مساحت حرم مطهر رضوی به یک میلیون متر مربع افزایش یافته است

مشهد- ایرنا- معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی گفت: مساحت محدوده حرم مطهر رضوی با اقدامات توسعه ای و بهسازی، به یک میلیون متر مربع افزایش یافته است .

جواد محسنی روز پنجشنبه در نخستین همایش سراسری نقشه برداری صنعت ساختمان در مشهد افزود: این در حالی است که در گذشته محدوده حرم مطهر رضوی تنها 12 هزار متر مربع بوده است.
وی اظهار داشت: آستان قدس رضوی مجموعه ای است که حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) را سرپرستی و نیازهای مختلف زائران را برطرف می کند.
وی گفت: بخشی از هزینه توسعه حرم مطهر رضوی از محل درآمد موقوفات و نذورات تامین می شود، بطور مثال به تازگی برای تملک 390 متر مربع مساحتی که قرار است جز ورودی های صحن های حرم مطهر قرار گیرد، 42 میلیارد تومان به مالک آن پرداخت شده است.
وی اظهار داشت: احداث صحن های جدید، ساخت رواق های جدید و مقاوم سازی های بناهای قدیمی از جمله اقدامات توسعه ای حرم مطهر رضوی به شمار می رود.
محسنی خاطر نشان کرد: اقدامات مربوط به مقاوم سازی بناها و رواق های قدیمی مانند بنای مسجد گوهر شاد مرتبط با نقشه برداری است.
معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی افزود: مجموعه نقشه برداری حرم مطهر با قدمتی 70 ساله، سالانه 12 هزار نقشه کروکی را تهیه می کند.
وی ادامه داد: سابقه کروکی های حرم مطهر رضوی به هفت دهه پیش بر می گردد که در ابتدا به صورت دستی و با تجهیزات ابتدایی تهیه می شد اما در سالهای بعد کروکی ها شکل بهتری یافت.
وی با بیان اینکه قدیمی ترین وقف نامه آستان قدس رضوی قدمت 600 ساله دارد، افزود: وقف نامه های قدیمی با خط های مختلف مانند نستعلیق و ثلث نوشته می شد که گروه کارشناسی این خطوط را بازنویسی می کنند تا موقوفات همچنان مطابق با نیات واقفین هزینه گردد./2
7487 /664

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال