دوره تخصصی فقه پزشکی در قم راه اندازی شد

قم - ایرنا - مدیرگروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم گفت: 'دوره تخصصی فقه پزشکی» برای نخستین بار در طول تاریخ حوزه های علمیه راه اندازی شد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی قاسمی روز چهارشنبه در نشست خبری «آغاز دور تخصصی فقه پزشکی» بابیان اینکه گروه فقه پزشکی این مرکز ازسال 89 تشکیل شده است اظهار داشت: کارهای بسیاری در این گروه انجام شده که نتیجه این اقدام ها، راه اندازی این دوره تخصصی است.
وی افزود: تاکنون 10 کتاب در زمینه فقه پزشکی چاپ و 4 کتاب نیز تا پایان امسال عرضه می شود ، ضمن اینکه سه طرح کلی و جزئی در این زمینه در حال انجام است.
وی گفت: رشته های مختلف نیازمند افراد متخصص مسلط بر فقه است تا قشرهای مختلف از مسائل فقهی حوزه شغلی و کاری خود آگاه شوند که این امر نیاز به ایجاد فقه های تخصصی را ضروری کرده است.
قاسمی،هدف فقه پزشکی را پاسخگویی به تمام مسائل پزشکی از منظر فقه شیعی دانست و تاکید کرد: آموزش های این مرکز همراه با پژوهش است به همین دلیل این دوره بسیار اثرگذار است.
وی ادامه داد: گذراندن پنج تا هفت سال درس خارج ، پذیرش در آزمون تخصصی و آموزش سه ساله دراین دوره شرایط جذب افراد در این دوره است که امسال هشت تن تحصیل خود را آغاز می کنند.
قاسمی اظهار داشت: برای تبیین سرفصل ها و متون درسی این دوره تخصصی ، سه سال مطالعه صرف شده که با مطالعات ،زمان بندی وشیوه اجرای این دوره به صورت دقیق تعیین گشته است.
وی با بیان اینکه فقه معاینه، فقه درمان، فقه تحقیقات نوین پزشکی و همچنین فقه بهداشت و سلامت چهار سرفصل اصلی این دوره است گفت: تبیین آیات قرآنی پیرامون پزشکی، بررسی روایات فقه پزشکی از منظر سند و دلالت و همچنین ایجاد بانک استفتائات فقه پزشکی از جمله اقدام های صورت گرفته برای ایجاد پشتوانه این دوره تخصصی بوده است.
وی بااشاره به چاپ کتاب فقه پزشکی درمرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: دراین کتاب 40 موضوع جدید علم پزشکی مورد مطالعه قرار گرفته است.
وی افزود: همچنین در کتاب دیگر چاپ شده توسط مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با عنوان فقه درمان ، پنج سرفصل با عنوان فقه پزشک، فقه بیمار، چرایی درمان توسط پزشک، هزینه های پزشک و کادر درمانی و همچنین چگونگی درمان ذکر کرده که تاکنون 200 نسخه از این کتاب توسط وزارت بهداشت و درمان خریداری شده است.

** کتاب پنج جلدی «اصول صدر» به چاپ رسید
در این نشست همچنین حجت الاسلام حسن مهدوی از پژوهشگران مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم با اشاره به رونمایی کتاب «اصول صدر» از جمله تالیفات این مرکز گفت: علم اصول، علمی ابزاری و بسیار مهم در حوزه علم اسلامی است که اگر کسی بخواهد در رشته های علوم اسلامی صاحب نظر شود بدون علم اصول امکان پذیر نیست.
وی شهید آیت الله سید محمدباقر صدر را از جمله نوابغ معاصر دانست و گفت: آشنایی با آخرین نظریات و نوآوری های علم اصول در گرو مطالعه دیدگاه ها و تقریرات این شهید بزرگوار است.
مهدوی با بیان اینکه کتاب های پیرامون نظریات آیت الله صدر دارای نقص در تقریرات و یا دارای متن بسیار پیچیده می باشد ، افزود: جای خالی ترجمه روان و شرح پیرامون آثار این شهید احساس می شد که در این زمینه مطالعات گسترده ای به منظور نگارشی متنی روان و شیوا انجام شد که خروجی آن چاپ کتاب «اصول صدر» است.
نویسنده کتاب اصول صدر افزود: تکمیل و چاپ این کتاب 13 سال به طول انجامیده و تا کنون 2 جلد از مجموعه پنج جلدی این کتاب به چاپ رسیده و 3 جلد دیگر نیز در دست ویراستاری است.
مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) تاکنون بیش از 250 کتاب، مقاله و رساله علمی توسط محققان و پژوهشگران خود به چاپ رسانده است که برخی از آنها به چند زبان ترجمه شده اند. این مرکز دارای 9 گروه های فقهی تخصصی از جمله فقه سیاسی، فقه اجتماعی، شبهه شناسی، فقه ثقلین، فقه نفت، فقه کودک، فقه حقوق و جزا، فقه اقتصاد و فقه پزشکی است.
در هفته پژوهش امسال 75 عنوان کتاب چاپ جدید این مرکز رونمایی شد.
7404/ 6133/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال