تفاهم نامه بین مسئولان اتاق بازرگانی قم و 2 استان روسیه امضا شد

قم- ایرنا - نشست هم اندیشی هیات تجاری استان های 'اَستیای شمالی' و 'کاباردینا بالکریا فدراسیون روسیه' با معاون استاندار و مسئولان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم، با امضای چند تفاهم نامه به پایان رسید.

به گزارش ایرنا، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری قم در این نشست که سه شنبه شب برگزار شد گفت: در این استان ، مزیت های خوبی در بخش های گوناگون اقتصادی وجود دارد که قابلیت صادرات را دارا می باشد.
مهرداد غضنفری امرایی اضافه کرد: تولید محصول های صادرات محور از برنامه های اساسی استان به ویژه در محصولات غذایی از جمله خوشه سوهان است.
وی گفت: از سرمایه گذاری در قم از مجاری قانونی هم در جهت ورود فناوری، هم در جهت سرمایه گذاری مستقیم و هم در جهت صادرات محصول های تولیدی استان استقبال می کنیم.
وی در بخش دیگر سخنان خود گفت: مباحث اقتصادی به عنوان رویکرد اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح است و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز امسال را سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامیده اند.
غضنفری با اشاره به ارتباط در چارچوب قوانین و مقررات جاری 2 کشور با حفظ احترام متقابل و ارزش های حاکم بر کشورها گفت: استان قم هم با این رویکرد به دنبال ایجاد ارتباط منطقی با کشورهایی است که رابطه خوبی با جمهوری اسلامی ایران دارند.
معاون استاندار قم بیان کرد: روسیه نیز یکی از کشورهایی است که با ایران ارتباط خوبی دارد و دارای ظرفیت های بسیار بالایی است و ما از این سفر که صورت گرفته، استقبال می کنیم.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم پس از امضای این تفاهم نامه ها به خبرنگاران گفت: این تفاهم نامه ها در رابطه با همکاری های دوجانبه میان این استان با 2 استان روسیه بود که بتوانیم این همکاری ها را توسعه دهیم.
ابوالفضل خاکی دربخش دیگر سخنان خود اظهار کرد: دررابطه با سفرهیات روسی به ایران از جمله قم، برنامه ریزی آن از 3 ماه پیش توسط رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی در روسیه صورت گرفت.
وی افزود: هیات روسی درقم از چند مرکز بخش کشاورزی و نیز مرکزهای مربوط به مواد غذایی مانند شکلات سازی بازدید کرد.
وی با اشاره به جلب توجه هیات روسی به کیفیت بالای تولیدات قم که درحال حاضر به برخی کشورهای عربی صادر می شود ، گفت: این محصول ها امکان ورود به بازار کشور روسیه را نیز دارد.
خاکی اعلام کرد: ان شاءالله در 3 ماه آینده اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم هیاتی را به منطقه قفقاز روسیه اعزام می کند تا ارتباط بیشتری با تاجران این منطقه داشته باشیم.
وی با اشاره به بازار بزرگ روسیه گفت: قم در آبان ماه امسال منطقه ای را درآستاراخان روسیه به عنوان شعبه خود ایجاد کرده است و در منطقه قفقاز نیز علاقه مند هستیم که مرکزی را به صورت دائمی ایجاد کنیم.

** قم ظرفیت های خوبی برای صادرات به روسیه دارد
رئیس اتاق بازرگانی استان اَستیای شمالی فدراسیون روسیه نیز در این نشست، با اشاره به بازدیدهای انجام شده از چند شرکت تولیدی مواد غذایی در قم گفت: این شرکت ها ظرفیت های بسیاری خوبی برای صادرات به ویژه در بخش محصول های گلخانه ای، شکلات سازی، بیسکویت سازی و سوهان به کشور روسیه دارند.
«کازبک هزبی یویچ» افزود: این سفر موجب آشنایی ما با ظرفیت ها و بازار ایران شد و چشم انداز خوبی برای حضور این محصول ها در بازار روسیه دیدیم و ورود محصول های این کارخانه ها به قفقاز شمالی و حتی مسکو امکان پذیر است.
وی بر توسعه روابط با ایران تاکید و بیان کرد: یکی از پیشنهادهای ما این است که در قفقاز یک فروشگاه ایرانی و یا یک سرای تجاری داشته باشیم.
وی با اشاره به عدم شناخت 2 کشور از ظرفیت های یکدیگر گفت: یکی از مشکلات این است که ما همدیگر را خوب نمی شناسیم، وظیفه ما معرفی ظرفیت های استان های 2 کشور به یکدیگر است و این مراودات باید ادامه دار باشد.

** رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز در حاشیه این نشست در گفت وگو با ایرنا، با اشاره به ظرفیت های این استان در بخش تولید شیرینی و شکلات از جمله سوهان افزود: این هیات بیشتر خریداران محصول های تولیدی قم هستند، از این رو هیات مذکور از یک واحد گلخانه ای و 3 واحد مواد غذایی در این استان بازدید کردند.
محمود سیجانی با اشاره به ظرفیت های قم در تولید شیرینی از جمله سوهان ابراز امیدواری کردکه این مراودات موجب ایجاد بازار جدیدی برای محصول های تولیدی استان شود و نتیجه خوبی برای صنعت قم به همراه داشته باشد.

* سفر به ایران موجب آشنایی هیات تجاری روسی با ظرفیت های کشور ما شد
رایزن بازرگانی ایران در کشور روسیه نیز در حاشیه این نشست به ایرنا گفت: یکی از وظیفه های رایزنان بازرگانی توجه به تراز تجاری کشور است، در چند سال پیش این روند یک به 10 بوده است، یعنی آنها 10 برابر صادرات داشته اند که الان به یک به 3 رسیده است.
فرهاد پرند افزود: برای جبران این امر، برنامه ریزی کردیم تا هیاتی از خریداران عمده محصول های کشاورزی و غذایی به ایران دعوت کنیم که این هیات نیز پیش از قم در استان کرمان نیز حضور یافت.
وی ادامه داد: در استان کرمان نیز بازدیدها و جلسه های خوبی با برخی از تولیدکنندگان و مسئولان داشتیم
که موجب تغییر دیدگاه هیات روسی شد.
وی گفت: در این هیات 14 تن از جمله 2 نماینده مجلس، 2 رئیس اتاق بازرگانی و صنعتی از استان های اَستیای شمالی و کاباردینا بالکریا فدراسیون روسیه و رئیس انجمن حلال روسیه حضور دارند که به قصد خرید و شناسایی بازار ایران آمده اند.
پرند با اشاره به بازدیدهای این هیات از قم گفت: نتیجه حضور این هیات ها، ارتباط مستقیم فروشنده و خریدار با یکدیگر خواهد بود و این امر باعث می شود که ظرفیت های صادراتی ما بیشتر معرفی شود و بتوانیم صادرات خود را به روسیه افزایش دهیم.
نشست هم اندیشی هیات تجاری استان های اَستیای شمالی و کاباردینا بالکریا فدارسیون روسیه با معاون استاندار و مسئولان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قم با هدف تحکیم روابط تجاری - اقتصادی در سالن اجتماعات هتل المپیک قم برگزار شد.
7406/ 1175/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال