قالب یکی از موارد دارای فوریت برای پیگیری قرار می گیرد و همان شب میزبان این میهمانان غریب اما آشنا می شود.
وی می گوید: امید چندانی نداشتم که در میان هزاران هزار تماس، این طرح مسئله به جایی برسد، چه رسد به آنکه به این سرعت ترتیب اثر داده شود.
همسر بیمار این مرد هم در حالی که گریه مجالش نمی دهد، دعا می کند و از خدا می خواهد همان گونه که دلش به این حضور گرم و خشنود شد، خداوند هم بانیان این طرح و رئیس دولت را شادی عطا کند.
اما ساعتی پس از خروج از این منزل با وجود آنکه دیر هنگام است، این پیک سه نفره مصمم است امشب دو مورد دیگر را که تعهد کرده پیگیری و بررسی کند. مورد دیگر در محدوده شهرک شهید رجایی است که از جمله محروم ترین مناطق و حاشیه شهر مشهد محسوب می شود.
کوچه ها تنگ و تاریک و تودرتو، بی هیچ نظم و قاعده ای که به ندرت روشنایی شهری داشته و هر آنچه هست همان روشنایی است که موردی و تک لامپی است که برخی بر سر در خانه نصب کرده اند.
زنگ می زنیم بعد لحظاتی زنی جوان در را می گشاید و وقتی عنوان نمایندگان مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری را می شنود با خوشحالی به درون می دود و بعد از لحظاتی پرده را کنار زده و میهمانان را به درون خانه دعوت می کند.
زن جوان حدود 25 ساله، سه سال است با دو فرزند پسر هشت و چهارساله خود بعد از جدایی از همسر کریستالی اش که زندگی او و فرزندانش را به جهنم تبدیل کرده بود ، نزد مادرش که زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) است زندگی می کند.
رقیه می گوید: خودم هم زیر پوشش کمیته امداد هستم و هر دوماه 500 هزار ریال می دهند درحالی که این پول فقط هزینه نان مصرفی ما هم نمی شود واگر یارانه و کمک برادرم نباشد زندگی برای من و بچه ها، مادر و دو خواهرم دشوار می شود.
مادرش بیماری قلبی دارد، ضمن آنکه بینایی چشمش هم از دست رفته است. برای خانه ای که در آن زندگی می کنند ماهانه 300 هزار تومان اجاره می دهد.
وی می افزاید: خواهر جوانش چند سالی است که به عقد پسری درآمده و تأمین جهزیه برای او هم مشکل دیگری شده است و خواهر دیگرش با وجود قبولی در دانشگاه، به دلیل ضعف مالی قادر به ادامه تحصیل نیست.
زن جوان با وجود همه نیازش می گوید: من هیچ نمی خواهم فقط یک وام نیاز دارم تا برای خود شغلی ایجاد و معاش خود و خانواده ام را تأمین کنم.
وی گفت : دو سال است که تلاش می کنم از طریق کمیته امداد یا هر بانکی وامی چندمیلیونی بگیرم اما راه به جایی نبرده ام و همه ضامن کارمند می خواهند که ندارم.
از او می پرسند با چقدر وام مشکلت حل می شود، می گوید: همین قدر که جایی را اجاره کنم و یک سری وسایل اولیه بخرم تا آرایشگاه کوچکی راه بیندازم؛ سرجمع حدود پنج میلیون تومان می شود و بعد از آن اصلاً نیازی به مستمری کمیته امداد هم نخواهم داشت.
آنقدر از این حضور خوشحال است که در پوست خود نمی گنجد. هر چند فقط مسائل وی از نزدیک بررسی و احصا شد و قرار شد به سرعت پیگیری شود اما همین حضور در شب عید ولادت امام علی ابن موسی الرضا (ع) برایش شادی و امید را به ارمغان آورد.
به راستی عنوان 'پیک امید' برازنده این گروه ها است؛ گروه هایی که از یک روز مانده به سفر رئیس جمهوری به استان همزمان با فعالیت مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری (سامد ) در استان خراسان رضوی فعال شد و ضمن بررسی مواردی به صورت خودجوش بدون اعلام درخواست مردم، برخی از درخواست ها و مطالباتی که فوریت دارد و به سامد اعلام می شود را نیز بررسی و رسیدگی می کنند.
طی همین دو، سه روز این گروه ها تعدادی از موارد را در سطح استان و نیز مشهد به صورت حضوری مراجعه و رسیدگی و پیگیری کرده اند.
پیک هایی از امید که راهی خانه های کم فروغ، دل های شکسته، چشم های خیس و تن های رنجور می شود تا روشنی و امید را به دل های مغموم و دردمند هدیه کنند.
ساعت دو بامداد است اما هنوز همه با انرژی کار می کنند؛ پیام ها را می گیرند؛ درخواست ها را ثبت می کنند و نیازهای را بررسی می کنند.
سامانه سامد مرکزی برای ارتباط نزدیک تر و سهل تر مردم با رئیس دولت بویژه در ایام سفرهای کاروان تدبیر و امید به صورت ویژه و در سطحی وسیع در مرکز استان شروع به فعالیت می کند و شبانه روزی فعال است و فعالان آن خستگی نمی شناسند.
کار طی این چهار روز یکسره و بدون وقفه است و از سه شنبه به روال عادی خود بازمی گردد.
سامانه سامد تماسی را دریافت می کند؛ صدای بی ریا و خالصانه دخترک، دل ها را می لرزاند؛ دخترکی که پدر و مادری به خود ندیده و همیشه آرزو کرده کاش پدر می داشت. اینک دیدار رئیس جمهوری ایران اسلامی را در هیبت پدر خود آرزو می کند.
طولی نمی کشد که رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری با شنیدن این پیام بر آن می شود این آرزو را برآورده کند و فرصت و مجالی هر چند اندک را در میان شلوغی و انبوه برنامه های بهم فشرده رئیس جمهوری، لحظاتی قبل از نشست خبری ایشان با رسانه ها فراهم می کند.
دیداری که در فضایی سرشار از محبت دخترک به پدری مهربان شکل می گیرد و او و چهار دوست اش که خواهر می خواندشان مورد لطف و توجه رئیس جمهوری قرار گرفته و دل کوچکشان به این محبت پدرانه خشنود و شاد می شود.
دخترکی که خانواده را تا به این روز در آنچه که در پرورشگاه داشته خلاصه کرده و اینک این دیدار را عیدی امام رضا (ع) همزمان با میلاد فرخنده حضرت می داند و عکسی از خود و دوستانش را به رئیس جمهوری که پدر معنوی خود می داند اعطا می کند.
این ها همه خود تزریق امید و نشاط است به اجزای جامعه ای که علوی می خوانیمش.
یا آنجا که در پی تماس شهروندی مبنی بر مساعدت به همسر باردارش که در حال وضع حمل است، نمایندگان مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری بلافاصله موضوع را پیگیری کرده و امور مربوط به پذیرش زن در حال وضع حمل، انجام می شود.
این زن بعد از پذیرش، نوزاد پسری به دنیا می آورد و هدیه ای هم از سوی ریاست جمهوری به مناسبت تولد فرزند به این مادر در بیمارستان تقدیم می شود.
اینها همه نشان از حساسیت این مرکز به عنوان ناظر است. ضمن آنکه به قول مسؤولان اگر دستگاه ها وظایف خود را به درستی انجام دهند مشکلات کمتر و درخواست ها کاهش می یابد.
در واقع این ها نمونه هایی از اقدامات پیک های امید برای پیگیری تماس ها و برخی مواردی است که دارای اولویت و فوریت می باشد. ضمن آنکه طی این چند روز، هزاران هزار تماس به این مرکز از استان خراسان رضوی ارسال شده است.
این بار در خراسان رضوی، سامانه سامد با 250 سیستم و 900 کاربر در سه شیفت فعال شد و هزاران پیام و تماس تلفنی را طی این سه روز ثبت کرد و همیشه نیز البته با ظرفیت کمتر طی روزهای آینده فعال خواهد بود.
در عین آنکه پیشنهاد مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری استفاده بیشتر از سامانه سامد است، لذا ارائه نامه با استفاده از روش سنتی به شیوه مناسب تر، یعنی تماس با تلفن 111 تبدیل شده و سرعت انجام و رسیدگی به درخواست ها و موارد موردنظر مردم را بیشتر کرده است.
تعیین گروه هایی در قالب پیک امید و اعزام به مناطق محروم یا احصا مسائل و مشکلات خاص و دارای فوریت از میان هزاران تماس دریافتی، کار ویژه ای است که به خوبی انجام شد.
گروه هایی که به مفهوم واقعی پیک امید هستند و با حضور در منازل مردم نیازمند و گرفتار و رسیدگی به مشکلات جدی و فوریت دار، بارقه امید و شادی را در دل ها و خانه ها روشن می کنند.
البته این گروه ها با کارت شناسایی، این خدمت را به انجام می رسانند تا مردم عزیزمان دچار سوءاستفاده های احتمالی نشوند.
این اقدام هر چند به دلیل محدودیت ها، خیلی گسترده نبود اما خود بسیار دلگرم کننده است و مردم در می یابند که همه این مسائل رسیدگی می شود و با ارسال مبلغی اندک رفع و رجوع نمی گردد.
مسؤولان این مرکز از جمله رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری بارها تاکید کرده است که این درخواست ها با جدیت و ظرف یک ماه و نیم آینده پیگیری و پاسخگویی می شود و هیچ موردی بدون پاسخ منطقی نمی ماند.
2713 /664

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال