استاد برجسته حوزه علمیه قم:

امام رضا(ع) اهل مناظره و استدلال بود

قم- ایرنا- استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: ثامن الحجج(ع) دیدگاه های فلسفی و کلامی خود را با مناظره و استدلال به اندیشمندان عصر خود منتقل می کردند و این هم درس بزرگی است برای زمان ما که اهل گفت و گو و منطق باشیم.

آیت الله محسن غرویان روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: سیاست بخشی از زندگی بشر است و دین در واقع آیین زندگی است، طبیعتا وسعت آموزه های دینی فراتر از مسائل سیاسی است و شامل مسائل سیاسی هم می شود.
وی اضافه کرد: نسبت آموزه های سیاسی با آموزه های دینی عام و خاص مطلق است، یعنی همه آموزه های سیاسی آموزه های دینی هم هستند، اما همه آموزه های دینی مساوی با آموزه های سیاسی نیست.
وی گفت: امام رضا(ع) در زمان خودشان هم در مسائل سیاسی حکومتی وارد شدند، مساله ولایت عهدی را قبول کردند و هم به مسائل علمی پرداختند، برای این که بتوانند در جامعه تاثیر بگذارند.
آیت الله غرویان اضافه کرد: یکی از سجایای مهم امام رضا(ع) این بود که اهل گفت و گو و مناظره علمی بودند و با سران ادیان و مذاهب گفت و گو می کردند و حقانیت اسلام را به اثبات می رساندند.
امام رضا(ع) هشتمین امام شیعیان در یازدهم ذی القعده سال 148 هجری قمری در خانه امام موسی کاظم(ع) و نجمه (تکتم) در مدینه منوره متولد شد. نام ایشان «علی» و لقب مشهورش «رضا» و کنیه معروفش «ابوالحسن» است.
پیشوای هشتم(ع) پس از شهادت پدر بزرگوارش امام کاظم(ع) عهده دار مقام امامت شد و مدت امامت ایشان، حدود 20 سال طول کشید و سرانجام در آخر صفر 203 هجری قمری با دسیسه مامون مسموم شد و به شهادت رسید و پیکر مطهر آن امام همام در شهر مقدس مشهد به خاک سپرده شد.
/2085/ 6133/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال