کتاب دائره المعارف شیعه در قم رونمایی شد

قم – ایرنا – کتاب دائره المعارف شیعه ویژه گروه سنی نوجوانان اثر غلامرضا حیدری ابهری روز چهارشنبه با حضور جمعی از اصحاب رسانه و فرهنگ استان قم در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، نویسنده کتاب دائره المعارف شیعه در آیین رونمایی این کتاب و در یک نشست خبری در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: این کتاب، یک دوره شیعه شناسی است که به همه جنبه های مکتب شیعه می پردازد.
حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا حیدری ابهری افزود: کتاب فوق تنها به بیان باورهای شیعه یا گزارش اختلافات آن با دیگر مذاهب و یا معرفی کتاب هایش بسنده نمی کند و با ارائه مطالب به شکل پرسش و پاسخ، شوق خواننده را در مطالعه کتاب دوچندان می سازد.
وی خاطرنشان کرد: این کتاب، همراه متن ها، 100 تصویر جذاب را نیز به خوانندگان ارائه می کند تا آنها به درک محسوس تری از هویت شیعه دست یابند.
وی با بیان اینکه کتاب مذکور از 10 فصل تشکیل شده است، افزود: فصل نخست کتاب، «معنای شیعه» است و در فصل های دیگر به موضوع هایی همچون؛ امامان شیعه، سنت ها و باورها، عزاداری برای امام حسین(ع)، مهدویت، روحانیت شیعه و جغرافیای تشیع پرداخته شده است.
حیدری با بیان اینکه برای تالیف یک دائره المعارف زحمت های بسیاری کشیده می شود، اظهار کرد: برای تهیه این کتاب از روایت ها، منابع معتبر شیعه و مقاله های پژوهشی استفاده شده است.
وی در بخش دیگر سخنان خود، با بیان اینکه نیاز است تا مخاطبان کودک و نوجوان با دسته بندی اطلاعات و نحوه استفاده از دائره المعارف آشنا شوند، گفت: در کشور ما بیشتر دائره المعارف های خارجی در حال ترجمه است و کمتر دائره المعارفی متناسب با فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی ما تالیف و تهیه می شود.
وی بر ترویج و معرفی مکتب غنی شیعه در جامعه تاکید و بیان کرد: در این کتاب تلاش و کوشش کرده ایم از تمام ظرفیت های موجود برای معرفی شیعه به نوجوانان استفاده کنیم.
نویسنده کتاب دائره المعارف شیعه تصریح کرد: در انجام کارهای دینی و مذهبی نیازمند توجه به ظرافت ها و نکته های بسیاری هستیم تا بتوانیم یک خروجی مناسبی را تولید کنیم.

* توجه به تولید کتاب برای کودک و نوجوان ضروری است
مدیر انتشارات جمال و ناشر کتاب دائره المعارف شیعه نیز در این نشست خبری گفت: تولید کتاب در حوزه کودک و نوجوان از اهمیت بالا و بسزایی برخوردار است و باید دقت های لازم در این بخش صورت بگیرد.
حجت الاسلام والمسلمین علیرضا سبحانی نسب خاطرنشان کرد: نیازمند هستیم که به صورت جدی به کتاب های مرتبط با این سنین توجه کنیم تا بتوانیم به خوبی آنها را با فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی آشنا سازیم.
وی از برگزاری جلسه نقد و بررسی برای کتاب دائره المعارف شیعه استقبال و اظهار کرد: ان شاءالله تلاش خواهیم کرد در آینده جلسه ای برای نقد، ارزیابی و بررسی این کتاب برگزار کنیم.

* دائره المعارف نویسی، یکی از سخت ترین کارها در زمینه تالیف است
همچنین مسئول واحد کودک مرکز تخصصی مهدویت در این نشست خبری خاطرنشان کرد: کار برای کودک و نوجوان در همه زمینه ها سخت و نیازمند دقت و برنامه ریزی لازم است.
حجت الاسلام والمسلمین محمد یوسفیان با بیان این که در کار تالیف، یکی از سخت ترین کارها تالیف دائره المعارف است، گفت: برای تولید یک دائره المعارف نیاز است؛ نویسنده، اطلاعات گوناگونی را جمع آوری و سپس با زبانی گویا برای مخاطب مورد نظر بیان کند.
وی با اشاره به ویژگی های کتاب مذکور تصریح کرد: در این کتاب، با ظرافت خاصی به شبهه های مطرح شده در سال های اخیر نیز پاسخ داده شده است و می توان این کتاب را یک درسنامه برای نوجوانان نیز دانست.
7406/ 6133/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال