قزوین دومین استان تولیدکننده فندق در کشور است

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: قزوین پس از گیلان رتبه دوم سطح و تولید فندق در کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایرنا، علی اکبری روز شنبه در کارگاه آموزشی اصول باغبانی فندق که با حضور کارشناسان میوه های سردسیری و خشک ، باغبانی و پهنه و همچنین باغداران پیشرو فندق برگزار شد، افزود: در حال حاضر 3 هزار و 200 هکتار از باغات استان به زیر کشت فندق رفته است.
این مسئول یادآور شد: سالیانه به طور متوسط 3 هزار تن فندق خشک در استان تولید می شود.
اکبری، ارقام کشت شده این محصول در باغ های قزوین را شامل ارقام داخلی و بومی مانند گرد اشکور، شصتک، زرآبادی، سیاه الموت و ارقام خارجی شامل دوپی مونت ، فرتیل ،سگروب ، مرویل و گرده دهنده ها : نقرت و داویانا ذکرکرد.
به گفته وی اکثر باغات فندق استان در مناطق کوهستانی ، معتدل سرد و منطقه الموت توسعه یافته است. در این کارگاه آموزشی در خصوص مسائلی پیرامون کاشت ، داشت ، انبارداری ، صنایع تبدیلی و فرآوری ، هرس و جوانسازی ، ارقام جدید ، لزوم احداث باغات مادری و الگویی ، انتقال آب ، بازاریابی و صادرات مباحثی ارائه شد .
نکات مرتبط با اصول فنی تغذیه فندق و بیماری ها بخصوص بیماری بلایت باکتریایی ( زوال) از دیگر مباحث مطرح شده در این همایش یکروزه بود .
3013

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال