رئیس جدید جامعه المصطفی معارفه شد

قم - ایرنا - رئیس جدید جامعه المصطفی العالمیه قم روز شنبه طی آیینی با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری معارفه شد.

به گزارش ایرنا دراین آیین که در مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) قم ترتیب یافت، رئیس سابق جامعه المصطفی ،تاسیس این نهاد حوزوی را از تدابیر عمیق و حکیمانه رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: این مرکز علمی دریچه هدایت مردم به سوی معارف اسلام ناب محمدی(ص) را در دنیا گشود.
آیت الله علیرضا اعرافی ادامه داد: اصالت اندیشه الهی وخردوزی، حفظ هویت و سنت های اصیل حوزی، بهره گیری از تجربه های نوین و روش های جدید با تاکید بر پایه های اصیل حوزوی، هدف گیری تمام مخاطبان در عالم، تنوع عرصه ها و رشته های علمی و نهادینه سازی و نهادسازی پیام دین درکشورها از جمله راهبردهای اساسی جامعه المصطفی است.
مدیر حوزه های علمیه کشور افزود: اتکا به منطق علمی و عقلانی و درست معارف به دور از تحمیل و اجبار، احترام به همه مذاهب اسلامی با تاکید بر معارف بلند اهل بیت(ع)، پرهیز از افراط های طایفه ای، شفافیت، دیپلماسی معرفتی و علمی، تبیین اسلام ناب و گفتمان امام و رهبری، تکیه بر نگاه کلان نگر و همچنین رویکرد اخلاقی و پژوهشی از جمله راهبردهای جامعه المصطفی می باشد که در اسناد این نهاد بر آنها تاکید شده است.
اعرافی، سرمایه جامعه المصطفی را طلاب و اساتید سراسر جهان دانست و گفت: طلبه، اصل و مبنای حوزه علمیه است و طلاب، اساتید و مدیران خارجی جامعه المصطفی سرمایه عظیم و اصلی این نهاد علمی هستند.

** رشته های جامعه المصطفی 2 برابر می شود
رئیس جدید جامعه المصطفی العالمیه نیز در این آیین با بیان این که این مرکز علمی به طور قطع یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب و نماینده گفتمان مهم انقلاب اسلامی در جهان است گفت: المصطفی بر ریشه های عمیق و بنیان های مستحکم حوزه علمیه بنا شده است که ویژگی های آن موجب شده تا به عنوان مرکزی علمی آموزشی در دنیا مطرح باشد.
حجت الاسلام والمسلمین علی عباسی گفت: رشته های آموزشی جامعه المصطفی بر اساس نیازهای متنوع و زیست بوم های جهان ایجاد شده است به گونه ای که در طرح تحول آموزشی این نهاد تعداد رشته ها از 160 رشته آموزشی به بیش از 400 رشته ارتقا می یابد.
وی جامعه المصطفی را بزرگ ترین مرکز آموزش زبان و ادب فارسی دانست و گفت: کسانی که داعیه دار ملیت و زبان فارسی هستند هیچ کدام چنین کارنامه ای ندارند و صدها هزار تن زبان فارسی را به عنون زبان دوم جهان اسلام و زبان گفتمان انقلاب اسلامی در جامعه المصطفی آموخته اند.
وی، مشی اعتدالی و انسانی را از ویژگی های مشترک دانش آموختگان المصطفی دانست و گفت: معنویت، عقلانیت و عدالت سه رکنی است که دانش آموختگان این مرکز علمی، آموزشی و پژوهشی به دنبال تحقق آن هستند.

** موسسه های آموزشی و حوزوی در 100 کشور جهان ایجاد شده است
رئیس سابق هیات امنای جامعه المصطفی العالمیه نیز در این آیین با بیان این که این نهاد حوزوی دستاوردهای بزرگی در زمینه نشر علوم اهل بیت(ع) در سطح جهان دارد گفت: هم اکنون در بیش از 100 کشور جهان موسسه های آموزشی و حوزی تشکیل شده و در حال تربیت طلاب علوم دینی هستند.
آیت الله مرتضی مقتدایی اظهار داشت: این نهاد حوزوی با اذن و هدایت های رهبر معظم انقلاب تاسیس شد و فعالیت های آن ادامه یافت و فارغ التحصیلان آن به عنوان طلبه های فاضل در حال خدمات فراوان علمی در سراسر جهان هستند.
وی در ادامه با تبریک فرارسیدن نهم ربیع الاول، سالروز آغاز امامت امام زمان(عج) گفت: روایت های مختلفی وجود دارد که امام حسن عسکری(ع) بارها به برخی بزرگان شیعه علاوه بر معرفی امام زمان(عج)، بر طولانی بودن غیبت آخرین ذخیزه الهی تاکید کرده اند.
مقتدایی، اعتقاد به غیبت امام زمان(عج) را از نشانه های مومنان دانست و افزود: غیبت امری از جانب خدا و سری از اسرار پروردگار است، به همین دلیل یقین داریم که این فعل خداوند دارای حکمت بسیاری می باشد.
وی با بیان این که امتحان افراد و آشکار شدن مدعیان دروغین از جمله فلسفه غیبت امام زمان(عج) است، اظهار داشت: شاهد آشکار شدن مدعیان دروغی مانند یمانی ها هستیم که خود را منتصب به امام زمان(عج) می دانند و متاسفانه عده ای از جمله برخی طلاب به این افراد گرایش پیدا کرده اند.
وی با اشاره به فلسفه غیبت طولانی امام زمان(عج) گفت: طولانی بودن غیبت امام دارای حکمت و فلسفه است که پس از ظهور ایشان بر همه آشکار می شود.
جامعه المصطفی العالمیه نهادی حوزوی و بزرگ ترین مرکز آموزش بین المللی تشیع است که در بیش از 60 کشور جهان نمایندگی مستقل دارد. این نهاد حوزوی، آموزش های خود را در 129 رشته آموزشی و 6 حوزه دانشی فقه و اصول، قرآن و حدیث، حکمت و مطالعات ادیان، تاریخ و سیره، علوم انسانی اسلامی و ادبیات زبان ها و فرهنگ شناسی ارائه می دهد. دوره های اصلی جامعه المصطفی به هفت زبان دنیا برگزار می شود.
7404/ 1175/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال