رییس اداره حفاظت محیط زیست :

مناطق ریوند و کمر قلعه سبزوار به عنوان مناطق شکار ممنوع اعلام شدند

سبزوار - رییس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار خبر داد: مناطق ریوند و کمر قلعه این شهرستان ، بطور رسمی ، به عنوان مناطق شکار ممنوع اعلام شدند .

ˈعلی خانیˈ روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: ارتفاعات غرب سبزوار به عنوان ˈمنطقه شکار ممنوع ریوندˈ و ارتفاعات جنوب روداب این شهرستان به عنوان ˈمنطقه شکار ممنوع کمرقلعهˈ به فهرست مناطق شکار ممنوع استان خراسان رضوی به صورت رسمی اضافه شدند.
وی با بیان اینکه ارتفاعات غرب سبزوار از نظر ما مهمترین عرصه های طبیعی در حوزه این شهرستان محسوب می شود، افزود: این منطقه با وجود ارتفاعات خوب، گونه های گیاهی شاخص و وجود گونه های جانوری متنوع ، از غنی ترین اکو سیستم های موجود در حوزه سبزوار است.
خانی اظهار داشت: رشته کوه های واقع در این منطقه علاوه بر گونه های ارزشمند درختی و درختچه ای مانند ارس ،زرشک،بید ،بنه ،گز ،بادام ،شیر خشت ، نسترن وحشی و غیره زیست گاه گونه های جانوری متنوع از قبیل قوچ و میش ،پلنگ ،کل و بز ،کفتار ،گرگ ،آهو ،کبک،تیهو، هوبره و انواع پرندگان شکاری نیز می باشد .
وی با اشاره به معادن این منطقه و شدت تخریب زیستگاه ها ، مراتع و جنگل ها در آن اظهار داشت: جاری شدن قوانین محیط زیست در منطقه ریوند به منظور کاهش روند تخریب زیستگاه ها در این منطقه نیاز بود .
رییس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار اضافه کرد: منطقه کمر قلعه واقع در جنوب روداب سبزوار که رودخانه روداب در هسته مرکزی آن واقع شده نیز محل زیست گونه های متنوعی از جانوران از جمله قوچ و میش ، کل و بز و پلنگ و همچنین آهوان در دشت های آن ، پرندگان آبزی و غیر آبزی ، انواعی از پرندگان شکاری ، انوع گربه سانان و ... است.
وی وسعت این دو منطقه شکار ممنوع را در مجموع حدود 90 هزار هکتار ذکر کرد و گفت: همچنین شهرستان سبزوار دارای دو منطقه حفاظت شده شامل پناهگاه حیات وحش شیراحمد با مساحت 22 هزار و 800 هکتار ومنطقه پروند با حدود 17 هزار هکتار وسعت نیز هست.
7501/7499/659

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال