میزان بارش ها در قم نسبت به سال گذشته 38 میلی متر افزایش یافت

قم- ایرنا- رئیس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی قم گفت: میزان بارش های استان قم از ابتدای سال زراعی تاکنون نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته، 38 میلی متر افزایش داشته است.

محمدرضا قاضی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: به طور میانگین از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون، 144 میلی متر بارندگی در این استان ثبت شده که این میزان در مدت مشابه سال گذشته، 106 میلی متر بوده است.
به گفته وی، میانگین بارش ها از ابتدای سال زراعی تاکنون در دوره بلند مدت نیز 129 میلی متر ثبت شده است.
از ابتدای مهرماه هرسال تا پایان شهریور سال آینده را یک سال زراعی می گویند.
وی اضافه کرد: میانگین بارش های استان قم از ابتدای فصل بهار تاکنون، 23.5 میلی متر، در 72 ساعت گذشته 6 میلی متر و در 24 ساعت گذشته نیز 3.1 میلی متر به ثبت رسیده است.
قاضی ادامه داد: در 24 ساعت گذشته در ایستگاه های کوه سفید، سلفچگان، نیروگاه حرارتی، دستجرد، جعفریه، شکوهیه و کهک به ترتیب 10، 5.1، 4.4، 3.6، 3.4، 2.5 و 2.4 میلی متر بارش باران ثبت شده است.
وی خاطرنشان کرد: میزان بارندگی در ایستگاه شکوهیه که ایستگاه رسمی شهر قم است، در سال زراعی امسال 120، سال گذشته 96 و در بلندمدت 110 میلی متر بوده است.
وی گفت: امروز آسمان قم ابری همراه با رگبار پراکنده، در ارتفاعات احتمال تگرگ به تدریج کاهش ابر و با وزش باد به نسبت شدید که سرعت آن بین 45 تا 60 کیلومتر بر ساعت و از سمت غربی است، پیش بینی می شود.
کارشناسی هواشناسی قم افزود: برای فردا آسمان قم نیمه ابری تا ابری در برخی ساعات بارش پراکنده، وزش باد شدید با سرعت 55 تا 70 کیلومتر بر ساعت از سمت غرب و به تدریج کاهش ابر خواهد بود.
به گفته وی، برای پس فردا نیز آسمان قم صاف تا کمی ابری و با وزش باد با سرعت 25 تا 40 کیلومتر بر ساعت از سمت غربی است.
وی با بیان این که روند افزایشی دما تا اواسط هفته آینده ادامه دارد، افزود: حداکثر و حداقل دمای قم برای امروز و فردا به ترتیب 15 و 6 و 19 و هشت درجه سانتیگراد پیش بینی می شود.
/2085/ 1175 خبرنگار: سمیه حیدری ** انتشاردهنده: رضا علیمحمدی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال