رونق گردشگری، کلید توسعه قزوین

قزوین - ایرنا - قزوین با توجه به تنوع بالای آثار طبیعی و تاریخی، ظرفیت های بالایی در حوزه گردشگری دارد و رونق این بخش بدون شک روند توسعه این استان را شتابان خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، با این حال جاذبه های متنوع حوزه گردشگری قزوین در سطح کشور کمتر شناخته شده اند و تعطیلات نوروزی فرصتی مناسب برای معرفی ظرفیت ها و آثار تاریخی این استان فراهم آورده است.
دستگاه های اجرایی قزوین در سال های اخیر تلاش کرده اند با شیوه های نو از قبیل برگزاری نمایشگاه فرهنگ و سنن در استان،بهره گیری از تورهای مجازی جاذبه های گردشگری قزوین، برگزاری نمایشگاه معرفی آثار و دستاوردهای گردشگری در پایتخت و ... برای معرفی ظرفیت های استان اقدام کرده و قزوین را از معبر به مقصد گردشگری تبدیل کنند.
افزایش حضور گردشگران در قزوین تمایل بیشتر سرمایه گذاران را به بخش گردشگری استان معطوف کرده و به توسعه زیرساخت های این بخش در نهایت به توسعه اشتغال و اقتصاد قزوین منجر خواهد شد.

**اشتغالزایی و رونق اقتصادی پیامد توسعه گردشگری
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در این خصوص گفت: رونق و تحول در حوزه گردشگری منافع و مزایای زیادی را برای استان به دنبال دارد و یکی از مصادیق بارز رونق گردشگری، افزایش اشتغال این حوزه در سطح روستاهای کشور و استان است.
علی فرخزاد با اشاره به فرصت تعطیلات نوروزی برای ارتقای صنعت گردشگری قزوین،افزود: باید دستگاه های اجرایی نظیر شهرداری و میراث فرهنگی و گردشگری هماهنگی های بهتر و بیشتری در این زمینه داشته باشند و با فعالسازی تمامی کمیته های تخصصی گردشگری در استان و شهرستان ها برای ارتقای صنعت گردشگری استان تلاش کنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: صنعت گردشگری می تواند با مدیریت درست و بهینه از مهمترین راه های درآمدزایی پایدار برای شهرداری ها باشد و بسیاری از مشکلات اقتصادی و کمبودهای اعتباری را در اجرای طرح های عمرانی و خدماتی مرتفع سازد.
جانشین ستاد هماهنگی خدمات سفر قزوین با تاکید بر تبلیغات محیطی مناسب برای معرفی جاذبه های گردشگری قزوین در استان های همجوار،تصریح کرد: سال گذشته پیش از آغاز تعطیلات، تبلیغات محیطی مناسبی در شهرهای تهران و کرج انجام شد که مورد توجه مسافران نوروزی قرار گرفت و آمار بازدیدکنندگان آثار تاریخی قزوین را در این ایام افزایش داد.

**انتخاب قزوین به عنوان 10 شهر هدف گردشگری کشور
فرخزاد اضافه کرد: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته در حوزه گردشگری، قزوین به عنوان یکی از 10 شهر هدف گردشگری در سطح کشور شناخته شده است و با کارهای انجام شده در کمیته ستاد خدمات سفر استان سال گذشته شاهد افزایش 36 درصدی حجم گردشگران در این شهر بودیم.
وی ادامه داد: در این مدت اقامت شب مانی مسافران در قزوین طی نوروز 96 از 1.5 شب به سه شب افزایش یافت و امسال نیز قصد داریم با فعالیت های صورت گرفته، میزان اقامت مسافران در قزوین را افزایش دهیم.
فرخزاد با اشاره به افزوده شدن شعار 'قزوین، شهر و استان پاک' به شعار نوروزی 'قزوین شاداب، نزدیکترین مقصد'، افزود: ادارات کل حفاظت محیط زیست، راه و شهرسازی و شهرداری های استان در این طرح مشارکت دارند و باید با تنظیف مطلوب فضاهای شهری و حاشیه راه ها، قزوین به عنوان پاکیزه ترین شهر کشور به مسافران و گردشگران معرفی شود.

**1300 دستگاه خودرو مسافران نوروزی قزوین را جابه جا می کنند
جانشین ستاد هماهنگی خدمات سفر قزوین همچنین گفت: امسال 210 دستگاه اتوبوس، یک هزار و 100 دستگاه سواری و 2 دستگاه اتوبوس رزرو برای جا به جایی مسافران در نظر گرفته شده و در سطح جاده های استان نیز 42 پایگاه اورژانس، 16 پایگاه هلال احمر به اضافه 10 پایگاه امدادی به همراه یک اورژانس هوایی برای تسهیل در امر آمد و شد مسافران و امدادرسانی به گردشگران نوروزی تدارک دیده شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین با اشاره به 16 روستای هدف گردشگری استان، خاطرنشان کرد: خانه های بوم گردی روستایی استان دارای ظرفیت و توانمندی های بالایی در زمینه جذب مسافر و گردشگر هستند که باید برای رونق آنها برنامه ریزی مناسب تری انجام شود.
فرخزاد افزود: برای تامین اقامتگاه مسافران نوروزی قزوین علاوه بر هتل ها، مسافرخانه ها و میهمان سراها،81 مدرسه با 800 کلاس درس برای اسکان در نظر گرفته شده است اما اولویت اقامت با مراکز اقامتگاهی خواهد بود.

**قزوین باید به یکی از مقاصد اصلی گردشگران کشور تبدیل شود
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین نیز در گفت و گو با ایرنا از نوروز به عنوان فرصتی بی بدیل برای صنعت گردشگری استان یاد کرد و گفت: با توجه به نزدیکی تهران به قزوین، فرصت بسیار خوبی برای استان قزوین فراهم شده تا برای توسعه صنعت گردشگری و توریستی در استان اقدام شود.
علیرضا خزائلی با پیش بینی یک میلیون و 300 هزار بازدید از جاذبه های گردشگری قزوین در نوروز 98،افزود: تمهیدات لازم برای استقبال مناسب از میهمانان و مسافران نوروزی در قزوین انجام شده است.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین اظهار داشت: 2 هزار تخت در مراکز اقامتگاهی استان برای ایام نوروز با تخفیف 40 درصدی آماده شده اند که در مجموع ظرفیت پذیرش 20 هزار مسافر را دارند.
این مسئول اظهار داشت: بازدید از تمامی مراکز تاریخی قزوین به غیر از موزه ها برای مسافران رایگان بوده و در ایام نوروز نیز توزیع نقشه های راهنما و اقلام گردشگری از سوی کارگروه خدمات سفر انجام خواهد شد.
وی، محوریت گردشگری در قزوین را مسجد جامع عتیق، دولتخانه صفوی، سرای سعدالسلطنه و بازار قزوین دانست و گفت: برای رفاه حال گردشگران، استفاده از دوچرخه در طرح هم رکاب برنامه ریزی شده و همچنین ایاب و ذهاب مسافران با اتوبوس های رایگان با مشارکت شهرداری برای بازدید از مراکز و اماکن تاریخی شهر قزوین و همچنین بوستان ملی باراجین در نظر گرفته شده است.
خزائلی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و کاهش مسافرت های خارجی و نزدیکی قزوین به تهران، پیش بینی می کنیم امسال گردشگران بیشتری نسبت به سال های گذشته در نوروز به قزوین سفر کنند.
وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت تشکل های مردمی برای جذب گردشگران،افزود: تشکل های مردمی می توانند ما را در رسیدن به اهداف خود کمک کرده و باعث تقویت حوزه های میراثی و همچنین رونق گردشگری شوند.

**آمادگی مجتمع های بین راهی قزوین برای خدمات دهی به مسافران نوروزی
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قزوین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: 31 مجتمع بین راهی استان در این ایام به ارایه خدمات عمومی شامل توقفگاه، جایگاه سوخت، رستوران و اتاق ‌های استراحت به مسافران خواهند پرداخت.
افشین پیرنون افزود: روان سازی ترافیک، خدمات امداد خودرو و استقرار جرثقیل های امداد جاده ای در طول جاده ها، بازدید از مجتمع های خدمات - رفاهی، آماده سازی راه ها از جمله خط کشی، ساماندهی علایم افقی، عمودی و تجهیزات ایمنی جاده ها، پاکسازی حاشیه راه ها، رنگ آمیزی پایه علایم هشدار دهنده و آشکار سازی نقاط پرحادثه از جمله اقدامات این اداره کل برای ارتقای ایمنی مسافران نوروزی بوده است.
پیرنون گفت: 26 راهدارخانه استان قزوین نیز با استفاده از 300 راهدار و 280 دستگاه خودروی سبک، سنگین و نیمه سنگین آماده خدمت رسانی به مسافران نوروزی هستند.

**طرح نوروزی هلال احمر در قزوین اجرا می شود
مدیرعامل جمعیت هلال احمر قزوین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: جمعیت هلال احمر استان در کنار سایر دستگاه‌های امدادی در آستانه سال جدید آماده اجرای طرح نوروزی است.
حسن آصفی افزود: تمامی امکانات و نیروهای داوطلب و آموزش دیده این جمعیت در 16 پایگاه ثابت، 10 پایگاه سیار و یک پایگاه کوهستانی بسیج شده اند تا در ایام نوروز به بهترین نحو ممکن برای خدمت رسانی به مسافران اقدام کنند.
این مسئول با بیان اینکه ارتقای کیفیت خدمات رسانی به شهروندان قطعا نقش موثری در توسعه صنعت گردشگری استان ایفا می کند، گفت: امیدواریم با حضور موثر نیروها در جاده‌ها و پایگاه‌های تعیین شده بتوانیم در مواقع بروز حوادث به یاری مسافران و نیازمندان شتافته و خاطرات خوشی را در ذهن مسافران و گردشگران برجای بگذاریم.
6101*3013

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال