حقوق مسلم و مشروع شیخ النمر توسط سران سعودی پایمال شده است

قم -ایرنا - کمیته های انقلاب مردمی وابسته به جریان انقلاب مردمی شبه جزیره عربستان در اطلاعیه ای اعلام کرد: شیخ مجاهد نمر باقر النمر یکی از زندانیان است که حقوق مسلم و مشروعش توسط سران سعودی پایمال شده است.

به گزارش ایرنا ، در این اطلاعیه که روز چهارشنبه در تجمع بزرگ حوزویان در اعتراض به صدور حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعه کشور عربستان در مدرسه علمیه فیضیه قم توزیع شد، آمده است: شنیده ها حاکی از آن است که رژیم خودکامه سعودی با اتخاذ تصمیماتی احمقانه این بار توسط ولیعهد جدید خود محمد بن نایف و از طریق دستگاه قضایی، اعدام فوری شیخ مجاهد نمر باقر النمر یکی از سرشناس ترین چهره های شیعی منطقه الشرقیه را در دستور کار خود قرار داده است.
در این اطلاعیه بیان شده است: با نگاهی گذرا به اتهامات پیش روی شیخ النمر و بازداشتهای خودسرانه رژیم سعودی می توان گفت روش سرکوبگرانه ای که رژیم سعودی آن را علیه شهروندان شیعی منطقه الشرقیه اتخاذ کرده، اوج وقاحت و دشمنی مقامات سعودی بر علیه جوانان این منطقه که به صورت مسالمت آمیز خواستار مطالبات قانونی خود بوده اند نمایان می سازد.
در این اطلاعیه افزوده شده است: نقض مکرر حقوق شهروندان و زندانیان شیعی منطقه الشرقیه توسط رژیم سعودی جای بسی تامل دارد که گاه این نقض حتی تا پاگذاشتن بر روی قوانین و کنوانسیونهای حقوق بشر بین المللی پیش می رود، بدیهی است بازداشت شدگان باید در دو مرحله قبل و بعد از محاکمه از فراهم آمدن محیط محاکمه ای عادلانه برخوردار باشند، لیک رژیم سعودی با عدم رعایت این قوانین و کنوانسیونها این زندانیان را به صورت کاملا سلیقه ای و بر اساس تبعیض نژادی محاکمه می کند.
در این اطلاعیه تاکید شده است: در مورد حقوق زندانیانی که رژیم سعودی آنها را به اتهاماتی واهی محاکمه کرده در واقع به رفتار همیشگی این رژیم تبدیل شده است و با این نقضهای مکرر آل سعود فراموش کرده که با ملتی در تعامل است که بر همه حقوقش واقف و بر این اساس هیچگاه مطیع اوامر و احکام غیرشرعی نظام سعودی نخواهد شد.
اطلاعیه حاکیست: شیخ مجاهد نمر باقر النمر یکی از این زندانیان است که حقوق مسلم و مشروعش توسط سران سعودی پایمال شده است.
در این اطلاعیه آورده شده است: بر رژیمی که ادعا می کند بر مبنای شریعت اسلامی حکمرانی می کند ننگ است که شهروندی را تنها به خاطر مطالبه حقوق مشروع خود به اعدام محکوم کند؛ رژیم سعودی باید بداند در صورت حماقت و اجرای حکم اعدام شیخ مجاهد النمر، شهروندان منطقه الشرقیه شبه جزیره عربستان ظلم را بر نخواهند تابید و آنگاه است که تنها پشیمانی عاید سران ستمکار این رژیم خواهد شد.
این اطلاعیه اعلام کرده است: در این شرایط سخت که منطقه الشرقیه و بخصوص شیعیان این منطقه با آن رو به رو هستند، کمیته های انقلابی شبه جزیره عربستان از تمام نهادهای حقوق بشر بین المللی می خواهد تا با اتخاذ روشهای مناسب و با اعمال فشار بر رژیم خودکامه سعودی از نقضهای مکرر و پی در پی این رژیم جلوگیری کنند.
همچنین، کمیته های انقلابی شبه جزیره عربستان ضمن محکوم کردن صدور چنین حکمی، خواستار لغو این حکم و آزاد شدن فوری و بدون قید و شرط شیخ النمر شده و از دولتهای اسلامی خواسته است تا با اعمال فشار بر رژیم سعودی، ضمن لغو حکم اعدام شیخ النمر، احترام بیش از پیش حقوق شیعیان و به ویژه زندانیان شیعی را خواستار شوند.
همچنین در اطلاعیه دیگری به امضای علی الدبیسی رییس سازمان اروپایی - سعودی حقوق بشر؛ دلایل خطرناک در مورد اعدام شیخ النمر برشمرده شده و آمده است: با مبهم بودن اقدامات دستگاه قضایی رژیم سعودی و پس از طی مراحل محاکمه ای که از ساده ترین اصول یک دادرسی عادلانه بهره ای نبرده، اعلام حکم اعدام شیخ النمر رهبر شیعیان عربستان ابعاد تازه و جدیتری به خود گرفته است.
شیخ نمر باقر النمر، برجسته ترین زندانی سیاسی عربستان به شمار می رود؛ این روحانی مبارز عربستانی از ساکنان العوامیه است که در 15 اکتبر (23 مهر ماه) سال گذشته به اتهام انتقاد علیه دولت به اعدام محکوم شد.
دادستان عربستان سعودی در 25 مارس گذشته (پنجم فروردین 93) با مطرح کردن اتهامهای دروغین، خواستار صدور حکم اعدام برای شیخ النمر به علت محاربه علیه نظام این کشور شد.
رژیم آل سعود اتهامات واهی از قبیل قیام علیه پادشاه و ایجاد آشوب در کشور و تشویق جوانان به شرکت در تظاهرات علیه حکومت را به این روحانی نسبت داده است. ک/3
7406/ 6133/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال