‌‌‌‌‌65 درصد روستاهای قم به شبکه فیبر نوری متصل می شوند

قم - ایرنا - مدیرکل فناوری ارتباطات و اطلاعات قم گفت: در حال حاضر 25 درصد روستاهای این استان دارای ارتباط فیبر نوری هستند و‌ تا سال آینده نیز 70 روستای دیگر و در مجموع بین 60 تا 65 درصد روستاها از این ارتباط بهره مند خواهند شد.

به گزارش ایرنا، حسن هانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار داشت: ارتباط فیبر نوری یک ارتباط پایدار و با سرعت مناسب است و در حال حاضر نحوه برقراری ارتباط اینترنت و تلفن همراه برخی از روستاها از طریق بی سیمی و یا سیم های مسی است که هر یک مشکل ها و محدودیت های خاصی دارد که فیبرنوری، کیفیت برقراری ارتباط را ارتقا می دهد.
وی بیان داشت: ورود نسل چهارم تلفن همراه به مناطق روستایی از مزیت های فیبرنوری می باشد که در حال حاضر به دلیل وجود نداشتن این شبکه، امکان دسترسی به خدمات تلفن همراه با مشکل مواجه است.
طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395، قم دارای 127 روستا با جمعیت بالای 20 خانوار است، جمعیت ساکن مناطق روستایی این استان بیش از 55 هزار و 865 تن است که در قالب 17 هزار و 385 خانوار زندگی می کنند.
وی همچنین با اشاره به عملکرد شاخص های حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات قم تا پایان آذرماه سال جاری گفت: مرحله نخست اختصاص فیبر به 74 روستا به طول 104 هزار و 590 متر و با جمعیتی بالغ بر 31 هزار و 503 تن انجام شده و 125 روستای استان از خدمات اینترنت پرسرعت برخوردار هستند.
هانی با اشاره به برقراری رومینگ تلفن همراه به 93 روستای استان و همچنین نصب دستگاه ATM در 18 روستا تصریح کرد: روستاها به دلایل مختلف تحت پوشش یک اپراتور قرار دارند، ولی با هماهنگی صورت گرفته با وزارت ارتباطات، رومینگ بین اپراتورهای همراه، برقرار و برای مشترکان با هر سیم کارتی، امکان برقراری ارتباط مهیا شده است.
وی کل شماره های تلفن ثابت استان قم را 492 هزار و 208 مورد ذکر کرد و افزود: همچنین مجموع مشترکین فعال اپراتور همراه اول، یک میلیون و 25 هزار و 691 شماره است.
هانی گفت: سیم کارت های فعال دائمی و اعتباری اپراتور ایرانسل نیز 454 هزار و 421 مورد است و 98 درصد مشترکان تلفن همراه استان از این 2 اپراتور استفاده می کنند.
وی تعداد دکل های تلفن همراه ثابت در استان را بیش از یک هزار مورد برشمرد و خاطرنشان کرد: همه دکل های مستقر در شهر، روستاهای پرجمعیت و با جاذبه گردشگری استان مربوط به نسل چهارم تلفن همراه می باشد.
مدیرکل ارتباطات قم افزود: 203 هزار و 418 مشترک اینترنت ثابت و یک میلیون و 212 هزار و 909 مشترک اینترنت سیار در قم وجود دارد.
وی همچنین سایراقدام های حوزه فناوری اطلاعات در یک سال گذشته را نیز مورد توجه قرار داد و افزود: پوشش نسل چهارم تلفن همراه در 6 شهرستان قم و ایجاد مرکز آپا یا آموزش پشتیبانی از رخدادهای ایمنی با همکاری دانشگاه قم از دیگر اقدام های این حوزه به شمار می آید.
هانی یادآور شد: حمایت از طرح اف. تی. تی. اچ و اتصال به شبکه فیبر نوری از طریق تلفن ثابت، کسب رتبه چهارم کشور از نظر شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات اتحادیه بین المللی مخابرات و همچنین در اختیار گذاشتن پهنای باند مناسب و کم هزینه از دیگر شاخص های عملکردی محسوب می شود.
وی با اشاره به ارائه 50 میلیارد ریال تسهیلات برای حمایت از شبکه های اجتماعی بومی خاطرنشان کرد: برگزاری همایش های انگیزشی با محوریت کسب و کار در فضای مجازی، برگزاری نمایشگاه الکامپ با حضور 71 غرفه دولتی و خصوصی و تقدیر از استارت آپ ها یا شرکت های مادر برتر در نمایشگاه مذکور از دیگر فعالیت های این اداره کل محسوب می شود.
هانی گفت: برگزاری کارگاه های آموزشی توانمند سازی بانوان در چهار روستا و اختصاص 2 میلیارد و 950 میلیون ریال تسهیلات به شرکت های دانش بنیان از دیگر عملکردهای حوزه فناوری اطلاعات استان در یک سال اخیر است.
قم دارای 28 شرکت فن آور و دانش بنیان است.
وی همچنین با اشاره به فعالیت یک هزار و 200 تن در حوزه تولید اپلیکیشن ها و نرم افرارهای تلفن همراه در استان قم گفت: 1.6 درصد درآمد حاصل از تولید و عرضه نرم افزار در کافه بازار به عنوان بزرگترین مرجع ارائه نرم افزارهای موبایلی کشور به قم اختصاص دارد.
7403 / 1175

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال