تخصیص 3هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت برای تکمیل قطارشهری قم

قم - ایرنا - اعضای شورای اسلامی شهر قم، روز دوشنبه در هشتاد و چهارمین جلسه رسمی این شورا با تخصیص 3 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت به منظور تکمیل قطار شهری قم موافقت کردند.

به گزارش ایرنا، سخنگوی شورای اسلامی شهر قم در این جلسه گفت: با زحمات و پیگیری های صورت گرفته، این مبلغ از طریق اوراق مشارکت به صورت اختصاصی برای قم در نظر گرفته شده است.
حسین اسلامی ادامه داد: اختصاص این مبلغ منوط به ایجاد ذی حساب برای نظارت دیوان محاسبات است که شورای شهر با این موضوع و شفاف شدن هزینه کرد آن موافقت خود را اعلام کرده است.
سازمان قطار شهری قم درسال 1387 با هدف مدیریت دو طرح عظیم مترو و منوریل، به همت مسئولان شهری تاسیس شد. طرح خط A قطار شهری قم، شمال غرب شهر قم را به جنوب شرقی آن متصل می‌نماید و مطالعات زمین‌شناختی نیز در همین گستره انجام گرفته است. موقعیت این خط با حفظ دسترسی‌های محلی، از مسجد مقدس جمکران آغاز می شود و در قلعه کامکار خاتمه می‌یابد.
اجرای طرح مونوریل قم نیز از سال 1389 در بستر رودخانه قمرود شهر قم آغاز شد که مرحله نخست این طرح از پارک سوار شمالی تا مصلای قدس است.
در طول مسیر 6.8 کیلومتری مرحله نخست طرح مونوریل قم، هشت ایستگاه از جمله ایستگاه پایانه، فرهنگیان، امام موسی صدر، پل رضوی، پل شهید رجایی، شهید مطهری، مطهر و مصلا در نظر گرفته شده است. این طرح درحال حاضر به دلیل برخی از مشکلات تعطیل است.

** رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه با اشاره به نامه فرمانداری پیرامون اصلاح مصوبه شماره 9951 شورای شهر با موضوع افتتاح حساب جهت واریز مبلغ 3 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت قطار شهری گفت: هدف اصلی این کار این است که منابعی که در بانک مرکزی است با افتتاح یک حساب دیگر در اختیار شهرداری قرار بگیرد.
عبدالله جلالی با بیان اینکه این موضوع ابتدا از شهرداری تهران آغاز شده است افزود: این حساب، قید «با نظارت دیوان محاسبات» را دارد.
وی همچنین، ضعف بخش مهندسی و توسعه روزافزون نماهای رومی در قم را مورد انتقاد قرار داد و گفت: توسعه بی ضابطه این نماها موجب تغییر چهره قم گردیده و این موضوع به یکی از دغدغه دائمی بزرگان دینی تبدیل شده است.
وی در ادامه با تاکید بر لزوم توجه به محرومان گفت: آرمان انقلاب اسلامی توجه به محرومان است و مسئولان نباید نسبت به وضعیت قشرهای ضعیف جامعه بی توجه باشند.

** رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم نیز با اشاره به نامه فرمانداری پیرامون اصلاح مصوبه شماره 9951 شورای شهر قم با موضوع افتتاح حساب جهت واریز مبلغ 3 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت قطار شهری گفت: این کمیسیون با اصل افتتاح حساب به صورت سپرده موافقت کرده است.
مجید اخوان، ادامه داد: در راستای رفع ایراد فرمانداری به مصوبه پیشین شورای شهر قم، پس از بررسی های صورت گرفته نظر کمیسیون این است که مبلغ مذکور در بودجه سال 98 سازمان قطار شهری به عنوان درآمد و هزینه مترو لحاظ گردد.

**حجت الاسلام سید محمد آتش زر از اعضای شورای اسلامی شهر قم نیز با اشاره به کمبود روشنایی در پل جمهوری اسلامی و بروز تصادف و فوت یکی از شهروندان در این محدوده گفت: بر اثر این تصادف و به دلیل کمبود روشنایی، دستگاه قضایی، شهرداری قم را مقصر اعلام کرده است و با توجه به اینکه تامین روشنایی معابر شهری به عهده اداره برق است با صدور رای و جریمه 440 میلیون ریالی مخالف هستیم.
وی با تاکید بر اینکه حق این است که به جای شهرداری، اداره برق مقصر این تصادف اعلام شود افزود: از آنجایی که نهادهای دیگر احساس می کنند شهرداری دارای قدرت و اعتبارات بیشتری است این نهاد را محکوم کرده اند.
وی تاکید کرد: متاسفانه محاکم قضایی استان، همواره شهرداری را به عنوان مقصر تصادف های شهری قلمداد می کند.

** لایحه اخذ مجوز متمم و اصلاحیه بودجه سال 1397 سازمان پایانه های مسافربری شهرداری قم از حیث 43 میلیارد و 803 میلیون ریال از دیگر موضوع های مورد بررسی اعضای شورای شهر قم بود که این لایحه به تصویب رسید.
7404/ 1175

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال