هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

قم در بزرخ مدیران فرصت ساز و فرصت سوز

هفته نامه ندای وطن قم در شماره جدید خود مطلبی با عنوان«قم در بزرخ مدیران فرصت ساز و فرصت سوز» را به قلم علی نقی شهیدی منتشر کرد.

در این مطلب می خوانیم:
به دنبال گفت و گوی هفته ندای «ندای وطن» با احمد امیرآبادی فراهانی ،نماینده مردم قم و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و تاکید نماینده اول قم بر عزل مدیران ناکارآمد استان و به دنبال عزل و نصب های صورت گرفته در استانداری و میراث فرهنگی قم طی روزهای اخیر، به نظر می رسد در آینده نزدیک شاهد عزل و نصب مدیران استان در در سطح گسترده تری باشیم. به رغم تغییرات گسترده مدیران دولت دوازدهم طی سال گذشته در بسیاری از استان های کشور، استان قم از این قاعده عزل و نصب ها مستثنی ماند که وقوع زلزله در سر پل ذهاب، اتفاقات دیماه سال گذشته، داستان خروج آمریکا از برجام و مشکلات اقتصادی دولت را می توان یکی از علل وعوامل به حاشیه رفتن عزل و نصب مدیران استان قم در هیئت دولت برشمرد که این امر باعث ش دتا برخی مدیران ناکارآمد قم همچنان در پست مدیریتی خودشان ماندگار شوند.
اما به نظر می رسد به رغم همه گرفتاری های بین المللی و داخلی که طی ماه های اخیر گریبانگیر دولت شده است، عزم روحانی برای تغییرات گسترده مدیران استان قم جزم شده است که امید است تصمیمات آینده دولت در انتصاب مدیران با توجه به وضعیت حساس کشور از یک سو و شرایط ویژه قم از نظر بحران آب و بیکاری و محیط زیست،گرهی از دهها مشکل پیش روی استان را حل نماید. اینک که با تدبیر دولت دوازدهم و علیرغم گذشت بیش از یکسال از روی کار امدن روحانی امیدها برای تغییرات در استان قم زنده شده است ، تذکر دو نکته مهم ضروری به نظر می رسد.
1- گرچه عزل و نصب مدیران جزو حقوق اولیه و وظایف قانونی رئیس جمهور می باشد ولی به نظر می رسد بیان نقاط ضعف مدیر معزول و بیان نقاط قوت مدیر منصوب تا حدودی می تواند ضمن اقناع افکار عمومی به رشد کیفی مدیریت استان کمک شایانی نماید، شفافیت در بیان عملکرد مدیران و علل عوامل عزل و نصب مسوولین نشان دهنده پاسخگو بودن دولت مردان در مقابل عملکردهاست که رهاورد آن استحکام بخشی به رابطه دولت و ملت منجر خواهد شد، بی شک عزل و نصب شبانه و بی مقدمه مدیران و نامحرم دانستن افکار عمومی و رسانه ها به مقوله انتصابات ، فاصله مردم و رسانه ها را با دولت دوچندان خواهد نمود معرفی مدیران کارآمد عرصه را برای ورود مدیران ناکارآمد تنگ خواهد نمود.
ارائه کارنامه قبولی و یا مردودی مدیر عزل شده، شائبه سیاسی کاری و فشارهای پشت پرده را نیز از میان خواهد بود و فضا را برای ورود مدیران کاردان همواره خواهد نمود.
2 - خدمات ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی در طول 40 سال گذشته در استان قم بر کسی پوشیده نیست. هر منتقد منصفی به پیشرفت های کمی و کیفی گسترده در شهر قم در طول دهه های اخیر اذعان داشته و دارد. در کنار این همه تلاش شبانه روزی دولت مردان نظام در عرصه سازندگی و پیشرفت قم ، متاسفانه شاهد برخی کاستی های اساسی در مرکز جهان تشییع هستیم که رشد نامتوازن و غیر کارشناسانه قم ، گسترش بی حد و حصر شهر نشینی، افزایش بی رویه جمعیت و به تبع این دو ،وجود بحران های اجتماعی و زیست محیطی و کمبود آب از آن جمله می باشد، با توجه به شرایط ویژه کشور طی سال های اخیر مخصوصا در طول یکسال گذشته و تلاش مضاعف دشمنان نظام جمهوری اسلامی و در راس آن آمریکا، انسجام داخلی، اتحاد ملی و میدان دادن به تفکرات خلاق و فرصت آفرین ضروری به نظر می رسد.
گرچه استفاده از فرصت های طلایی یکی از شاخصه های مدیران توانمند و شایسته محسوب می شود و لی برای گذر از وضعیت فعلی و بحرانی کشور، نیازمند مدیران فرصت ساز هستیم. مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکا، ایستادگی در مواجهه با توطئه های دول منطقه، احیای ارزش پول ملی و اقتصاد نیمه جان ایران، مقابله با بحران های زیست محیطی و اجتماعی و مقابله با بحران آب نیازمند تفکر خلاق ودر یک کلام مدیریت فرصت ساز می باشد.
استان قم به لحاظ موقعیت منحصر به فرد و به لحاظ عدم مدیریت صحیح و اصولی طی دهه های اخیر با مشکلات عدیده ای از جمله بحران آب، محیط زیست و معضلات اجتماعی مواجه شده است که برای برون رفت از این مشکلات ،حضور مدیران خنثی و فرصت سوز که نتایج زیان بار آن را طی سال های گذشته شاهد بودیم، مشکلات استان را دوچندان خواهد نمود بنابراین بها دادن به مدیران جوان و خلاق و فرصت آفرین و کنار گذاشتن مدیران فرصت سوز از لوازم فوری عبور از بحرانهای متعدد اخیر می باشد،که امید است تدبیر دولت دوازدهم با میدان دادن به مدیران خلاق و فرصت ساز، بتواند بخشی از مشکلات انباشته گذشته را در استان قم به فرصتی بی بدیل تبدیل نماید.
منب: روزنامه ندای وطن قم
8138/ 6133/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال