رفع بسیاری از مشکلات نیازی به اعتبار ندارد

قزوین - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: رفع بسیاری از مسایل و مشکلات جامعه نه تنها نیازی به اعتبار ندارد بلکه با واگذری برخی اختیارات استانی و تدابیر مدیریتی می توان آنها را مرتفع ساخت.

به گزارش روز شنبه ایرنا و به نقل از روابط عمومی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین، علی فرخزاد در جلسه بررسی مشکلات شهرستان قزوین که با حضور اعضای شوراهای شهر و روستا برگزار شد، تاکید کرد: مسئولیت اعضای شورا به عنوان رابط بین مردم و دولت با توجه به مطالبات موجود در تمامی زمینه ها، بسیار سنگین است.
وی مطالبات و انتظارات مردم و دولت را رابطه ای 2 سویه دانست و افزود: همان گونه که مردم از دولت انتظاراتی دارند، دولت نیز از مردم انتظار دارد اما در سال های اخیر سطح مشارکت عمومی متاسفانه در برخی امور کاهش یافته تا جایی که حتی برای کوچکترین کارها وابسته به دولت شده ایم.
به گفته وی، برای رفع مشکل یاد شده می توان از شوراهای شهر و روستا انتظار داشت تا با فرهنگ سازی سطح مشارکت مردم را در زمینه های مختلف افزایش دهند تا جایی که به طور مثال مثال در شهرداری ها هزینه های زیادی برای ساماندهی پسماندها می شود در حالی که بسیاری از کشورها امروز تفکیک زباله هایشان از مبدا و توسط مردم به انجام می رسد.
فرخزاد در ادامه، موضوع آموزش به مردم در مواجه شدن با بحران ها را نیز بسیار حیاتی برشمرد و گفت: به عنوان مثال نیازی نیست همه روستاها به خودروهای آتش نشانی که به نیروی انسانی هم نیازمند هستند، مجهز باشند بلکه با آموزش های صحیح و با استفاه از ظرفیت دهیاری ها و شوراها به همراه تجهیز کپسول های آتش نشانی و یا اتصال شیرهای آتش نشانی به سیستم لوله کشی آب در مواقع بحران، اقدام لازم را به عمل آورد.
این مسئول حوزه عمرانی توزیع ارزش افزوده براساس جمعیت را به ضرر شهرهای کوچک و روستاها دانست و افزود: توزیع این نوع اعتبار نباید تنها به جمعیت وابسته باشد بلکه مولفه های تاثیرگذاری هم هستند که باید در توزیع آن لحاظ شوند اما سلب اختیارات استانی در خصوص جابه جایی آن باعث شده تا استان ها نتوانند بر مبنای نیاز برخی مناطق توزیع عالانه داشته باشند.
وی در پایان تاکید کرد: سهم ارزش افزوده روستاهای این استان بر مبنای توزیع جمعیتی 24 درصد در نظر گرفته شده بود که با توجه به اختیارات استانی این میزان تا 30 درصد افزایش یافته است.
8054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال