معاون راه و شهرسازی قم:

طرحهای در دست اجرا درسکونتگاه های غیررسمی قم تکمیل می شود

قم- ایرنا- معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی قم گفت: امسال در بخش سکونتگاه های غیررسمی شاهد تکمیل وبهره برداری از طرح های در دست اجرا از جمله احداث درمانگاه امام علی النقی(ع)، واحد آموزشی در محله شیخ آباد و خیابان انارستان در محله شهرک فاطمیه خواهیم بود.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از راه و شهرسازی قم، داوود طلوعی درگفت و گویی افزود: این اداره کل به عنوان دبیرخانه بازآفرینی پایدارشهری با مشارکت دستگاه های عضو، در سال 1398 پیگیر مطالبات و انجام پروژه های محلات هدف بازآفرینی شهری قم می باشد.
وی به طرح های حوزه بازآفرینی شهری که درسال 1397 تحقق یافت اشاره و بیان کرد: این اداره کل در سال 1397 در بخش سکونتگاه های غیر رسمی، بافت ناکارآمد میانی و بافت تاریخی طرح هایی را عملیاتی و به بهره برداری رساند.
وی افزود: در بخش سکونتگاه های غیر رسمی افتتاح مجتمع درمانی امام حسن(ع) در شهرک امام حسن(ع) و مرکز آموزشی شهید دفتری در محله قلعه کامکار در سال 1397 به بهره برداری رسید.
طلوعی اضافه کرد:همچنین 830 تُن قیر برای آسفالت محلات هدف بازآفرینی شهری از جمله جمکران، علی آباد سعدگان، شادقلی خان و شیخ آباد و سایر مناطق حاشین شهر تخصیص یافت و در سال 1397 شوارع این محلات آسفالت شد.
وی با اشاره به فعالیت های این اداره کل در حوزه بافت ناکارآمد میانی شهر قم نیز خاطرنشان کرد: ساماندهی گذر لبچال تا بیت النور، ساماندهی محوطه بیت النور، ساماندهی لبچال تا خانه تاریخی شاکری، ساماندهی محور امامزاده شاه حمزه تا پامنار، ساماندهی محور پامنار تا آب انبار درخت پیر، ساماندهی محور عماریاسر تا تکیه باغ پنبه، ساماندهی تکیه باغ پنبه تا خانه تاریخی یزدان پناه، ساماندهی خانه تاریخی یزدان پناه تا خیابان باجک از اقدامات اساسی این معاونت در حوزه کالبدی بود.
وی گفت: پارسال نهاد توسعه محله در محله دروازه ری شهر قم که در محدوده بافت ناکارآمد میانی واقع شده و از اولویت های مهم بازآفرینی تشخیص داده شده است در این محله راه اندازی شد.
معاون اداره راه و شهرسازی قم افزود: تهیه طرح مرمت خانه تاریخی لاجوردی زاده و بهسازی و طرح ساماندهی بازارچه کفاش ها نیز از طرح های اجرا شده در سال گذشته بوده است.
وی در خصوص برنامه ها و چشم اندازهای معاونت بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم در سال 1398، بیان کرد: ساماندهی بازار نو و محیط پیرامونی، ساماندهی فضای عمومی و محلی پیرامون مسجد جامع، طرح مجموعه شهری امامزادگان چهل اختران، احداث مرکز محله و پایگاه بهداشت مورد نیاز محله خاکفرج، توسعه درمانگاه خازنی در محله شیخ آباد و احداث واحد آموزشی در محله عباس آباد از برنامه های این معاونت در سال جدید خواهد بود.
وی گفت: در سال 1398 احداث خانه محله و ساماندهی فضای عمومی مورد نیاز محله دروازه ری، مرکز بهداشتی درمانی پیامبر اکرم(ص) در محله نوبهار، احداث خانه محله و ساماندهی فضای عمومی مورد نیاز محله امامزاده ابراهیم(ع) و همچنین احداث ساختمان کلانتری در محله خاکفرج از عمده فعالیت های این معاونت است.
طلوعی ابراز امیدواری کرد: آماده سازی اراضی پردیسان با هدف تولید مسکن و به عنوان پشتوانه احیاء بافت فرسوده شهر قم هر چه سریع تر عملیاتی شود.
مساحت کل شهر قم 12 هزار و 900 هکتار است که از این میزان بیش از چهار هزار هکتار، بافت ناکارآمد شهری می باشد و حدود 65 درصد جمعیت قم درآن ساکن هستند.
/2085/ 6133/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال