پروفسور ˈابوالقاسم پاکدامن ˈ پزشک شهیر گنابادی درگذشت

گناباد – دکتر ابوالقاسم پاکدامن داشمند و پزشک شهیر گنابادی پس از عمری تلاش در درمان بیماران سرطانی بر اثر ابتلا به سرطان بدرود حیات گفت .

یکی از نزدیکان دکتر ˈ ابوالقاسم پاکدامن ˈروز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: پروفسور پاکدامن که در آلمان موسسه ای برای درمان بیماران سرطانی تاسیس کرده بود ، جمعه بیستم اسفند پس از تحمل سرطانی شدید و بعد از 75 روز بستری شدن در یکی از بیمارستان های این کشور در سن 75سالگی دار فانی را وداع گفت.
ˈسید ابوالحسن پاکدامنˈ افزود : پیکر دکترابوالقاسم پاکدامن روز پنجشنبه از آلمان وارد فرودگاه مشهد و پس از تشییع در حرم مطهر امام رضا (ع) برای خاکسپاری به گناباد منتقل می شود.
او گفت : بر اساس هماهنگی های اولیه با سفارت ایران در آلمان پیکر آن مرحوم پس از مراحل قانونی به ایران حمل و طبق وصیتنامه اش در زادگاهش و در کنار آرامگاه پدر و مادرش در منطقه کوی شرقی گناباد به خاک سپرده می شود.
پروفسور ابوالقاسم پاکدامن که از وی به عنوان پیوند دهنده جهان با پزشکی ایران یاد می شود در سال 1313 در گناباد چشم به جهان گشود.
وی پس از پایان دوره دبیرستان راهی آلمان شد و در رشته پزشکی به تحصیل پرداخت و در دانشگاههای ˈماینز و دسلدرفˈ دوره تخصصی جراحی عمومی ، در دانشگاه ˈاسنˈ دوره فوق تخصص جراحی قلب و عروق و قفسه سینه و در دانشگاه ˈلوون بلژیکˈ دوره جراحی تجربی را با موفقیت پشت سر گذاشت.
او بنیانگذار روشهای درمانی نوینی در جهان بود و توانست بیش از 20 اختراع پزشکی و دارویی را به نام خود به ثبت برساند و به عنوان کاشف روش اکسیژن درمانی خوراکی، کاشف داروی پایین آورنده چربی خون آنتوم و مبتکر روش درمان با آگاهی های مثبت شهرتی جهانی کسب کند.
روشهای درمانی این پزشک گنابادی مورد توجه جهان پزشکی قرار گرفت به گونه ای که پس از آلمان، جامعه پزشکی آمریکا نیز با فرا خواندن پرفسور پاکدامن روش اکسیژن درمانی وی را به کار گرفت.
در این روش با انباشت مقداری اکسیژن در آب می توان نارساییهای قلبی و عروقی از جمله اختلال در تپش منظم قلب را بهبود بخشید و فشار داخلی چشم را کاهش داد.
این روش در دستگاه گوارش و سالم سازی کبد و نابودی سلولهای سرطانی نیز نقش به سزایی دارد.
پروفسور پاکدامن به این منظور در ارومیه کارخانه انباشت اکسیژن آب را تاسیس کرد تا نام ایران به عنوان سومین کشور جهان در به کارگیری این روش نوین درمانی ثبت شود .
این استاد گرانمایه درصدی از درآمد این کارخانه را به درمانهای رایگان و آموزش اختصاص داد.
استاد پاکدامن در کنار امور تخصصی پزشکی ، به پژوهش تاریخ پزشکی و پزشکی ایران باستان نیز می پرداخت و درتحریریه بسیاری از مجلات پزشکی نقشی فعال داشت که از آن جمله می توان به عضویت در شورای علمی مجله ارتومولکولار و تغذیه آلمان ، سویس و اتریش اشاره کرد.
او همچنین با برپایی همایش ها و سخنرانی هایی در اروپا ، جهان را با نقش ایرانیان در پزشکی، آشنا کرد .
این پزشک مشهور نخستین بار در ایران شورای آموزش پزشکی را بنیان نهاد و خود دبیری آن را بر عهده گرفت .
پایه گذاری و ریاست انستیتو پژوهشی درمان با اکسیژن و پایه گذاری و ریاست دو مرکز پژوهش و درمان سرطان در آلمان از دیگر سوابق این دانشمند ایرانی است .
کسب جایزه علمی از بنیاد معتبر کوهنشلنر مونیخ در سال 1993برای ابداع روش اکسیژن درمانی و نیز جایزه نوآوری های علمی و پزشکی دوسلدرف آلمان در سال 2000 میلادی از افتخارات شادروان استاد ابوالقاسم پاکدامن است.
514/1922/659

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال