نخستین جشنواره مطبوعات استان قم برگزار می شود

قم- ایرنا-مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: امسال اولین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری این استان برگزار می شود و روزنامه نگاران تا 20 تیرماه سالجاری فرصت دارند، اثرهای خود را ارسال کنند.

به گزارش ایرنا، سید موسی حسینی کاشانی روز دوشنبه در نشست خبری با موضوع «اولین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان قم» در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی - هنری شهید سید مرتضی آوینی اظهار کرد: این جشنواره در 3 بخش «حرفه ای»، «ویژه» و «موضوعی» برگزار می شود و روزنامه نگاران می توانند در هر 3 بخش شرکت نمایند.
وی با بیان این که یکی از سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارتقای وضعیت رسانه هاست و در این زمینه نیازمند سیاستگذاری های گوناگونی هستیم، گفت: یکی از برنامه هایی که کمک می کند که شاهد ارتقای وضعیت و ایجاد انگیزه در رسانه ها باشیم، برگزاری جشنواره های مختلف مطبوعات است.
وی اظهار کرد: این جشنواره با رویکرد جدید برای نخستین بار است که در استان برگزار می شود که برای برگزاری آن ضمن مشورت با مجموعه های مختلف در وزارتخانه و استان؛ با خانه مطبوعات و پیشکسوتان عرصه مطبوعات قم نیز همفکری شده است.
حسینی بیان کرد: تلاش شده است که آیین اختتامیه این جشنواره در روز 17 مرداد ماه سال جاری مصادف با روز خبرنگار برگزار شود و کوشش می کنیم تا این جشنواره همه ساله تداوم و استمرار داشته باشد تا در این روز علاوه بر تقدیر از فعالان رسانه ای از برترین های این حوزه نیز قدردانی به عمل آید.
شهید محمود صارمی خبرنگار و مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در افغانستان بود که در 17 مردادماه سال 77 در جریان کشتار دیپلمات های ایرانی در مزار شریف به دست طالبان به شهادت رسید و این تاریخ در تقویم رسمی کشور به عنوان «روز خبرنگار» نام گرفت.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم خاطرنشان کرد: این جشنواره بر اساس استانداردها و الگوهای کشوری برگزار می شود.
وی تصریح کرد: امیدواریم که ان شاءالله خروجی این جشنواره موجب معرفی بهتر و بیشتر ظرفیت ها و توانمندی های رسانه های استان قم شود.
حسینی در بخش دیگر سخنان خود از نهادهای مشارکت کننده در برگزاری این جشنواره به ویژه استانداری، شهرداری و خانه مطبوعات قم تقدیر کرد.

* 20 تیر آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره است
** معاون مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم نیز در این نشست به تشریح نحوه برگزاری این جشنواره پرداخت و گفت: این جشنواره در 3 بخش «حرفه ای»، «ویژه» و «موضوعی» برگزار می شود.
محمدجواد محرابی افزود: شرکت کنندگان در بخش حرفه ای در موضوع های خبر، گزارش، مصاحبه، مقاله، یادداشت، تیتر، طنز مکتوب، کاریکاتور، کاریکلماتور، طراحی، صفحه آرایی و عکس (خبری و غیرخبری) می توانند در 2 موضوع شرکت و برای هر موضوع حداکثر 2 اثر ارسال کنند.
وی اضافه کرد: با توجه به این که سالجاری با نام سال «حمایت از کالای ایرانی» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی نامگذاری شده است، در بخش ویژه این جشنواره نیز علاقه مندان می توانند تولیدات تحلیلی مندرج در مطبوعات محلی را با موضوع شعار سال ارسال کنند.
حضرت آیت ‌الله خامنه‌ ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در پیام نوروزی، امسال را سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کردند.
وی ادامه داد: در بخش های موضوعی نیز؛ ایثار و شهادت، نما و منظر شهری ، ظرفیت های گردشگری و زیارت در قم، بحران آب و محیط زیست، چالش ها و آسیب های اجتماعی و وقف و امامزادگان؛ شرکت کنندگان می توانند آثار خود را ارسال کنند.
محرابی گفت: بارگذاری آثار ارسالی از طریق «سامانه متمرکز جشنواره های رسانه های سراسر کشور» به نشانی اینترنتی http://pressfestival.ir انجام می شود و شرکت کنندگان برای دریافت اطلاعات کامل این جشنواره و ارسال آثار خود از طریق این سامانه لازم است که به نشانی اینترنتی http://qom.pressfestival.ir مراجعه کنند.
وی با بیان این که برای برگزیدگان این جشنواره جایزه های مناسبی در نظر گرفته شده است، اعلام کرد: شرکت کنندگان می توانند آثاری که در مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان قم از ابتدای فروردین سال 95 تا 20 تیرماه سال جاری منتشر کرده اند را، ارسال کنند.
وی اضافه کرد: زمان بارگذاری و ارسال آثار از طریق سامانه مذکور از 25 خردادماه جاری تا 20 تیرماه امسال می باشد و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر ضمن مراجعه به تارنمای این سامانه، در قم می توانند با تلفن 32114299 با پیش شماره 025 تماس بگیرند.

* برگزاری جشنواره مطبوعات موجب ارتقای رسانه ها می شود
** مدیرخانه مطبوعات استان قم نیز در این نشست با اشاره به برگزار نشدن جشنواره مطبوعات در سال های اخیر گفت: مدت ها بود که خلایی در این زمینه احساس می شد و آثار مطبوعاتی شاخص به خوبی دیده نمی شود.
مرتضی داستانی تاکید کرد: برگزاری جشنواره های مطبوعات موجب ایجاد انگیزه میان رسانه ها و روزنامه نگاران و در نتیجه ارتقای سطح کیفی آنان می شود، از این رو تلاش خواهیم کرد که این جشنواره ها به صورت تخصصی و مداوم برگزار شوند.
وی تصریح کرد: بنا داریم این جشنواره هر سال همزمان با روز خبرنگار در استان قم برگزار شود و برای برگزاری مداوم و مستمر آن نیز باید اهالی رسانه مطالبه گر در این زمینه باشند، چرا که این جشنواره ها در ارتقای رسانه ها موثر هستند.

* نصب المان خبرنگار در قم
** مدیرکل ارتباطات و امور بین ‌الملل شهرداری قم نیز از طراحی اِلمان خبرنگار در شهر قم خبر داد و گفت: فراخوان طراحی این المان به صورت کشوری انجام شده است و ان شاءالله در روز 17 مردادماه امسال در میدان قلم واقع در میدان فردوسی رونمایی می شود.
حمیدرضا عابدی خرسند در بخش دیگر سخنان خود خاطرنشان کرد: طرح های عمرانی مختلفی در سطح شهر قم در حال اجراست و در 6 ماه نخست سال جاری، هر ماه حداقل افتتاح یک طرح را داریم.
در این نشست خبری از پوستر اولین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان قم رونمایی شد.
7406/ 6133/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال