مدیرکل غله خبر داد:

پیش بینی خرید تضمینی 18 هزار تن گندم در قم

قم-ایرنا- مدیرکل غله و خدمات بازرگانی قم گفت: تعهد استان، خرید تضمینی 24 هزار و 500 تن گندم است ولی با توجه به محدودیت های کشاورزی قم ، پیش بینی می شود امسال حدود 18 هزار تن گندم خریداری شود.

به گزارش ایرنا، بهزاد رادمنش روز چهارشنبه درکارگروه خرید تضمینی گندم و کلزار دراستانداری قم افزود:سال گذشته 17هزار و 840 تن گندم و 2 هزار و 401 تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان استان خریداری شده است.
وی ادامه داد: قیمت تضمینی هر کیلوگرم گندم از 13 هزار ریال در سال 97 به 17 هزار ریال و قیمت تضمینی هر کیلوگرم کلزا از 28 هزار و 665 ریال به 34 هزار و 398 ریال در سال 98 افزایش یافته است.
رادمنش ادامه داد: برداشت و خرید تضمینی گندم در استان از پنجم خرداد ماه و کلزا از 25 اردیبهشت ماه آغاز می شود که در این زمینه هماهنگی هایی میان تمام دستگاه های مرتبط انجام شده است.
وی با بیان اینکه سیلوهای قم 110 هزار تن ظرفیت دارد ولی میزان پیش خرید گندم حدود 20 هزار تن است، افزود: میزان تولید گندم در قم تنها جوابگوی حدود یک ماه استان است که بخش عمده ای از آن در طول سال از استان های دیگر تامین می شود.
وی با تاکید بر اینکه ضوابط خرید و قراردادهای خرید تضمینی به صورت کشوری تنظیم شده است گفت: امکان تغییر قراردادهای خرید تضمینی در استان ها وجود ندارد و این خریدها بر اساس قراردادها و دستورالعمل های واحد ابلاغی از مرکز صورت می گیرد.
رادمنش با بیان اینکه تولید گندم و کلزا نسبت به حجم کل تولیدات کشور بسیار ناچیز است ادامه داد: قم از نظر حجم تولید کشاورزی در مقایسه با استان هایی مانند خوزستان و لرستان حجم بسیار کمی است ولی باید رقم پیش بینی شده دولت برای خرید تضمینی گندم و کلزا در این استان محقق شود.
وی برخی مشکلات کنونی را ناشی از تصمیم گیری های غلط در مرکز و ابلاغ آن به استان ها دانست و گفت: اگر فاصله قیمت میان آرد و گندم افزایش یابد، این موضوع به طور قطع منجر به وقوع تخلفات در این زمینه شده و چالش هایی را در این زمینه ایجاد می کند.
رادمنش تاکید کرد: با توجه به نقش گندم و آرد در استقلال کشور، خروج گندم و آرد از کشور به طور کلی ممنوع شده است.
7404/ 6133/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال