معاون دفتر تبلیغات اسلامی حوزه:

سومین همایش فضای مجازی پاک، اسفندماه امسال در قم برگزار می شود

قم - ایرنا - معاون فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: سومین همایش فضای مجازی پاک، روزهای هفدهم تا نوزدهم اسفندماه سال جاری در قم برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سعید روستا آزاد روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این همایش محلی برای تامل و هم اندیشی در راستای ایجاد یک فضای مجازی پاک و عاری از هر گونه مشکلات اخلاقی مخاطره آمیز برای خانواده ها و هم چنین دین، آیین، اندیشه و سنت ها در جامعه اسلامی است.
وی با اشاره به برگزاری دوره های اول و دوم همایش مذکور در دانشگاه های صنعتی شریف و شهید بهشتی تهران و این که اجرای سومین دوره آن به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم پیشنهاد شده است افزود: چندین نهاد حوزوی، علمی و فرهنگی کشور از جمله دانشگاه های صنعتی شریف، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، جامعه المصطفی العالمیه، مرکز مدیریت حوزه های علمیه، جامعه الزهرا(س) و بنیاد بازی های رایانه ای، در این همایش مشارکت دارند.

** فضای مجازی به ساحتی واقعی از زندگی مردم تبدیل شده است
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت تغییر رویکرد و نگرش موجود فعلی به فضای مجازی، گفت: فضای مجازی به ساحتی واقعی از زندگی مردم تبدیل شده است.
روستا آزاد ادامه داد: فضای مجازی برغم آنکه اسم آن مجازی است و ما آن را غیر واقعی تلقی می کنیم، ساحت و جایگاه واقعی و بسیار ویژه ای در زندگی شهروندان جامعه پیدا کرده است.
وی با بیان این که نویسندگان، مولفان و مقاله نویسان ما هنوز در این باور و تصور به سر می برند که اگر محصول تولیدی آنها در فضای مجازی منتشر شود، مالکیت معنوی آن مخدوش خواهد شد، افزود: ما می توانیم به عنوان یک ظرفیت و فرصت به این فضا نگاه کنیم، از این رو به شدت نیازمند تغییر رویکرد و نگاه به عرصه فضای مجازی هستیم.
روستا آزاد، توجه به تولید محتوای متناسب و همخوان با این فضا را نیز ضروری دانست و افزود: مولفه های تولید متناسب با فضای مجازی کاملا از مولفه های تولید متناسب با فضای فیزیکی متمایز است و ما در این فضا بیشتر نیازمند تولید آثار کوتاه، اثر گذار و چند رسانه ای مبتنی بر جذابیت های سمعی و بصری هستیم، چراکه آثار متنی طولانی، مناسب انتشار در این فضا نیست.
وی با اذعان به این که فضای مجازی مانند فضای فیزیکی دارای آسیب ها و تهدیدهایی نیز است، اضافه کرد: یک نگاه و رویکرد درست و بایسته به این فضا در حقیقت بهره مندی و توجه همزمان به این تهدیدها و آسیب هاست.
روستا آزاد با تاکید بر پرهیز از داشتن هر گونه نگاه سلبی و تهدید آمیز به فضای مجازی گفت: در مقابل اگر صرفا به این فضا به عنوان یک فرصت نگاه کنیم و از تهدیدهای آن غافل شویم، مخرب و مشکل زا خواهد بود.
روستا آزاد گفت: یک نگاه درست و منطقی به فضای مجازی نگاهی است که هم فرصت ها و هم تهدیدها در آن مورد توجه قرار گیرد.

** پایان آذرماه امسال آخرین مهلت ارسال آثار سومین همایش فضای مجازی پاک در قم
سرپرست اداره کل اطلاع رسانی و تبلیغ نوین دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم نیز در این نشست خبری گفت: 30 آذر ماه 95 آخرین مهلت ارائه اصل مقاله های سومین همایش فضای مجازی پاک به دبیرخانه مربوطه در قم خواهد بود.
اباذر جعفری افزود: کلیه علاقه مندان به شرکت در این همایش می توانند چکیده مقاله های خود را تا سی ام مهرماه و اصل آنها را نیز تا سی ام آذرماه به دبیرخانه ارسال کنند.
وی افزود: تولیدکنندگان آثار می توانند آثار خود را در قالب محورهای 6 گانه اعم از دکترین فضای مجازی پاک، فضای مجازی آسیب ها، تهدیدها و فرصت ها، فضای مجازی پاک عناصر تاثیرگذار، فضای مجازی پاک قوانین و سنت های دینی و ملی، فناوری در خدمت فضای مجازی پاک و فضای مجازی پاک و تولیدهای فرهنگی ارائه کنند.
7403 / 1175

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال