عزاداری خادمان حرم حضرت معصومه در سالروز شهادت امام رضا(ع)

قم- ایرنا- همزمان با سالروز شهادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام رضا (ع) دسته عزاداری خادمان حرم کریمه اهل بیت (س) به سمت حرم مطهر این بانو حرکت کرد.

به گزارش ایرنا، خادمان حرم حضرت معصومه (س) روز پنجشنبه با اجتماع در مسجد امام حسن عسکری (ع) با مرثیه سرایی مداحان اهل بیت (ع) بر سر و سینه زده و در فراق ثامن الحجج به سوگ نشستند.
استاد حوزه علمیه قم در این آیین طی سخنانی اظهار داشت: وقایعی که در جریان حرکت امام رضا(ع) از مدینه تا مرو در سه سال پایانی عمر شریف و نورانی آن حضرت رخ داد، در تاریخ امامت شیعه کم نظیر است.
حجت الاسلام والمسلمین حسین رضایی قم افزود: آن امام بزرگوار توجه فراوانی به شیعیان و پیروان خود داشته از این رو به عنوان امام مهربانی ها مورد خطاب قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه مطابق چهار روایت مهم و معتبر ثواب زیارت مضجع امام رضا(ع) از زیارت قبر سیدالشهدا (ع) افضل تر است، گفت: پیامبراکرم (ص) حضرت علی بن موسی الرضا(ع) را پاره تن خود خوانده، و این از سخنان استثنایی می باشد که توسط نبی مکرم اسلام در خصوص افراد به کار رفته است.
استاد حوزه علمیه قم با برشمردن چند مورد از توصیه های امام رضا(ع)خطاب به یکی از بزرگان افزود: آن حضرت راستگویی را تنها راه نجات و دروغ را نیز عامل هلاکت بشر می دانستند.
همچنین در ادامه مراسم خادمان حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) با حزن و اندوه فراوان و با در دست داشتن پرچم های عزا به سمت بارگاه ملکوتی بانوی آب و آینه حرکت کرده و این مصیبت جانسوز را به کریمه اهل بیت تسلیت گفتند.
اقشار مردم اعم از زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) با پیوستن به دسته عزاداری خادمان وارد این مکان مقدس شدند و به عزاداری پرداختند.
این آیین مذهبی هر ساله در سالروز شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در کنار دسته های عزاداری و سینه زنی با حضور گسترده و باشکوه مردم متدین قم انجام می شود.
در پایان این مراسم آیین خطبه خوانی در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) اجرا شد و عزاداران‌‌ با چشم هایی اشک بار شفاعت خویش را از این بانوی گرامی طلب کردند.
قم در سالروز شهادت حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) غرق در سوگ و ماتم است و جمع کثیری از شیعیان و محبان اهل بیت در قالب دسته ها و هیات های مذهبی با حضور در اماکن مهم این شهر مقدس بویژه حرم حضرت معصومه (س)، مسجد مقدس جمکران، بقاع متبرک امامزادگان، مساجد، حسینیه ها، تکایا و بیوت علما و مراجع تقلید برای غربت و مظلومیت خاندان عصمت و طهارت اشک ماتم ریختند.
امام رضا (ع) در یازدهم ذی‌القعده سال 148 هجری در مدینه متولد شد و پس از 20 سال امامت در پایان ماه صفر سال 203 قمری، به دست مامون خلیفه عباسی به شهادت رسید.
7403/ 6133/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال