مراسم بزرگداشت شهیدان حادثه 12 تیر در قشم برگزار شد

قشم - ایرنا- مراسم بزرگداشت 290 شهید حادثه حمله ناوگان آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرباس 655 جمهوری اسلامی ایران در 12 تیر ماه 1367 شامگاه دوشنبه در مسجد علی ابن ابیطالب(ع) قشم برگزار شد.

به گزارش ایرنا، فرمانده سپاه ناحیه قشم در این مراسم گفت: مردم ایران در طول عمر 40 ساله انقلاب ثابت کردند توطئه های آمریکا و همراهانش در منطقه را تشخیص داده و در مقابل آن از نظام و انقلاب حفاظت می کنند.
سرهنگ پاسدار رحمت الله دهقانی افزود: فاجعه 12 تیر ماه سال 67 خباثت آمریکا را به همه مردم دنیا نشان داد.
وی ادامه داد: آمریکا هرگز حاضر به عذر خواهی بابت این خطای خود نشد و پس از چند سال فقط به رخ دادن اشتباه تصریح کرد و این در حالی است که حتی با چشم غیر مسلح هم امکان تشخیص نوع این هواپیما وجود داشت.
فرمانده سپاه ناحیه قشم تأکید کرد: توطئه آمریکا در پس پرده همه جنایات وجود دارد و ریختن خون هزاران کودک یمنی و عراقی از جمله آن هاست.
وی افزود: القاعده، داعش و گروه های تکفیری توسط آمریکا ایجاد و حمایت شدند که جنایات بسیاری را در کشورهای مسلمان مرتکب شدند.
دهقانی اظهار داشت: شهدای هشت سال دفاع مقدس اجازه ندادند یک متر از خاک ایران به تصرف خارجیان دربیاید در آینده نیز توطئه های استکبار در ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی با شکست مواجه می شود.
وی خاطرنشان کرد : ایران اسلامی دفاع را حق خود می‌داند اما به هیچ ملتی تعدی نمی کند.
در پایان مراسم نیز از حاج عبدل بشارتی که در حادثه 12 تیرماه 1367 به عنوان امدادگر حضور داشت، تقدیر به عمل آمد.
در ساعت 10 صبح روز 12 تیر 1367 خورشیدی هواپیمای ایرباس به شماره پرواز 655 از فرودگاه بندرعباس به مقصد دبی به پرواز درآمد، هنوز 10 دقیقه از پرواز این هواپیما نگذشته بود که در ارتفاع 12 هزار پایی نزدیک تنگه هرمز و لارک بر فراز آب های نیلگون خلیج فارس مورد حمله ناو وینسنس آمریکا قرار گرفت و مسافران آن به شهادت رسیدند.
در این پرواز ناتمام تمامی سرنشینان هواپیما اعم از مرد، زن و کودک جان باختند.
در میان سرنشینان هواپیما، 66 کودک زیر 13 سال، 53 زن و 46 تبعه خارجی نیز بودند که جان خود را از دست دادند.
شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با حدود 150 هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان واقع شده است.
7500

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال