وکلا در سراسر جهان به فکر ارتقای زندگی شهروندان باشند

قزوین - ایرنا - رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلا دادگستری ایران گفت: وکلا در سراسر جهان باید با افزایش روابط حقوقی برای ارتقای زندگی شهروندان تلاش کنند.

به گزارش ایرنا مرتضی شهبازی نیا روز دوشنبه در همایش بین المللی تبیین روابط حقوقی اتباع ایران و ترکیه که در سالن جلسات دانشگاه علوم پزشکی استان برگزار شد، افزود: حقوق شهروندی و جامعیت قانون در همه جای دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است و باید مورد توجه وکلا قرار گیرد.
وی با بیان اینکه حقوق شهروندی به عنوان دستاورد بزرگ بشریت به حساب می آید، اظهار داشت: همه وکلا باید برای احقاق حقوق شهروندان تلاش کرده و تحقق زندگی بهتر را برای خود و شهروندان در دستور کار قرار دهند.
شهبازی نیا به روابط عمیق بین ایران و ترکیه اشاره کرد و عنوان داشت: ما ناگزیریم که با کشور ترکیه به عنوان همسایه دیرین جمهوری اسلامی ایران ارتباط و اتحاد بیشتری داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه کشور ترکیه به عنوان کشور دوست و متحد ایران در منطقه محسوب می شود، اظهار داشت: وجود سوابق مشترک تاریخی در زمینه مذهب، فرهنگ، تجارت، سیاست و حمل و نقل باعث شده تا زمینه ارتباط هرچه بیشتر ایران با این کشور افزایش یابد.
این مسئول به واقعه جنبش مشروطیت در تاریخ ایران اشاره کرد و گفت: در خصوص حاکمیت قانون و جبنش مشروطیت بین کشور ایران و ترکیه تاثیرپذیری بسیاری وجود داشته و تاریخ نشان داده که این 2 کشور در برخی مباحث حقوقی متاثر از یکدیگر هستند.
شهبازی نیا به میراث مشترک ادبی بین ایران و ترکیه اشاره کرد و اظهار داشت: همه ایرانیان با اشعار مولانا شاعر و عارف بزرگ فارسی زبان آشنایی دارند و مثنوی معنوی و دیوان اشعار مولانا که اکنون در کشور ترکیه دفن است در منازل ایرانیان وجود دارد.
وی در خصوص مبادلات تجاری و روابط سیاسی بین دو کشور یادآور شد: خوشبختانه دیپلماسی بین 2 کشور فعال بوده و از سطح روابط مناسبی در مباحث تجاری و اقتصادی برخوردار است و امیدواریم در مباحث حقوقی نیز این ارتباط دوچندان شود.
9925*6101

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال