حرم آل الله سوگوار رحلت پیامبر(ص) و شهادت کریم اهل بیت(ع)

قم- ایرنا - قم بویژه حرم کریمه اهل بیت (ع) درشب رحلت جانسوز آخرین پیامبر خدا حضرت محمد (ص) و شهادت سبط اکبرش امام حسن مجتبی(ع) دومین امام شیعیان غرق در عزا و ماتم شد.

به گزارش ایرنا، شهر قم در شب رحلت پیامبر رحمت و شهادت فرزند امام اول شیعیان، شاهد برپایی باشکوه آیین های سوگواری بود که همه دل ها را به مدینه و قبرستان بقیع گره زده و مردم به یاد مظلومیت خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بر سر و سینه زده و اشک ماتم می ریختند.
قم و حرم مطهر حضرت معصومه(س)، فرزند امام موسی بن جعفر(ع) و برادر امام هشتم شیعیان، علی بن موسی الرضا(ع) که با آغاز ماه محرم سیاهپوش شده، با حضور خیل عظیم عاشقان و ارادتمندان مکتب الهام بخش و انسان ساز اهل بیت(ع)، حال و هوایی بسیار معنوی گرفته بود و سوگواران در کنار مضجع شریف بانوی آب و آینه سوگوار بودند.
عزاداران درقالب هیات های سینه زنی و زنجیرزنی پس از عبور از خیابان های اصلی شهر با حضور درحرم حضرت معصومه(س)، این مصیبت بزرگ را به پیشگاه بانوی گرامی اسلام تسلیت گفتند و عشق و ارادت خویش را به اهل بیت(ع) به نمایش گذاشتند.
همچنین بسیاری از مردم ایران اسلامی که برای آیین های عزاداری سالروز شهادت امام رضا(ع) از استان های مختلف رهسپار مشهد مقدس هستند، شب را در قم و حرم خواهر گرامی این امام همام سپری کردند تا بتوانند از فضای معنوی این شهر مقدس نیز بهره مند شوند.
مسلمانان دیگر کشورهای اسلامی نیز با برگزاری آیین های سنتی و حضور در مراسم سوگواری رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع)، عشق و دلدادگی خود را به خاندان اهل بیت به نمایش گذاشتند.
از جای جای شهر مقدس قم و حرم کبریایی کریمه اهل بیت(ع)، صدای مداحی مداحان به گوش می رسید و سخنرانان گوشه هایی از زندگی سراسر خیر و برکت پیامبر اسلام و امام حسن مجتبی(ع) را بیان و مردم را به الگو گرفتن از زندگی این بزرگواران توصیه می کردند.
طرح بزرگ «رحمت للعالمین» - قرائت دسته جمعی سوره محمد(ص) - و اهدای ثواب آن به ساحت قدسی پیامبر اعظم(ص)، بعد از مراسم عزاداری با حضور شیفتگان خاندان اهل بیت در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد.
بسیاری از مردم نیز از نمایشگاه واقعه نگاری اربعین که از سوی حرم حضرت معصومه(س) و با همکاری مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت(ع) وابسته به دفتر حضرت آیت الله سیستانی، در صحن جوادالائمه(ع) حرم حضرت معصومه(س) برپاست، بازدید کردند. این نمایشگاه که متشکل از غرفه ‌های تخصصی در حوزه عکس و پوستر است، با وسعت یک هزار و200 مترمربع از 25 مهر آغاز شده و تا 17 آبان ماه دایر شده است .
گروهی از مردم نیز با ایجاد ایستگاه های صلواتی در نقاط مختلف شهر به پذیرایی از عزاداران پرداخته تا خود را در عزاداری رحلت خاتم پیامبران و شهادت فرزند گرامیشان سهیم بدانند.
در جای جای حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع)، مردان و زنان، جوانان و کودکان و بزرگسالانی مشاهده می شد که دست به دعا برداشته و برای سلامتی و ظهور حضرت ولیعصر(عج)، رفع مشکلات جهان اسلام و نابودی دشمنان اسلام در حال راز و نیاز با خداوند منان هستند.
آیین‌های مشابهی نیز با حضور عاشقان اهل بیت(ع) در مسجد مقدس جمکران، بقاع متبرک امامزادگان، مسجدها و تکیه‌های استان قم برپاشد و مشتاقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) با نوای مداحان اهل بیت(ع) در سوگ رحلت پیامبر مهربانی‌ها و شهادت فرزند امام اول شیعیان اشک ماتم ریختند.
در سایر بخش‌ها و روستاهای قم نیز آیین‌های عزاداری شب 28 صفر با حضور عاشقان و ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت برپا شد.
حضرت محمد(ص) در سال عام الفیل در ماه ربیع الاول در خانه عبدالله ابن عبدالمطلب و بانو آمنه بنت وهب دیده به جهان گشود و به خاطر ویژگی های اخلاقی و رفتاری به نام های رسول الله، نبی الله، مصطفی، محمود، امین، امّی، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، کریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذکّر، یس و طه‏ لقب یافت.
پیامبر مهربانی ها در 25 سالگی با حضرت خدیجه(س)، بانوی بزرگوار اسلام ازدواج کرد و یگانه دخترش فاطمه زهرا(س) متولد شد و با تعلیم و تربیت در مکتب وحی پیامبر با پیشوای اول شیعیان امام علی(ع) ازدواج کرد و سلسله امامت و ولایت از نسل ایشان ادامه یافت.
پیامبر اسلام در چهل سالگی به رسالت مبعوث شد و به مدت 23 سال عهده‏ دار امر رسالت و نبوت بود. حضرت محمد(ص)، کتاب آسمانی قرآن را به عنوان قانون جامع زندگی بشریت از سوی خداوند ارائه کرد.
پیامبر اکرم در سال 11 بعثت، آخرین حج خود را با عنوان حجة الوداع انجام داد و دربازگشت در منطقه ای به نام غدیرخم، به امر خداوند امام علی(ع) را به عنوان امام و ولی مردم بعد از خود منصوب کرد و سرانجام در بیست و هشتم ماه صفر سال یازدهم هجری از دنیا رفت.
امام حسن مجتبی(ع) نیز از سلسله امامت و ولایت، اولین فرزند علی(ع) و فاطمه(س) در شب نیمه ماه مبارک رمضان، سال سوم هجرت در شهر مدینه دیده به جهان گشود، آن حضرت از نـظر اخلاق و روش و سیادت، شبیه ترین مردم به رسول خدا(ص) بود و لقب های او سبط، سید، زکی و مجتبی است.
امام حسن(ع) پس از شهادت پدر بزرگوار خود به امر خدا و طبق وصیت آن حضرت، به امامت رسید و نزدیک به 6 ماه به اداره امور مسلمین پرداخت.
آن حضرت از عابدترین و بخشنده ترین افراد زمان و دارای خصوصیات اخلاقی، فردی و اجتماعی بسیاری بود، بارزترین خصیصه ایشان کرامت و بخشندگی است، از لحاظ بذل و بخشش و دستگیری از بیچارگان و درماندگان نیز در عصر خود زبانزد خاص و عام بود.
امام حسن مجتبی(ع) در روز 28 صفر سال 50 هجری قمری در حالی که 47 سال از عمر بابرکتش می گذشت به تحریک معاویه بدست همسر خود(جعده) مسموم ، شهید و در بقیع به خاک سپرده شد.
1175 / 6133/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال