400 هزار حدیث در پایگاه جامع الاحادیث جمع آوری شد

قم- ایرنا- مدیرگروه حدیث مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور) گفت: 400 هزار حدیث شیعی در پایگاه جامع الاحادیث توسط کارشناسان این مرکز جمع آوری شده است که ششم اردیبهشت ماه جاری در قم رونمایی می شود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام محمدحسین بهرامی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این تعداد حدیث از بین 199 عنوان کتاب شیعی و منابع غنی روایی و حدیثی از سال 68 گردآوری شده است تا به عنوان یک منبع جامع در اختیار پژوهشگران عرصه علوم انسانی و اسلامی قرار گیرد.
وی افزود: برای 100 هزار حدیث در این پایگاه بررسی سندی صورت گرفته است و حدود 230 هزار حدیث غیر تکراری در این پایگاه فهرست بندی شده است.
وی با اشاره به قابلیت های دسته بندی این احادیث گفت: جست و جو بر اساس منبع، ترجمه، شرح، نقل از امامان معصوم(ع)، قرن و نوع اندازه حدیث از ویژگی های این پایگاه است.
به گفته بهرامی، این پایگاه به نشانی http://www.noorhadith.ir/ به عنوان بزرگترین و کاملترین پایگاه عرضه تخصصی احادیث شیعی با قابلیت های پژوهشی، امکان ایجاد یک کتابخانه شخصی برای کاربران را فراهم ساخته است، ضمن این که دسترسی برای همه قشرهای جامعه، آزاد و قابل استفاده است.
وی، حدیث محوری در شیوه‌ عرضه، امکان مشاهده روایات یک معصوم خاص، دسترسی به کل احادیث مرتبط با امامان معصوم(ع)، اتصال به کتابخانه دیجیتال نور، دسترسی به صفحات کتاب ها، مشاهده احادیث تفکیکی هر یک از معصومان، نمایه زدن بر احادیث و دسته بندی احادیث را از دیگر ویژگی های این پایگاه برشمرد.
وی ادامه داد: این پایگاه در آینده با احادیث مربوط به اهل سنت و قابلیت های جست و جوی پیشرفته تر به روزرسانی خواهد شد.
بهرامی با اشاره به این که پایگاه جامع الاحادیث در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد، گفت: این پایگاه به همراه 2 نرم افزار معجم موضوعی بحار الانوار 2 و معجم موضوعی کتب اربعه با حضور آیت الله سید احمد خاتمی سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری در سالن همایش های مرکز تحقیقات کامییوتری علوم اسلامی در قم رونمایی خواهد شد.
وی بیان داشت: معجم موضوعی کتب اربعه، فرهنگ لفظی و موضوعی 16 عنوان کتاب در 137 جلد (کتب اربعه حدیثی شیعه: «الکافی، من لایحضره الفقیه، تهذیب الاحکام و الاستبصار»، به همراه ترجمه و شروح مرتبط با آنها) و معجم موضوعی بحار الانوار 2 نیز دارای متن کامل 20 عنوان کتاب در 166 جلد، از جمله بحار الانوار، سفینه البحار، مستدرک سفینه البحار، به همراه ترجمه‌ های موجود و همچنین فرهنگ موضوعی و لفظی کتاب بحار الانوار است.
/8138/ 1175

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال