نرم افزار پژوهشی پژوهیار در قم رونمایی شد

قم- ایرنا- نرم افزار پژوهشی پژوهیار برای نخستین بار در کشور روز دوشنبه به مناسبت روز پژوهش در مرکز تحقیقات علوم اسلامی قم رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، معاون مرکز تحقیقات علوم اسلامی نور روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: پژوهیار نخستین نرم افزار مدیریت استناددهی و سازماندهی منابع فارسی زبان است که توسط معاونت این مرکز در تهران تهیه و تولید شده است.
ˈمهدی به نیافرˈ افزود: نرم افزار فوق این امکان را به دانشجویان و پژوهشگران می دهد تا گردآوری، سازماندهی، طبقه بندی، تجزیه، تحلیل و استناددهی منابع علمی خود را به آسانی انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: نسخه نخست این نرم افزار به جامعه پژوهشگران کشور عرضه شده است و ابزارهای پژوهشی لازم را در این اثر با هدف اخلاق در نگارش و نظم دهی در پژوهش گردآوری و عرضه کرده است.
وی مجموعه سازی، سازمان دهی، استناددهی، تنظیم کتابنامه و همزمان سازی از پنج عملکرد اصلی نرم افزار پژوهیار ذکر کرد.
به نیافر حمایت از زبان های مختلف در استناددهی را از قابلیت های این نرم افزار عنوان کرد و گفت: نرم افزار فوق از طریق افزونه ای در مرورگر فایرفاکس نیز به روزرسانی می شود.
وی ادامه داد: 43 هزار عنوان کتاب در حوزه علوم اسلامی در اطلاعات کتابشناختی این نرم افزار قرار داده شده است و قابلیت ذخیره کردن صفحات وب و یادداشت نگاری بر روی آن را دارد.
وی بیان داشت: این نرم افزار امکان به روز رسانی مطالب با شیوه نامه های استنادی دانشگاه های مختلف و معتبر داخل و خارج از کشور را دارد.
به نیا فر یادآور شد: ایده این نرم افزار از سال 88 تصویب و بررسی و تحلیل آن از بهار 89 آغاز شد و نسخه آزمایشی آن سال گذشته در محیط وب قرار داده شد و پس از مرتفع کردن مشکلات و نواقص آن اکنون نسخه نخست آن به مرحله رونمایی رسیده است. ک/2
/7402/ 550/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال