مدیرکل پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری:

طرح مشاوره درپنج مسجد شاخص قم به اجرا درآمد

قم- ایرنا- مدیرکل اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قم از اجرایی شدن طرح مشاوره در پنج مسجد شاخص این استان خبر داد.

به گزارش ایرنا، سعید کاویانی روز شنبه در جلسه کارگروه نهادینه کردن فرهنگ مشاوره در دانشگاه مفید قم اظهار داشت: دراین راستا نمازگزاران با مراجعه به کارشناسان از خدمات مشاوره ای و حقوقی بهره مند می شوند.
وی افزود: همچنین باید از ظرفیت مصلای قدس قم در ارائه خدمات مشاوره ای به عموم مردم استفاده کرد.
وی درادامه اظهار داشت: 60 درصد طلاق ها دراین استان ناشی از نبود موفقیت در برقراری ارتباط بین زوج هاست که این امر نیازمند ارائه آموزش ها و خدمات مشاوره ای است.
کاویانی گفت: در حوزه آسیب های اجتماعی ارتقای آگاهی زوج ها و خانواده ها با خدمات آموزشی و مشاوره ای امری ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: یکی از برنامه های مهم در چند سال اخیر ارتقای سطح آگاهی شهروندان با خدمات مشاوره ای بوده است که در همین راستا معاونت فرهنگی و دفتر اجتماعی و پیشگیری دادگستری تفاهمنامه همکاری با کلینیک حقوقی دانشگاه مفید قم امضا کرده است.
کاویانی ادامه داد: این کلینیک خدمات بی بدیلی ارائه کرده و درسطح کشور با حضور متخصصان در حوزه مشاوره ای و حقوقی مورد اعتماد قرار گرفته است به گونه ای که بسیاری از پرونده های ارجاع شده به این کلینیک، به نتیجه رسیده است.
وی با بیان این که خدمات کلینیک حقوقی دانشگاه مفید قم باید توسعه پیدا کند گفت: باید تفاهمنامه همکاری بین این کلینیک و اتاق اصناف امضا شود تا 60 اتحادیه که در استان قم فعال هستند از این خدمات بهره مند شوند.
کاویانی بیان داشت: این کلینیک در راستای حمایت از تولید، اشتغال و سرمایه گذاری باید تقویت شود تا شاهد کاهش پرونده های دعاوی در حوزه اصناف باشیم.
وی بر راه اندازی 2 کلینیک تخصصی درقم تاکید کرد و گفت: باید از تجربه کلینیک حقوقی دانشگاه مفید قم بهره برد و 2 کلینیک در اتاق اصناف و دانشگاه پردیس قم ایجاد کرد.
وی گفت: همچنین باید به صورت ماهیانه جلسه کارگروه نهادینه کردن فرهنگ مشاوره با حضور دستگاه های متولی از جمله دادگستری، بهزیستی، دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم، معاونت اجتماعی نیروی انتظامی، اعضای هیات رییسه اتاق اصناف و اعضای کانون وکلای قم از سوی کلینیک حقوقی و مشاوره ای دانشگاه مفید قم برگزار شود.
مدیرکل اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قم گفت: در راستای تحکیم بنیان های خانواده باید کار تخصصی در این حوزه صورت بگیرد و از ظرفیت نهادهای علمی و آموزشی در این راستا بهره برد.
وی در پایان از اختصاص خط چهار رقمی به کلینیک حقوقی دانشگاه مفید قم خبر داد و گفت: به زودی این خط به کلینیک اختصاص می یابد تا خدمات مشاوره ای و حقوقی به صورت غیرحضوری را تقویت کند و مردم به سهولت بتوانند از خدمات بهره مند شوند.

**مدیر کلینیک حقوقی دانشگاه مفید قم نیز دراین جلسه گفت: سال گذشته یک هزار و 600 مشاوره رایگاه حقوقی و روانشناسی با حضور وکلا و کارشناسان مجرب روانشناسی در این کلینیک ارائه شد.
محسن برهان مجرد اظهار داشت: مشاوره ها در حوزه های مختلف ارائه شده است همچنین مشاوره روانشناسی در حوزه خانواده ها نیز یک روز در هفته خدمات ارائه می کند.
وی افزود: این ظرفیت وجود دارد تا با استفاده از توان کارشناسان و وکلا تعداد مشاوره ها را 2 برابر افزایش دهیم و با همگانی کردن مشاوره آن را در سطح مساجد اجرایی کنیم.
وی با بیان این که خدمات کلینیک حقوقی دانشگاه مفید قم به صورت رایگان ارائه می شود گفت: اقشاری که کم درآمد هستند و از حداقل های حقوقی برخوردار نیستند می توانند با مراجعه به این کلینیک از خدمات آن بهره مند شوند.

**مدیر دانشکده حقوق دانشگاه مفید قم در ادامه این جلسه بر کاربردی سازی پایان نامه ها تاکید کرد و گفت: در این دانشگاه پایان نامه هایی با موضوع های مختلف آسیب های اجتماعی از جمله طلاق وجود دارد که نیازمند بنیادی سازی پژوهش ها هستیم.
حجت الاسلام سید حسین هاشمی افزود:باید از ظرفیت علمی و پژوهشی دانشگاهیان برای حل و فصل آسیب های اجتماعی بهره برد چرا که در کارهای پژوهشی به صورت تخصصی به ریشه یابی علت ها پرداخته می شود.
وی همچنین از خدمات کلینیک حقوقی تقدیر کرد و گفت: این کلینیک با کمبود امکانات و یک دهه فعالیت خدمات ارزنده ای ارائه کرده است که باید با همکاری دستگاه های مربوطه تقویت شود.

**معاون پژوهشی دانشگاه مفید قم گفت: بخش عمده و اساسی مشکلات اقتصادی ناشی از فقر زیرساختی در حوزه اجتماعی است که اگر جبران نشود مشکلات عدیده ای را به وجود خواهد آورد.
ناصر الهی افزود: باید برای ارتقای زیرساخت های اجتماعی نگاه کلان داشته باشیم تا شاهد کاهش آسیب های اجتماعی و اقتصادی در جامعه باشیم.
وی با اشاره به این که ارائه مشاوره ها باعث کاهش پرونده ها در مراجع قضایی می شود گفت: با مراجعه مردم به مراکز مشاوره ای و کلینیکی و دریافت راهکار شاهد کاهش پرونده ها خواهیم بود و مشکلات حل و فصل می شود.
وی تاکید کرد: باید سطح کیفی همکاری ها با دستگاه های مربوطه و مراکز دانشگاهی مشاوره ای و حقوقی افزایش پیدا کند تا با مطالعات گسترده علمی و آگاهی سازی شاهد کاهش ناهنجاری، جرم و مناقشات خانوادگی در جامعه باشیم.
وی گفت: حقوق اسلامی در زمینه کودکان و زنان دستاوردهای خوبی ارائه کرده است که نیازمند ارائه فعالیت و خدمات در این حوزه ها هستیم.

** عضو هیات مدیره اتاق اصناف قم نیز دراین جلسه اظهار داشت: 40 هزار واحد صنفی در قم وجود دارد که تعداد بسیاری از این صنف ها دارای مشکلات بسیاری هستند که نیازمند خدمات مشاوره ای هستند.
سید ابراهیم صحفی افزود: در حال حاضر مشکلات زیادی در صنف املاک به علت تنظیم قولنامه های دستی وجود دارد که نیازمند آگاه سازی مردم در این حوزه هستیم.
8138/ 6133/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال