صنوبر نگین سرسبز شهرستان تربت حیدریه

تربت حیدریه - ایرنا - ˈصنوبرˈ ستایی پرجمعیت و وسیع در دهستان بالاولایت بخش مرکزی تربت حیدریه، نگین سرسبز این شهرستان محسوب می شود.

مناظر طبیعی و چشم نواز مسیر 17 کیلومتری روستای صنوبر تا بخش مرکزی تربت حیدریه در ضلع شمال غربی این شهرستان هر گردشگری را به وجد می آورد.
صنوبر از جنوب به اراضی بهارستان از شمال به کوههای شصت دره با فاصله هشت کیلومتری از روستای کامه علیا، از شرق به فاصله حدود دو کیلومتری به روستای سنجدبور و از غرب در فاصله حدود هشت کیلومتری بخش بایگ تربت حیدریه محدود است.
از جاذبه های گردشگری این روستا می توان به ˈکوه شصت درهˈ از کوههای مرتفع رشته کوه مرکزی شهرستان تربت حیدریه اشاره کرد.
غار ماه پری، مناطق سرسبز کهنه تلخ و تنگر از دیگر جاذبه های گردشگری روستای صنوبر هستند.
غار موسوم به ماه پری بر حسب بررسی باستانشناسان از نخستین زیستگاههای این منطقه و مربوط به دوره پیش از تاریخ است.
حصر این روستا در میان کوهها و جریان رودخانه شصت دره آنچنان منطقه خوش آب و هوا و نسبتا سرد و سرسبزی پدید آورده که از آن می توان به نگین سرسبز یاد کرد.
آب و هوای مناسب و درختان و گلهای وحشی گوناگون همچنین شرایط مناسبی را برای پرورش زنبورعسل در این روستا فراهم کرده است.
دهیار روستای صنوبر به خبرنگار ایرنا گفت: پارسال گذشته پیگیری شورای اسلامی روستا و نیز مسوولین تربت حیدریه این روستا به عنوان اولویت نخست گردشگری بخش مرکزی این شهرستان شناخته شده است.
ˈعباس بزرگ صنوبریˈ افزود: مساحت روستای صنوبر برابر نقشه طرح هادی حدود 41 کیلومترمربع است و حدود 400 خانوار با جمعیت دو هزارنفر در آن ساکن هستند.
وی اظهار داشت: در تلاش هستیم با اطلاع رسانی فراگیر در مورد مواهب طبیعی، منطقه صنوبر و روستاهای اطراف را برای بازدید مسافران خارج از تربت حیدریه بیش از پیش معرفی کنیم.
او ادامه داد: همه ساله گردشگران زیادی از مناطق گردشگری، رودخانه ها، غار موسوم به ماه پری و مناظر طبیعی روستای صنوبر دیدن می کنند.
شهرستان 210 هزار نفری تربت حیدریه در 149 کیلومتری جنوب مشهد واقع است. حدود 69 هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن روستاها هستند.
تربت حیدریه دارای چهار بخش مرکزی، جلگه رخ، کدکن و بایگ و چهار شهر، هشت دهستان و حدود 150 روستا است.
2691/660

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال